Výstavné priestory SNG Bratislava sú z hľadiska prebiehajúcej pandemickej situácie od 17. decembra 2020 zatvorené. Pre aktuálne informácie o znovuotvorení galérie sledujte web SNG. Čo sa chystá v našej najväčšej galérii vo februári predstavujeme už nižšie v článku.
Aktuálne výstavy / Krajina za mapou
od 16. 5. 2019 / Esterházyho palác – 1. poschodie, Bratislava / Kurátorka: Alexandra Kusá
Knižnica Kornela a Nade Földváriovcov zachováva veľkú zbierku kníh spisovateľa, kritika a satirika Kornela Földváriho a jeho ženy Nade a zároveň zachytáva jeho zberateľskú vášeň a osobnosť. Vyberte si z vyše 11 000 kníh, ktorými si môžete listovať v príjemnom prostredí určenom na štúdium, relax a kultúrno-spoločenské udalosti.
Ó, šaty!
6. 10. 2020 — 7. 2. 2021 / Esterházyho palác – 2. poschodie, Bratislava / Kurátorka: Viera Kleinová
V podaní slovenských odevných dizajnérov spustíme do vôd galérie umenia vlajkovú loď módneho návrhu: spoločenské šaty. Formát spoločenských šiat je hedonistický, pompézny, hlasný – pre návrhára je zároveň jeho esenciálnou, profilovou výpoveďou. Príležitosť ukázať práve tento odtieň módy a premiérovo uviesť silnú zostavu slovenského odevného dizajnu sme dostali vďaka daru, ktorý SNG venovala Nadácia Tatra banky. Súčasťou galerijnej zbierky úžitkového umenia a dizajnu sa tak stala mimoriadna kolekcia spoločenských šiat reprezentujúcich dekádu špeciálneho ocenenia udeľovaného v rámci Ceny Nadácie Tatra banky za umenie (CNTBU), ktoré odevným návrhárom poskytuje príležitosť navrhnúť šaty pre múzu/moderátorku galavečera. Desať odevných dizajnérov, medzi ktorými sú zvučné mená aj shooting stars domácej scény, na výstave podporujú tvorcovia spolupracujúci na šperkových objektoch, grafickom alebo textilnom dizajne šiat.
Téma spoločenského odevu je zároveň previazaná s hutným digitálnym exkurzom do výtvarných zbierok a archívu SNG. Cez indície ako šaty, gala, múza, glamour, ples, dress code nahliadame do mondénnej francúzskej módy, „predvádzame“ večerné róby slovenského realizmu a moderny, úbory nonkonformných múz, či svadobné alebo abiturientské divy v šatách ich života. Vystavujúci autori/autorky: Maja Božović Bažik, Pavol Dendis, Boris Hanečka, Marcel Holubec W., Martin Hrča, Lukáš Krnáč, Michaela Ľuptáková, Andrea Chrastinová Pojezdálová, Lenka Sršňová, Mária Štraneková
Erik Binder: Labyrint (sveta a raj) duše
25. 2. — 18. 7. 2021 / Esterházyho palác – 3. poschodie, Bratislava / Kurátorky: Lucia G. Stach, Alexandra Tamásová
Samostatná výstava Erika Bindera (*1974) nadväzuje na projekty umelcov a umelkýň strednej generácie pre SNG. Robustnosť jeho oeuvre a zároveň ľahkosť jeho tvorivého prístupu nám dovoľujú predstaviť ho ako tvorcu vo svojom prostredí, v labyrinte vlastného života, v ktorom sa snaží zorientovať. Svoj umelecký program už dávnejšie vybudoval na inverzii kreatívnej práce.
Sám hovorí, že netvorí, ale nachádza. Umenie teda zámerne neprodukuje, namiesto toho sa necháva sústavne pretvárať podnetmi sveta, v ktorom žije. Nie je to pusté miesto, ale je obývané všetkými ľuďmi, ktorých myšlienky a výskyty Binder votkáva do svojho pradiva prostredníctvom komunikácie, (spolu)práce, obrazov, zvukov, vôní a dotykov. Akoby žil v ruinách svojho univerza, s ktorými sa hrá. Zo zdanlivého chaosu v jeho ateliéri na Silvánskej ulici v Bratislave, ktorý je tiež totálnym umeleckým dielom a kozmologickým modelom svojho druhu, sa stále vynárajú premiešané, precítené, hybridné, vždy nanovo artikulované idey a objekty. Výstava je koncipovaná ako živé prostredie diel rôznych médií, do ktorého sa autor labyrinticky vprojektuje a sporadicky z neho bude vysielať performatívne multimediálne správy.
Akcia ZET – umenovedná výprava
19. 11. 2020 – 27. 6. 2021 / Esterházyho palác – átrium, Bratislava / Námet: Alexandra Kusá / Autorský kolektív: Ondřej Horák (Fuczik), Samuel Chovanec, Marcela Kvetková, Alexandra Kusá, Marcel Mališ, Braňo Matis, Kristína Paulenová / webstránka
V horúcom júni roku 1950, ktorý sa stane novým temným obdobím našej novodobej histórie, začína trojica výtvarníkov pracovať na veľkolepej propagandistickej zákazke. Jan Čumpelík, Jaromír Schoř a Alena Čermáková ako členovia tvorivého kolektívu Č.S.Č. maľujú veľkorozmerné ikonické dielo socialistického realizmu Vďakyvzdanie českého a slovenského ľudu generalissimovi Stalinovi. Monumentálnemu dielu (8,7 × 8 m) je venovaná mimoriadna mediálna pozornosť, no nadšenie veľmi skoro opadáva a obraz sa stáva terčom kritiky. V marci 1953 jeho hlavný protagonista zomiera a obraz navždy zmizne.
Od novembra roku 2020 v átriu SNG výtvarník Marcel Mališ maľuje autorskú repliku strateného diela s pozmeneným názvom VďakyZdanie československého ľudu, ktorá je odkazom na dielo stalinského socialistického realizmu kolektívu Č.S.Č. (1952). Obraz pribúda pred zrakmi verejnosti a maliarska akcia sa stáva východiskom pre nový experimentálny žáner – umenovednú výpravu, ktorá zrkadlí naše premýšľanie o role a postavení národnej galérie ako inštitúcie dnes. Výprava otvorí niekoľko tém – vzťah propagandy a umenia, hoax, kult osobnosti, vzťah originálu a kópie, ako aj ďalšie.
Antimúzeum J.K.
Od 4. júna 2020 / Zámočnícka 13, Bratislava / Otvorené: každý štvrtok od 13.00 do 18.00 / Kontakt: www.antimuzeum.sk / Kurátorský koncept: Alexandra Kusá, Gabriel Herczeg
Základom vôbec prvej samostatnej expozície venovanej Júliusovi Kollerovi je súkromná zbierka, ktorá vznikla v roku 1998. Hlavnú časť vystavenej zbierky tvoria antiobrazy, v ktorých sa Koller vyrovnával s konceptuálnym umením a dobovou klímou. Expozíciu, ktorá ukazuje aj najdôležitejšie momenty z Kollerovho života a kľúčové témy jeho tvorby, dopĺňajú súvisiace diela a dobové materiály zo zbierok Slovenskej národnej galérie. Súčasťou múzea, ktoré je zároveň aj vzdelávacou platformou venovanou slovenskému konceptualizmu, sú okrem dvoch výstavných podlaží aj dva spoločenské priestory.
Zóna architektúry / Dotkni sa – preskúmaj – vytvor
17. 8. 2020 – 28. 2. 2021 / Esterházyho palác, 3. poschodie / vstup voľný
Nová edukačná Zóna je priestor pre všetkých návštevníkov, ktorí radi experimentujú, tvoria, objavujú a chcú sa dozvedieť viac o zaujímavých témach z výtvarného umenia.
Prvá téma Architektonické a stavebné princípy približuje, ako sa vyvíjali stavebné postupy a ako ich ovplyvňovali stavebné materiály. V interaktívnej hre Ubráň sa Turkovi si môžete vyskúšať, ako renesanční stavitelia budovali ochranné systémy proti Turkom, v projekcii Svetlo na hrane sa dozviete, z čoho vychádzali modernistickí stavitelia a vďaka stavebnici objavíte, aké stavebné princípy používali.
Keďže živý sprievodný program je v tomto čase pozastavený, aktuálnu ponuku a informácie o online programe a digitálnom obsahu priebežne zverejňujeme na www.sng.sk a na našich sociálnych sieťach.
–
Zdroj: Tlačová Správa SNG
Pridaj komentár