Uhrančivý taneční duet Rafales slavnostně zahájí šestý ročník festivalu Spectaculare v prostorách divadla Komedie. Ve čtvrtek 14. února, v den svátku zamilovaných, prozkoumá soubor RADAR pod vedením francouzského choreografa Benjamina Bertranda souhru a rytmus dvou těl ve vibracích zvukových vln. Bulharský umělec Stanislav Genadiev představí ve čtvrtek 7. března v Kasárnách Karlín instalaci geometrických světelných linii Synchronicity. Divadelní část festivalu zakončí 26. března intermediální
performance Everywhen v prostorách Alfreda ve dvoře.
Festival Spectaculare letos významně rozšířil divadelní a taneční program. Uvede tak tři performance, které spojuje netradiční forma scénického umění a silná hudební složka. První z nich, taneční duet Rafales, slavnostně zahájí letošní ročník festivalu ve čtvrtek 14. února v divadle Komedie.
Francouzský choreograf Benjamin Bertrand v něm zkoumá stabilitu a rytmus dvou těl ve vibracích zvukových vln, napětí svalů a tření kůže o kůži. Inspirací mu byla nevypočitatelná vzdušná substance, která se prolíná skrze hmotu. Performance je výjimečná výrazným zvukovým doprovodem, o který se postaral Florent Colautti – uznávaný francouzský elektroakustický experimentátor vynalézající vlastní hudební nástroje.
Synchronicity bulharského choreografa a hudebníka Stanislava Genadieva bude 7. března v Kasárnách Karlín ve světelné instalaci geometrických linií zkoumat složitý vztah člověka k okolnímu světu. Klade si otázky, zda se věci ve světě dějí záměrně nebo jestli nejsou některé souvislosti jen hříčkou osudu. V interakci s hypnotickými audiovizuálními efekty rozehraje Genadiev svou taneční variaci na teorii synchronicity C. G. Junga. Po skončení performance představí autor performance, pod pseudonymem DJ Genda, hudební set, ve kterém se pomocí vlastních terénních nahrávek věnuje stylům jako je UK bass, dub, breakbeat i jazz.
Závěr divadelního programu festivalu Spectaculare bude patřit představení Everywhen, které se odehraje v úterý 26. března v divadle Alfred ve dvoře.
Intermediální performance se zabývá neustálou rotací dějin a zachycení kontrastu láskyplného osobního života s životem politickým, jenž může mít děsivé následky. Everywhen nabídne strhující taneční výkon a podmanivou hudba v kombinaci se závratně rotujícími 3D vizualizacemi.
Vše je společnou prací tanečnice Soni Ferienčíkové, hudebnice Alexandry Timpau a vizuální umělkyně Márie Judové, která pro představení vytvořila pomocí kombinace archivních fotografií a naskenovaných objektů originální 3D animace.
Jedním z headlinerů festivalu Spectaculare 2019 je Jon Hopkins, který v sobotu 9. března obsadí Forum Karlín. Jeden z předních hudebníků elektronické scény se po pěti letech vrací do Prahy, aby představil své aktuální album Singularity. Intimní, tříštivou elektroniku z předchozí desky Immunity, která Hopkinsovi v roce 2013 vynesla už druhou nominaci na prestižní Mercury Prize, posunul autor na novém albu opět dál – k experimentům se stavy transu a meditace. V „Singularity“ se tak mísí několik přístupů od minimalistického techna přes chorály, sólové klavírní party až po psychedelický ambient. Během večera se dále představí hravá elektronika projektu Indian Wells, propojující prvky ambientu, glitche i abstraktní hudby či experimentálního techna, a domácí duo Bratři se svým setem na pomezí techna a experimentální elektroniky, doplněným o živé bicí.
Dalším headlinerem festivalu Spectaculare, který patří mezi nejzajímavější tváře současné elektronické hudby, je německý producent Sascha Ring aka Apparat. Zavítá do Prahy po šesti letech se zbrusu novým sólovým albem, které původní elektroniku organicky propojuje s akustickým zvukem. V posledních letech se věnoval zejména projektu Moderat, uskupení, které si nyní dalo tvůrčí pauzu, aby se členové mohli věnovat svým dalším projektům. Výsledkem je právě nové album, které Apparat vydává letos na jaře na značce Mute. Pražský koncert v rámci turné k desce proběhne ve středu 3. dubna ve velkém sálu pražské Lucerny.
Inovativní berlínský kolektiv Project: Mooncircle představí ve středu 20. února v klubu Futurum ruský elektronicko-akustický projekt Long Arm, za kterým stojí petrohradský multiinstrumentalista Georgy Kotunov. Ten přiveze své třetí studiové album Darkly, kde v atmosférických skladbách okořenil svou lásku ke klavírní hudbě a jazzu. Večer doplní nováček značky, talentovaný berlínský producent TakeLeave a americký downtempo projekt KRTS.
Ve čtvrtek 28. února se v pražském Paláci Akropolis představí v pořadí již třetí showcase prestižního experimentálního labelu Erased Tapes. Hlavní hvězdou večera bude Daniel Brandt, spoluzakladatel německého elektroakustického ansámblu Brandt Brauer Frick. Brandt v říjnu vydal už své druhé sólové album Channels – podmanivou a dobrodružnou nahrávku, ve které nechybí dunivé trombóny, rytmicky se prolínající kytary ani valivé a přitom hravé bicí. Druhým zástupcem bude americký objev, zpěvák David Allred.
Na večeru manchesterského vydavatelství Gondwana, který proběhne ve čtvrtek 21. března v divadle Archa, vystoupí jako hlavní hvězda skladatel, kontrabasista a producent Phil France. Člen legendárních Cinematic Orchestra vydal v létě loňského roku své druhé sólové album Circle. Druhým zástupcem této nadstylové nu-jazzové značky pak bude talentovaný neo-soulový kvartet Noya Rao a jako třetí projekt se představí elektronicko-jazzové duo Sunda Arc.
Londýnský producent Catching Flies, který v úterý 26. února vystoupí v holešovické La Fabrice, umí ve své něžné elektronice vystihnout takřka všechny odstíny downtempa: od hip hopu, soulu až po jazz. Jeho hudba osloví fanoušky Flying Lotus, Caribou či hlavně Bonobo, se kterým v roce 2014 projel velké evropské turné. Hudebník, o kterém odborné časopisy píší jako o jménu, které bude rezonovat v roce 2019, vystoupí v Praze úplně poprvé. Druhým hostem večera bude teprve 22letý producent Poté, původem z Karibiku, který ve své tvorbě jedinečným způsobem prolíná hudbu i nástroje různých kultur a oblibu nalézá zejména v bicích a perkusivních nástrojích a svém osobitém vokálu.
Ve středu 20. března si na své přijdou milovníci ambientní hudby. V CAMPu vystoupí jedna z nejpozoruhodnějších osobností tohoto žánru – americký skladatel a hudebník Rafael Anton Irisarri. Ve svých melodiích propojuje moderní vážnou hudbu, terénní nahrávky i mohutné drony do abstraktní atmosféry na hraně snu a reality. Irisarri je známý také z projektu The Sight Below, se kterým se před 10 lety vůbec poprvé představil domácímu publiku. Součástí večera bude rovněž britský multiinstrumentalista, skladatel a zvukový designér Simon Scott, který se od bubnování v legendární shoegaze skupině Slowdive dostal až k delikátnímu ambientu, do něhož vplétá terénní nahrávky. V Praze představí své zbrusu nové album Soundings, které vychází v únoru na kultovní londýnské značce Touch. Scott také v rámci festivalu povede svůj workshop právě o fenoménu field recordings.
Festival Spectaculare i letos doplní několik dokumentárních projekcí. Ty budou uvedeny v kině Světozor a Biu Oko. Diváci se mohou těšit na filmový portrét představující skladatele, klavíristu a držitele Oscara ve filmu Ryuichi Sakamoto: CODA. Dále na experimentální snímek Arcadia zachycující pomocí elektroakustické hudby krásu, brutalitu a šílenství venkovské Británie a na inspirující film Parasol Peak, ve kterém Manu Delago vede skupinu hudebníků na vysokohorské expedici v Alpách.
Atmosféru divoké berlínské hudební scény 80. let v plné síle a s hvězdným obsazením přiblíží snímek B-Movie: zvuk a rozkoše západního Berlína. Reunion legendární anglické kapely představí svérázný dokument Pulp: o životě, smrti a supermarketech. Undergroundové hudební hnutí na přelomu 80. a 90. let dokumentuje filmové dílo Beautiful Noise, zaměřené na populární dream popová uskupení. Jednotné vstupné na všechny projekce je 130 Kč.
Kompletní program najdete na webových stránkách. Vstupenky na festival Spectaculare jsou k dostání v předprodeji GoOut.
–
Zdroj: TS Spectaculare
Pridaj komentár