Hosty 50. Letní filmové školy Uherské Hradiště budou maďarská režisérka Ildikó Enyediová, držitelka Oscarové nominace a Zlatého medvědaBerlinale, a francouzský auteur Arnaud Desplechin, mistr komorních psychologických dramat a držitel francouzské národní filmové ceny César. Oba převezmou v Uherském Hradišti Výroční cenu Asociace českých filmových klubů. V rámci doprovodného programu vystoupí Tata Bojs, Jana Kirschner nebo Divadlo Na zábradlí. Výstava 50: Příběh Filmovky se ohlédne za historií festivalu. Letní filmová škola, která se koná od 26. července do 1. srpna, dnes zveřejnila denní program.

„Letošní ročník je jubilejní, slavnostní, padesátý. Připravili jsme si celou řadu speciálních akcí vzdávajících hold našemu výročí, ale zároveň je stále naším hlavním cílem připravit stejně dobrou Filmovku jako vždy… A to se týká i hostů… Proto jsem velmi šťastný, že i letos rozšíříme portfolio světových osobností artového filmu, které osobně navštíví Uherské Hradiště. Ildikó Enyediová je jednou z nejdůležitějších světových režisérek současnosti, nezaměnitelně silným hlasem maďarské kinematografie i držitelkou Zlatého medvěda z Berlína za opus magnum O těle a duši. Arnaud Desplechin je francouzský filmový auteur per excellence, mistr psychologické tragikomedie, cinefil a zároveň ikona všech cinefilů, jehož láska k filmu provází celým životem (důkazem je ostatně jeho horká novinka uvedená letos v Cannes s příznačným názvem Diváci!, kterou Desplechin přiveze i do Hradiště),“ říká programový ředitel Letní filmové školy Jan Jílek.

Již stálicemi ve filmovém programu jsou sekce Východní přísliby a Virtuální realita. „Letošní Východní přísliby reflektují intenzivní společenské proměny a nabízí svěží pohledy na historii, která dnešní optikou dostává nové významy. Prozkoumáme také taje lásky a její méně i více tradiční podoby,“ láká dramaturgyně Kamila Dolotina. „Mezi patnácti uvedenými tituly se objeví pětice renomovaných jmen v čele s Agnieszkou Hollandovou, Radu Judem a Małgorzatou Szumowskou. Kromě etablovaných velikánů sekce představí dalších deset slibných režisérů a režisérek ze všech koutů někdejšího východního bloku – od Maďarska přes Bulharsko až po Ázerbajdžán.“ Těšit se diváci mohou třeba na rumunský snímek glosující současnost ovládanou diktátem korporátů a sociálních sítí Od konce světa nic dobrého nečekejte, na polské snímky Kos a Bílá odvaha, které se ohlížejí do minulosti, či film Žena z…, který ukazuje, že skutečná láska dokáže překonat i nemalicherné těžkosti vztahu, jako je třeba změna pohlaví jednoho z partnerů.

ATMO pátek 28/7

Sekce Virtuální realita má letos podtitul Horizonty humanity. Jedním z častých námětů, který ve svých VR světech tvůrci zachycují, je vývoj antropocénu – ať už se jedná o vliv současných geopolitických krizí na jednotlivce (Fresh Memories: The Look, On the Morning You Wake (to the End of the World)), nebo samotných radikálních proměn krajiny (21-22 China a 21-22 USA, The Shape of Us). Dramaturg Ondřej Moravec doplňuje: „Mnozí tvůrci pak překračují horizont humanity a nahlížejí do blízké budoucnosti. Budou stroje a AI cítit emoce (My Name Is 090)? Jak budou vypadat nové světy, které stvoříme (Utility Room)? A dokáže se planeta očistit od našich zásahů (Let Nature Heal)?“

Doprovodnému programu budou vévodit Tata Bojs, návštěvníci mohou očekávat i Divadlo Na zábradlí s představením Freudovo pozdní odpoledne, první dámu slovenského popu Janu Kirschner, domácí Haraficu s hosty, jeden z našich nejlepších orchestrů specializujících se na barokní hudbu Collegium 1704 či koncertní projekt Hrubá Hudba nu-jazzové kapely Lesní zvěř, jejího frontmana Jiřího Hradila a Horňácké muziky Petra Mičky. Zahrají i nepřehlédnutelný performer Ventolin a kytarovka Dukla, laureáti ceny Anděl za nejlepší album loňského roku November 2nd a romsko-česko-americká kapela Bachtale Apsa, která koncertuje s Bárou Hrzánovou.

Literární program na Letní filmové škole si i letos udrží tradičně vysoký standard. Vystoupí držitelé letošních cen Magnesia Litera Alena Machoninová a Marek Torčík, autor Gottlandu Mariusz Szczygieł, laureátka Ceny Evropské unie za literaturu Jana Beňová, autorka loňské knihy roku v anketě Lidových novin Andrea Sedláčková a další výrazní představitelé a představitelky evropské prózy a poezie.

Chybět nebude ani diskuzní sekce Nová realita představující projekty a témata, které otevírají nové možnosti fungování naší společnosti. „Jsem moc ráda, že moje pozvání přijaly náměstkyně ministra pro evropské záležitosti a zmocněnkyně vlády pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková, farářka Církve československé husitské Sandra Silná, aktivistka za normální a zdravý porod Anna Kohutová či zpěvačky Marie Puttnerová a Martina Trchová, které povídání o skloubení mateřství s uměleckou tvorbou proloží svými písničkami,“ zve ředitelka Letní filmové školy a dramaturgyně Nové reality Radana Korená.

Výstavy nazvané souhrnně 50: Příběh Filmovky budou reflektovat jubileum festivalu: „Narozeniny Filmovky vybízejí k ohlédnutí za její historií, návštěvníky, hosty i událostmi. A také za neopakovatelnou atmosférou, kterou svátek filmu nabízí. A to hned natřikrát. Na první výstavu narazíte hned při příchodu do kina Hvězda. Plakáty Letních filmových škol, kam až naše paměť a archivy sahají, vám přiblíží proměnlivou „vnější tvář” festivalu. Co se skrývalo za ní, to se dozvíte ve Smetanových sadech. Druhá část výstavy tam shrnuje padesátiletou (ale popravdě řečeno šedesátiletou) historii akce a především obrazově se ohlíží za filmovými i nefilmovými hosty Filmovky, za jejími proměnami a atmosférou. Poslední část výstavy najdete v přízemí Slováckého muzea a nese název Příběh návštěvníků Filmovky, neboť oživuje paměť diváků LFŠ, jejich vzpomínky a upomínky na léta minulá,“ říká programová ředitelka Letní filmové školy Iva Hejlíčková.

【 Kompletní filmový i doprovodný program je zveřejněn na stránkách lfs.cz. Akreditace, mecenášské balíčky, balíčky vstupů i vstupenky na doprovodný program jsou v prodeji tamtéž 】

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *