Slovenský houseový producent a DJ Paradiso Rhythm žijúci v Košiciach sa za posledné dva roky stal svetovým menom. Vystupoval v Švajčiarsku, Francúzsku v Rakúsku či na lodi Barka v poľskom Krakove. O jeho vystúpenia sa stará spoločnosť Mister P Booking z Francúzska a svoje skladby vydal okrem iného aj na vydavateľstvách ako je Dream Raw, Step Back Trax (pod Lobster Distribution), či Hustler Trax z Mexika. Momentálne vydáva svoje nové EP Hometown Glory vo vlastnom vydavateľstve HOU (House of Unity). My sme sa s Dávidom porozprávali o novom EP, o jeho úspechoch v posledných rokoch, ale aj o tom, čo si myslí o slovenskej hudobnej scéne. Príjemné čítanie!

Čoskoro vydávaš nové EP Hometown Glory vo vlastnom vydavateľstve HOU (House of Unity). Pôjdem na to postupne. Prečo práve názov Hometown Glory? Óda na Košice?

Názov Hometown Glory odkazuje na Košice a na mňa samotného. Neviem totiž o žiadnom housovom košickom producentovi a DJovi, ktorý by za posledný rok hral v európskych metropolách ako Paríž, Berlín, Viedeň či Zürich. Tvoj odhad bol teda správny. Dobrý začiatok rozhovoru, však?

Aké skladby sa na EP dostali? Vidím tam moju obľúbenú „East Coast Groove Diamond“, ale tá je už staršia, že?

Dostali sa tam skladby, s ktorými som bol plne stotožnený už počas skladania. Myslim si, že raz za čas ťa (či už ako hudobníka, filmára alebo maliara) niečo vo vnútri presvedčí, že tento kúsok dopadne dobre a musíš to dať von ASAP.

Skladbou East Coast Groove Diamond som bol presvedčený už dlhšiu dobu a nechcel som ňou mrhať len ako free downloadom. Môže to znieť hlúpo, ale vedel som, že sa tento track raz dostane na vinyl. Vokál, ktorým tento kúsok začína ma na parkete neuveriteľnú silu. Určite si sa aj ty sama potešila 🙂

Aký príbeh sa skrýva za skladbou „Hangin‘ Out With Mike And His Waldorf“?

Mike Huckaby patrí do skupiny producentov a DJov, ktorí na mojej hudbe zanechali istý impact. Páčia sa mi jeho EP a LP, tutoriály o tvorbe a jeho vyjadrenia k dnešnej hudobnej scéne a jej fungovaniu. Mike je lektorom projektu Youthville v Detroite, v ktorom učí mladých ľudí hudobnú produkciu. Ako výsledok jeho práce môžeme vidieť napríklad label Kyle Halla a Jay Daniela, Wild Oats.

Trackom „Hangin‘ Out“ som chcel vyjadriť vďaku Mikeovi za sample z jeho dielne, kde medzi inými vysamploval aj jeho obľúbený nastroj Waldorf. Mike je správny muž na správnom mieste a vždy sa mi s ním veľmi dobre komunikuje. Shout out väčšine producentov, ktorí nežijú z úspechu z 90. rokov! Detroit One Luv!

EP Hometown Glory si môžeš vypočuť a objednať >> tu.

Čo pre teba znamená pojem „House Of Unity“ a vôbec tvoje vydavateľstvo? Aké máš s ním plány?

Housová (tanečná) scéna bola už od začiatku oslavou jednoty a pochopenia medzi ľuďmi a presne na to som myslel pri zakladaní labelu House Of Unity a prvých akciách v starej Tabačke. O to viac ma teraz mrzí, že na beh labelu popri práci, osobnom živote a produkcii nemám čas. Najradšej by som mal pri sebe tím, ktorý by sa staral o chod blogu a sociálnych sietí. Od nikoho však nechcem nič zadarmo a musím si poriadne premyslieť, ako to bude ďalej pokračovať. Môj budget je totiž obmedzený.

Na oficiálnych stránkach vydavateľstva predstavuješ aj iných zaujímavých umelcov. Sú to členovia HOU?

Áno. Všetci tí, ktorí u mňa vydali svoje EP alebo skladbu, sú automaticky súčasťou HOU rodiny.

Každé EP, ktoré si vydal pod HOU na Bandcampe, má svoj vlastný vizuál. Podľa čoho si vyberáš vizuály? Kto ich vytvára?

Väčšinu vizuálov mám z blogu, na ktorom možno nájsť zdigitalizované fotky z knihy o hotelových interiéroch. Je neuveriteľné na akej super úrovni boli hotely v 70. a 80. rokoch v zahraničí. Jedna krása!


Všimla som si, že si vydal aj mini kompiláciu japonskej speváčky z 80. rokov Miki Matsubara. Počúvam už nejaký ten rok aj Taeko Ohnuki alebo Yumi Matsutoya. Inšpiruje ťa tak trochu aj japonský funk? Koho pokladáš za svoju naj inšpiráciu?

Japonského funku mám napočúvaneho možno ešte menej než ty. Miki ma veľmi pekný hlas a dobre poskladanú muziku a mal som nutkanie predstaviť to aj sledovateľom labelu. Inšpirácií tu bolo za tie roky veľmi veľa a bola by škoda držať sa jedného alebo dvoch mien z dávnych čias. Momentálne je to silné zoskupenie producentov z celého sveta.

Či už vyššie spomenutí Kyle Hall, Jay Daniel, Mike Huckaby alebo Reggie Dokes, Byron The Aquarius, Moodymann, Stefan Ringer, Moomin, Dan Shake, Roman Rauch, Henry Wu. Vedel by som takto pokračovať do noci 🙂

Kedy skladáš hudbu? Kedy jednoducho vieš, že je tá správna chvíľa? Môžeš nám opísať celý proces?

Nie vždy mám čas venovať sa hudbe naplno ako kedysi. Nevyberám si správne a nesprávne chvíle a chuť tvoriť mám pri počúvaní trackov a DJ setov iných producentov. Napríklad aj teraz pri písaní a počúvaní záznamu z Dekmantelu od Caristy. Veľmi fajn selekcia!

Ako by si zhodnotil rok 2018 v rámci umeleckých pracovných úspechov?

Roky 2017 a 2018 boli moje zatiaľ najúspešnejšie roky. Mal som hrania v zahraničí a vydal som niekoľko trackov. Posledných sedem trackov, ktoré som dokončil, smerovali na zahraničné labele a všetko sa pošťastilo hodiť na vinyl. Len za minulý rok som sa objavil na troch vinyl kompiláciach a od tej doby si dávam pozor, ako a čo produkujem. Snažím sa do toho pustiť na 100 % a popri práci nie je možné dokončiť to za niekoľko dní, ako bolo u mňa zvykom. Ďalšie tri tracky sú momentálne na ceste do Francúzska a čaká ich rovnaký osud ako tie predošlé – idú na vinyl. Tentokrát  v podobe samostatného EP s remixom od zaujímavého mena.

Chystáš v najbližšom období menšie turné?

Nie, na Slovensku nie je veľa miest, na ktorých by to bolo zrealizovateľné a zo zahraničia ma v najbližšej dobe čakajú Praha, Berlin a Štrasburg. Tieto hrania sa potvrdili len prednedávnom a nebolo tak možné zosynchronizovať ich s vydaním Hometown Glory.

Pošuškáva sa niečo o Bruseli, ale rád si počkám na potvrdenie. Momentálne teda žiadne turné nehrozí 🙂

Čo si myslíš o slovenskej hudobnej scéne? Čo ti tu chýba alebo aj prekáža? Koho sleduješ?

Prekáža mi, že za posledné roky tu vznikli akési “organizácie” na export domácej hudby, ktoré dokolečka omieľaju rovnaké gitarové kapely z 2010 ako keby sme tu nič nové nemali. Umelo sa okolo nich teda vytvára istý “fame”. Na Slovensku funguje rodinkárstvo očividne aj mimo špinavej politickej scény a možno by si moderátori denných vysielaní mohli vypočuť aj veci z celého Slovenska, ktoré nevytvorili len ich kamoši. Určite by boli veľmi milo prekvapení.

Veľmi rád by som poďakoval Radovi Tomekovi a Milošovi Fedorovi za nesmierny support v ich večerných reláciách na Rádiu FM. Michalovi Rafajovi, Martinovi Iľanovskému, Petrovi Kapolkovi rovnako za ich support, chalanom z Hochspannung! a Denesovi Tothovi za zahraničné mená, ktoré nosia do Bratislavy a za snahu učiť publikum novým veciam.

Nedá sa povedať, že niekoho aktívne sledujem. Rád si však vypočujem staršie veci od The Uniques/Nvmeri, nový album od Keosza a nedávno objavené duo Red Meat Therapy.  Pár dobrých kúskov má na svojom konte aj Braňo Findrík a.k.a Dead Janitor a.k.a Sound Sleep. Príjemne atmosferické ambienty prepojené s nepríjemnými dronmi v jeho podaní znejú prekvapivo dobre!

House Of Unity obálky albumov

Otázky: Verana Dobal, Foto: Paradiso Rhythm, Úvodná foto: Tibor Czitó/Invisible Mag

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *