Tretí ročník festivalu Tehláreň sa uskutoční 20. – 22. augusta 2021 v Liptovskom Mikuláši (presne jeden víkend pred Swine Day) na úplne novom mieste, v priestoroch opustenej opravovne s rozlohou okolo 3000 metrov štvorcových. Budova niekedy slúžila ako servis autobusovej a nákladnej dopravy. Mladý nezávislý slovenský festival je zameraný na súčasné umenie generácie mladých začínajúcich umelcov/umelkýň a študentov/študentiek umeleckých škôl.

Počas festivalu prebehne rozsiahla skupinová výstava a sprievodný program, ktorý tvoria prednášky, diskusie, premietania, koncerty, workshopy, predstavenia alebo performance, reflektujúce dôležité celosvetové a celospoločenské témy, zaujímavé pre umeleckú komunitu aj pre širokú verejnosť.

Výzva je otvorená pre jednotlivcov alebo skupiny zo Slovenska aj Čiech a pre všetky umelecké sféry; výtvarné, hudobné, filmové, literárne, odevné aj divadelné umenie. Nepodlieha žiadnej téme ani médiu, je možné prihlásiť sa s existujúcimi, už zrealizovanými dielami a projektmi alebo s novými, vytvorenými priamo pre festival. S mailovou prihláškou je nutné poslať portfolio s výberom autorských diel, životopis a v prípade že sa jedná o nové dielo alebo divadelný, performatívny projekt, je potrebné uviesť aj ich stručnú charakteristiku a technické parametre. Prihlášky posielajte na mail ► open.tehlaren@gmail.com

Otvorená výzva potrvá do 31.3.2021 / Podrobnejšie informácie o výzve nájdete tu.

Festival Tehláreň organizuje už štvrtý rok nezávislý umelecký kolektív Clear Collective, ktorý funguje ako platforma pre mladých umelcov. Aktívnym spôsobom sa podieľa na budovaní kultúrneho povedomia v regióne Liptov a otvorene komunikuje lokálnej verejnosti aktuálne dianie na súčasnej umeleckej scéne prostredníctvom rôznych formátov podujatí. Kolektív tu založil v roku 2019 prvú nezávislú galériu s názvom Galéria lavička a usporadúval študentské sólové výstavy s vernisážou priamo na lavičkách v centre na námestí Liptovského Mikuláša.

Prvýkrát sa festival konal v roku 2018, od vtedy na ňom vystavilo svoje diela spolu približne 90 mladých umelcov a umelkýň, medzi nimi Kristína Čákyová, Martin Kačmarek, Jozef Pilát, Ema Lančaričová, Šimon Sýkora (CZ), Silvia Ďurovcová, Daniela Krajčová alebo Matúš Pisarčík a navštívilo ho vyše 1000 návštevníkov.

V rámci sprievodného programu sa v priebehu štyroch rokov existencie festivalu zúčastnili osobnosti ako fotografka a pedagogička Olja Triaška Stefavović, kurátor Nitrianskej galérie Omar Mirza, platforma Stojíme pri kultúre alebo tvorkyne študentského časopisu Hmota. Každoročnou súčasťou programu sú prezentácie PechaKucha, premietania študentských filmov ale aj dokumentov, ako Pezinská skládka, kedy jednou z hostiek diskusie k filmu bola aj Zuzana Čaputová alebo napríklad feministický muzikál Stabat Mater Dolorosa punkového performatívneho dua Siksa z Poľska.

V hudobnej časti programu vystúpili kapela VBPS, kapela Ton Tron z Brna, banskobystrická kapela Sushicide, DJ duo Cereal Rave alebo hudobníčka Pavla Bastl z Brna. So svojimi performance a performatívnymi dielami sa na festivale predstavili mladí umelci a umelkyne ako Claude Johan Čierny, Celestína Minichová, Míša Rožnovská, Viktor Ruman alebo Dočasný kolektív.

Cieľom festivalu je sieťovať komunitu mladej generácie umelcov zo Slovenska a okolitých štátov, ktorá sa môže v neformálnej atmosfére vzájomne spoznať medzi sebou a zároveň sa stretnúť s osobnosťami už etablovanými v prostredí umenia a kultúry. Týmto spôsobom vystavujúci a účinkujúci nadväzujú kontakty dôležité pre profesionálnu kariéru a vedú plnohodnotný spoločný dialóg v rámci svojej komunity. Festival je zámerne situovaný do netradičných a dlhodobo opustených priestorov v prostredí regiónu Liptov, ktoré boli v priebehu času vytesnené na okraj záujmu, čím ponúka zaujímavú výzvu pre umeleckú a spoločenskú reflexiu.

Všetky ďalšie informácie o festivale nájdete na webovej stránke www.tehlaren.sk

Zdroj: Tlačovú správu poskytla Swine Daily Lucia Devečková z Tehlárne

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *