Pražský producent, DJ, pořadatel koncertů a audiovizuálních akcí, známý jako Oliver Torr, vydal 26. února debutovou sólovou desku s názvem Fragility of Context. Jak už název napovídá, Oliver se v tomto albu zabýval zvukovými významy a křehkostí kontextů, do kterých jsou zasazeny jejich posluchačem.
Už na první pohled je album zajímavé, ať už co se týče konceptu, vizuálu, nebo v neposlední řadě samozřejmě zvuku. Na desce se podílelo hned několik lidí. S dodatečnou produkcí a mixem pomáhal Aid Kid, některé skladby svými vokály doprovodila známá jména jako bilej kluk nebo LVCIFER, a cover art, který se k desce naprosto dokonale hodí, tvořila Kristýna Kulíková (ktorá nám dizajnovala aj webstránku, pozn. ed.).
Na začátek uvedu, že Oliver Torr nepatří mezi autory, které normálně poslouchám (musím se přiznat, že dnes jsem jeho tvorbu ve větším celku slyšela poprvé), ale jeho deska mě zaujala hned z několika důvodů. Během čtyřiceti devíti minut zažijete vše od chytlavých a výrazných melodií, až po ambientní a meditativní skladby. Pokud mám správné informace, tak je to navíc poprvé, co Oliver využívá do skladeb, i když pod silnými efekty, i svůj hlas. Tyto efekty mu napomohly vytvořit nadpřirozený, někdy až roboticky anonymní vibe. Některé skladby jsou hlasově více založené, některé naopak méně. Celým albem ale proplouvá hluboká atmosféra, kterou tvoří hlavně nespočet zajímavých zvuků – tzv. terénních nahrávek. Různé zvuky z ulice, běžné domácnosti, nebo i náhodné zvuky rádiových stanic (což jsem zjistila ve skvělém článku od Karla Veselého).
Jednotlivé skladby spolu souzní a vytváří dobře komponovaný celek. Někdy spolu souzní až moc a vytváří jakoby “slitinu”, což není nutně zle a často se mi to stává u žánrově podobných projektů. Ale album tak pro mě vyžaduje více poslechů, abych si mohla utvořit větší názor i na samotné skladby. Kdybych si však musela vybrat, tak při poslechu mě nejvíc zaujaly tyhle:
Úvodní píseň „Say Yes (Detest of Sirens)“ – chytlavá a asi nejvíce zapamatovatelná z celé desky. „Back Again (feat. DeSteffan & R.A.)“ – začátek je podle mě naprostý banger.
„cthru“ – zde je krásně slyšet, jak Oliver využívá zdánlivě nesouvisející zvuky a žánry, já například v pozadí slyším i „bublající“ prvky hyperpopu (ale možná je to tím, že ho poslouchám až moc, haha),
Závěrečná píseň „Test of Sirens“ – ta velice klidně až meditativně zakončuje celou kosmickou cestu alba.
Když už jsme u toho kosmu, deska Fragility of Context byla pro mě jakousi cestou vesmírem na jinou planetu. Otevírá nové světy, navozuje snovou atmosféru a zároveň při každém poslechu dokáže znovu a znovu překvapit nově objevenými prvky.
Album si můžete poslechnout na všech streamovacích platformách, podpořit ho můžete na Bandcampu a vycházet bude za nedlouho na vinylech i kazetách.
–
Text: Natalie Kaincová
Pridaj komentár