Skoro presne po týždni sme tu späť s novým slovenským vydavateľstvom. Ako tretí v poradí sme vyspovedali novovzniknutý label, ktorý pôsobí v kultúrnom centre v Košiciach a volá sa Tabačka Records.
O Tabačka Records sa môžete dozvedieť to, že má webstránku a Facebook. Na stránke sa dozviete, že je to nezávislý label, ktorého primárnym cieľom je vyhľadávať zaujímavú alternatívnu hudbu Európskeho pôvodu, ktorá ma potenciál prinášať nové chute do svetových vôd. TR má na stránke zatiaľ 2 releasy. Merzbow, Gustaffson a Pándi live in Tabačka a gigantický 8-CD projekt, ktorý sa nazýva Kurkus. Na FB sa nedozviete omnoho viac, pretože TR nefunguje oficiálne viac ako mesiac. My sme s nimi urobili rozhovor.
Ako vznikla myšlienka založiť hudobné vydavateľstvo v kultúrnom centre Tabačka?
Jedným z hlavných poslaní Tabačky je vytvoriť bázu pre nezávislé súčasné umenie.V dnešnej dobe je pomerne jednoduché vyrobiť alebo zverejniť nahrávku na internete, ale vzhľadom na obrovské kvantum takýchto samovydaných albumov to interpretovi stále nedáva dostatočné vibrácie a pocit, že už na to má. Dlhší čas sme vnímali, že mnohým skvelým kapelám chýba k štartu k vyšším métam práve ten pocit spolupatričnosti a interakcie. Chceli by sme vytvoriť v našom vydavateľstve atmosféru komunity a poskytnúť kapelám support, ktorý sa im inde nedostane. Do centra sťahujeme nahrávacie štúdio Orgon, kde budú môcť kapely nahrať album tradičnými i menej tradičnými metódami a poskytnúť produkciu a postprodukciu. Postupne chceme začať využívať kontakty Tabačky s inými spriaznenými kultúrnymi centrami a rozbehnúť tour booking.
Ďalším zámerom je vydávať live albumy neopakovateľných hudobných projektov medzinárodného záberu. Príkladom je náš prvý release, ktorý sa dosť dlho načakal na vznik tohto vydavateľstva.
Ako veľmi je label vlastne prepojený s kultúrnym centrom?
Kultúrne centrum je zložené z niekoľkých buniek, ktoré pracujú samostatne, no vzájomne vytvárajú synergiu. Ľudia z Tabačky pracujú pre label v rámci svojich schopností a opačne. V novozrekonštruovanom centre sa pripravujú aj priestory pre spomínané nahrávacie štúdio Orgon. Label okrem toho napríklad využíva kontakty, IT infraštruktúru a právnu subjektivitu Tabačky.
Náš model je postavený na princípe neziskovosti. Našou misiou je pomáhať a nie zarábať.
Kto sú ľudia, ktorí stoja za týmto projektom? Majú nejaké predošlé skúsenosti s vydávaním hudby?
Za prvotnou myšlienkou stoja prakticky všetci dôležití ľudia zo stredu kultúrneho centra Tabačka, nikto sa však nedostal k realizácii. Paralelne ja s Palom Havašim sme potrebovali vyriešiť problém nášho rozsiahleho projektu KURKUS. Mali sme konkrétnu predstavu a zároveň sme vedeli, že na Slovensku nie je vydavateľstvo, ktoré by nám poskytlo, čo potrebujeme. Rozhodli sme sa urobiť to sami. Tieto dve myšlienky sa spojili a začali sa diať veci. V časoch, keď som vydával s mojou predošlou kapelou Ears, v mainstreamových labeloch som sa dozvedel základné veci okolo fungovania vydavateľstva. Mal som predbežnú predstavu, čo všetko je potrebné obsiahnuť , aby sme mohli byť úspešní. S Palom sme poznali ľudí, na ktorých sme sa mohli obrátiť pri rozbehu, keď sme potrebovali poradiť. Musíme sa poďakovať napríklad Robovi Sedlákovi (ex Sony Music) a Radovi Meššovi (ex Universal). Palo sa pohyboval roky v Košických undergroundových vodách. Je dobrý kamarát s Pinom ktorý nám pomohol napr. radami o hudobných agregátoroch.
Sme zástancami prirodzeného vývoja, a tak sa k nám postupne pripájali ďalší skvelí a zanietení ľudia. Momentálne sme šiesti. Všetci sa vydavateľstvu venujeme part time. V našom tíme je okrem nás dvoch Matúš a Marek Kačmárovci. Karol Rohrer a Lukáš Berberich z Tabačky. Využívame pritom skúsenosti z našich civilných povolaní a zdá sa, že veľmi dobre do seba zapadajú. Náš model je postavený na princípe neziskovosti. Našou misiou je pomáhať a nie zarábať.
Aké sú vaše ambície, na akých producentov, kapely sa chcete najviac zameriavať? Chcete vydávať len slovenských umelcov?
Chceme vydávať hudbu, ktorá nepodlieha trendom. Mnoho alternatívnych kapiel nájde svoje miesto na slnku len preto, lebo produkujú hudbu, ktorá je práve na vlne, nemá však dostatočnú silu a hĺbku a neprináša nič nové. Iba niečo nové pohotovo kopíruje. Prvý release je medzinárodný a máme vo výhľade ďalšie zahraničné projekty, ktoré nám osud zavial do cesty a zaujali nás. Teritoriálne sa nechceme obmedzovať, ale je pravdepodobné, že budeme vydávať dosť slovenskej hudby, keďže sme Slovenskom obklopení a radi by sme rozvíjali prostredie, ktoré je nám blízke.
Pravdepodobne budeme vydávať hlavne okrajové žánre a odvážne projekty. Nejako si k nám našiel cestu noise a noise rock. Túto vetvu plánujeme rozvíjať. Vydáme ale napríklad aj dream rock resp. albumy hrateľné v nezávislých rádiách, avšak žáner ako taký by nemal byť smerodajný. Hlavným kritériom je pre nás schopnosť kapely osloviť aj za hranicami Slovenska a samozrejme hra osudu okolo Tabačky.
Ako by ste opísali vaše momentálne dva releasy, ktoré ponúkate už na predaj na vašej stránke?
Prvý album, ktorý sme vydali je live záznam koncertu legendy japnoisu Merzbowa spolu so švédskym experimentálnym saxofonistom Matsom Gustafssonom a inovatívnym bubeníkom Balászom Pándim. Mix a mastering pre nás urobil James Plotkin. Je to zberateľská rarita, ktorá vyšla limitovanom náklade 500 kusov, iba ako vynil. Album sa už predáva do celého sveta a my máme pri shippingu veľkú zábavu z každého nového miesta na zemi, kam ho posielame. Druhý album je debut našej kapely KURKUS. Tento projekt nám neplánovane zmenil životy. Zrodil sa pred štyrmi rokmi počas náhodného jam session. S Palom Havašim a Robom Tkáčom sme sa poznali roky, všetci sme Košičania rovnakej vekovej kategórie, napriek tomu sme nikdy predtým spolu nehrali. Od prvej sekundy, čo sme sa dotkli nástrojov, sme vedeli, že sme sa narodili pre túto kapelu.
Album je výsledkom neuveriteľného štvorročného obdobia v štúdiu, počas ktorého sme nedokázali prestať nahrávať stále nové songy. Nahrali sme ich spolu vyše 150. Keď sme to celé začali spracovávať na album, chceli sme vybrať tie najlepšie veci. Nakoniec sme sa nedokázali zriecť sedemdesiatich ôsmich. Všetko ostatné by bol kompromis. Tak vznikol osemalbum Octameron. Každý z jeho albumov má svoju vlastnú polohu a spolu tvoria uzavretý kruh, resp. hviezdu.
Hudba Kurkusu by sa dala charakterizovať ako elektronická hudba hraná naživo. Ostrý zvuk, silné beaty, nosné analógové syntetizátory, do čoho sem-tam zaznieva silná agresívna gitara. Otáčané basové groovy sa vlnia cez rieku nadsadeného spevu s textami v slovenčine a novom univerzálnom jazyku, ktorý Kurkus postupne vytvára. Tento žáner sme zatiaľ interne nazvali Vulgar pop alebo Horror pop. Octameron vychádza 19. 02. 2015. Prvým singlom bude Diadém z albumu De Luxe.
Ako vidíte rok 2015, čo môžete za tento rok stihnúť, aké sú plány
Radi by sme vydali prvých päť interpetov, zatiaľ sa zdá byť reálne, že to zvládneme.
Chcete spolupracovať aj s inými vydavateľstvami?
Veľmi radi. Myslím, že tým, čo chceme robiť, nebudeme nikomu konkurovať a veľmi radi k niečomu priložíme ruku.
Myslíte si, že na Slovensku je veľa zaujímavých začínajúcich hudobníkov /producentov a kapiel?
Na Slovensku prevládajú kapely, ktoré sa orientujú hlavne na formu, majú slušný talent a sústreďujú sa na zručnosť a inštrumentalitu, ale častokrát im uniká muzikálna podstata a akosi postrádajú autenticitu. Niečo podobné platí o zvuku, kapely sa snažia vytvoriť zvuk a nedostanú sa k „soundu“. Bohužiaľ sa zdá, že tu nie je kapela naozaj ťažkého kalibru, ktorá by mohla spôsobiť rozruch aj za hranicami. Bolo by naplnením našej roboty, keby sme raz dopomohli k zrodu takéhoto projektu, rozhodne nám to otvára víziu.
Akú hudbu počúvajú ľudia za Tabačka Records?
Ja momentálne rotujem Aphex Twin album Syro, Viet Cong, Pom Pomo s Ariela Pinka, Nicolasa Jaara a celkovo mám rád napr. Radiohead, Nicka Cavea. Palo je veľkým fanúšikom napríklad Kraftwerku a Primal Scream. Ak to zhrnien aj za ostatných chalanov, je to hudba všetkých možných foriem.
Swine Daily: Ďakujeme a Tabačka Records želáme veľa šťastia!
Pridaj komentár