K NaiKavolsovi som sa dostala jednoducho – cez Krištofa, ktorý hľadal nové talenty na Bandcampe. Poslal mi svoj zoznam tých naj interpretov, čo objavil a jedným z nich bol aj Kristián (NaiKavols). Klasická hra na klavír v kombinácii s jeho spevom pripomínala skôr romantizmus. Jeho tvorba je viacžánrová; pop, klasická hudba, miestami až gospel. V nasledujúcich riadkoch vám predstavíme jeho tvorbu, vplyvy, inšpirácie a motivácie v hudbe. NaiKavols je určite meno, ktoré si zapamätajte, budete o ňom ešte veľa počuť. A na konci je malé prekvapenie 🙂
Hudbou bol obklopený už od malička, začínal na základnej umeleckej škole, hľadal aké zameranie by ho mohlo baviť. Skúšal tanec a herectvo, skončil však pri speve.
Doma som si rád spieval, asi ako každý, no myslel som si, že nie som dosť dobrý, pretože môj hlas bol vysoko postavený. Neviem, či si deti spievajú doma zrovna operu alebo Diva Dance song z Piateho elementu (smiech).
Popri štúdiu informatiky na Technickom lýceu začal NaiKavols navštevovať hodiny spevu a od tejto kombinácie bol len krok k tomu, aby začal tvoriť svoju vlastnú hudbu. Za nepriamu inšpiráciu k skladaniu označil aj koncert Katarzie „Vtedy som si uvedomil, že robiť hudbu nie je ťažké (no Tea, no shade)“ – I’m not trying to come for you or offend you, but this is what it’s really like. (UrbanDictionary)
Čo vlastne znamená meno NaiKavols?
,,NaiKavols, to znie tak grécky ale je to najslovenskejšie meno aké existuje.“ Toto je môj najobľúbenejší výrok od Martina Staňa z rádia FM. Slovo NaiKavols nesie tajomstvo, ktoré nie je tak ťažké odhaliť (asi ako moju homosexualitu v 14tich, haha). Avšak nevolám sa Ján Slovák, try again.
Projekt vznikol v roku 2018, no odvtedy už NaiKavols stihol vydať viac ako 14 EP, rôznych singlov a nahrávok online. Jeho posledným počinom je nahrávka Memories of Entities Vol. 2. Album voľne nadväzuje na Memories of Entities Vol. 1. Ako sám Kristián hovorí, hlavným rozdielom v týchto dvoch albumoch je samotná téma. Ústredným motívom Vol.1 je život rôznych entít, ktorými označuje všetky stvorenia – duchovné, božské, ľudské, zvieracie. Na aktuálnom albume sa pohráva s myšlienkou posvätných miest a myslí tým napríklad kostol, kúpeľňu, les, betónovú džungľu, knižnicu či človeka.
Je dôležité vytvoriť si svoje bezpečné miesto, kde dokážeme stráviť hodiny. Reflektovať, poučiť sa, vyspovedať sa. Miesto bez odsudzovania, strachu. Môžeme tam stretnúť mnoho entít, no aj nemusíme (skoro ako hra No man’s sky, lol).
V oboch albumoch využíva symboliku čísel. Práve Memories of Entities Vol. 2. vydal v magický dátum 20.02.2020 o 20:20 hod. Sám tvrdí, že symbolika čísel v tomto albume hrá veľkú rolu – skladá sa z dvanástich piesní, keďže číslo 12 je silne asociované s nebom a duchovnom. Rozpráva nám aj o dvanástke ( je číslom posvätnosti) a keďže téma tohto albumu je sanctuary, (t.j. posvätné miesto či útočisko) bolo jednoduché pretkať symboliku čísel do symboliky témy. Sanctuary je miesto mimo čas a priestor. Je to niečo v nás, preto je prioritné, aby sme si niekedy spravili v živote pauzu a vošli do tohto „posvätného miesta“, kde budeme reflektovať, čo sa udialo okolo nás, aby sme vedeli dokončiť, čo sme začali.
Celé magično je pre mňa veľmi fascinujúci koncept. Je okolo nás, môžeme ho cítiť, ale nemôžeme ho vidieť.
Na albume Memories of entities Vol. 2 sa NaiKavols inšpiroval impresionistickým obdobím v hudbe, kedy sa skladatelia snažili napodobniť alebo vytvoriť atmosféru alebo náladu pomocou kompozícií. Sám NaiKavols hovorí, že je dnes oveľa jednoduchšie vytvoriť atmosféru priestoru v skladbe nahraním zvuku priamo z miesta. Napríklad zvuk lístia, po ktorom kráčame v lese. „Iné nálady, iné postrehy a iné pohľady. Zároveň som to chcel udržať v jednom kontinuálnom slede, ktorý narúša pieseň “Rodina”. Keďže to tak býva aj v reálnom živote. Táto disrupcia nemusí však byť vždy negatívna.“
„Ja mám útočísk niekoľko, ale asi moje najobľúbenejšie je moja kúpeľňa o tretej ráno, kedy je všade až zvláštny kľud.” opisuje NaiKavols až priam obradové momenty, ktoré ho inšpirujú pri tvorbe. „Zapálim si sviečky, pustím atmosférickú hudbu, umyjem si tvár ružovou vodou a dám si papáyovú masku na vlasy. Niekedy si ľahnem na koberec vedľa vane a dostanem sa do takej zvláštnej „stázy“, kedy mám pocit, že moja myseľ zaplní celú miestnosť. Je to neskutočne zvláštne až nadpozemské.“
Sám pripúšťa, že melancholické nálady z tvorby by mohli vychádzať tiež z jeho „queerness“. Z časti to definuje aj ako prednosť, pretože si prešiel rôznymi ťažkými obdobiami (seba-nenávisť, šikana, pokusy o znásilnenie, pokusy o samovraždu, vyradenie zo spoločnosti a vlastne aj spätné zaradenie vo veľmi mladom veku), čo nakoniec pretavil do svojej tvorby. Sám hovorí: ,,Tým pádom môžem pomôcť mojim poslucháčom cez svoju hudbu.”
NaiKavols má po albume Memories of Entities, Vol. 2 rozpracovaných viacero ďalších projektov,. Môžeme sa tešiť na sólo album a ako sám hovorí: ,,Je načase začať vystupovať aj naživo.”
Čo si myslí o albume Memories of Entities, Vol. 2 slovenská speváčka Ivana Mer?
“NaiKavols a jeho tvorba v zasnenom až meditačnom, rozjímavom tóne, je príjemným oblažením v každodennosti. Viem, že k hudbe sa prirovnania nehodia, ale ak máte radi Agnes Obel, minimalizmus a bázeň v hudbe, určite ho odporúčam. Osobne veľmi oceňujem jemnú atmosféru, ktorú pretkáva až akási posvätnosť k tvorbe samej. Veľmi držím palce tomuto projektu a osobe, ktorá za ním stojí. Mám radosť z hudobného sveta, ktorý prináša. Verím, že toto je len začiatok plodnej tvorivej cesty.”
Sleduj NaiKavolsa na Instagrame, Soundcloude či Bandcampe.
–
Otázky: Verana Dobal, Foto: Archív umelca
Pridaj komentár