Below The Radar je séria hudobných kompilácií, ktoré si každý štvrťrok môžu stiahnuť predplatitelia britského Wire, významného hudobného magazínu. Na 19. nahrávke sú 2 skladby aj od slovenských producentov z LOM Labelu.

Prvý track na stiahnutie „The Moulting“ je od Amen Tma a vyšiel na albume Insect Phonetic Research (Lom Label). Amen Tma je duo z Bratislavy pozostávajúce z ::.: a acidmilk-a. Toto naozaj unikátne zoskupenie vzniklo okolo roku 2011 za účelom experimentovania s kombináciou kompozičných techník elektro-akustickej hudby s gamelánom, tradičnou komornou hudbou v Indonézii, a alternatívnym technom.

Nahrávaním albumu Insect Phonetics Research strávilo duo celkom tri roky a na nahrávke sa im podarilo vytvoriť vskutku originálne zložité dielo, ktoré napriek nespočetne veľa zvukom, akoby z inej galaxie, stále dáva zmysel a pôsobí ucelene. Na moje vlastné prekvapenie, 90-minútová nahrávka (obsahujúca live tracky a remixy) sa naozaj dá vypočuť celá. Samozrejme, nie je to počúvanie do škôlky. Amen Tmu by sa dalo prirovnať ku ambient projektu od bývalého člena Depeche Mode, Alana Wildera – Recoil, zmiešaným s detailne zachytenými bohatými zvukmi hmyzu.

0003801756_10

Eastern Daze, o nahrávke napísalo:

,,Amen Tma, apparently, could be one of the best releases to come out in this region lately. Trend-free and with influences of the likes of Coil or Cyclobe, Amen Tma follows in a dark, psychedelic vein, tripping in a lair of an ant queen.“

Ďalšia skladba, ktorá sa objavila na stiahnutie pre predplatiteľov WIRE je „Tečúci vietor“ od Jonáša Grusku aka Binmatu. Jonáš sa špecializuje na nahrávanie v teréne a pracuje najmä s počítačmi, modulárnymi syntezátormi a DIY elektronikou. V roku 2010 bol jedným zo zakladateľov LOM Label-u, ktoré sa zameriava na experimentálne umenie a hudbu strednej a východnej Európy. O jeho štvrtej nahrávke Spevy hovorí:

„Nahrávka je venovaná skúmaniu excitácií systému, vetra a vody, ktoré v úzkej súhre excitujú objekty […] Je venovaná všetkej kráse ukrytej v chaotickom správaní základných zložiek sveta a ich tekutom rytme“

Kedy si začal nahrávať v teréne a čo ťa na tomto „žánri“ inšpiruje najviac?

Asi pred štyrmi rokmi. Je to pre mňa spôsob oddychu od vyslovene kreatívnych činností – namiesto vypúšťania nasávam, počúvam a občas stlačím [REC]. A to ma vlastne aj inšpiruje, namiesto sústredenia nejakých vnútorných procesov na vonkajšiu realizáciu len spracovávam veci ktoré už existujú, rekontextualizujem. A nerozumiem prečo je to „žáner“ v úvodzovkách. Etablovaná forma zvuku to rozhodne je, od čias vzniku prvého zvukového zápisu.

Je nákladné, nahrať si v rôznych exteriéroch zvuky, ktoré použiješ na tvojich nahrávkach? Môže to robiť každý, či je to komplikovaný proces?

Nákladné ani nie. Alebo teda – závisí. Ja som napríklad dosť puntičkár čo sa týka jemných nuancí v kvalite nahrávačov/mikrofónov. Ale v prvom rade je dôležitý obsah, to je esencia. Rozhodne to môže robiť každý – ale doplním – každý kto má ochotu počúvať a oddať sa zvuku. Ak tam funguje táto energia, všetko ostatné sú už len technické detaily.

Ako by si opísal vlastnými slovami nahrávku Tečúci vietor?

Je to výskum. Výskum systémov, do ktorých rôznymi spôsobmi (či už od živlov – vietor, voda alebo odo mňa) vnikajú určité druhy impulzov, ktoré ich excitujú. Napríklad na začiatku cinkám dvomi pohármi naplnenými vodou. Fascinuje ma ako sa správa tento zvuk pohára, keď sa mení uhol hladiny vody. V inej časti je zas binaurálna nahrávka plechoviek klinkajúcich o ich kovové držiaky vo vetre. V tom prípade je zdrojom excitácie vietor, vytvárajúci/definujúci takýmto spôsobom špecifický rytmus.

Na čom pracuješ momentálne?

Na dvoch albumoch. Jeden sa volá Spevy, odkiaľ je vlastne aj spomínaná skladba a druhý, predbežne, Mosty. Spevy budú z časti výskumom systémov, z časti výskumom prírodných polyrytmov, z časti emóciou. Mosty budú o trochu socialistických mostoch v Bratislave: Prístavný, SNP a Lafranconi. Budú ho tvoriť terénne nahrávky z ich konštrukcii (zaznamenané pomocou kontaktných mikrofonóv) alebo netradičných miest v ich blízkom okolí, ktoré nejakým spôsobom reflektujú prítomnosť mosta.

Všetky nahrávky v edícii Below The Radar od magazínu WIRE si môžete vypočuť/kúpiť tu.  Jonášovu hudbu zasa nájdete na jeho SoundCloude.

Foto: LOM, Vydavateľstvo LOM nájdete na ich stránke alebo Facebooku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *