Ačkoliv je český Academia Film Olomouc (AFO) primárně festivalem filmovým, díky neobvykle pestrému koncertnímu programu byl jeho letošní ročník také významnou událostí hudební. Jak je dobrým zvykem AFO, koncertní část se i letos tradičně odehrávala v Kapli božího těla, jejíž návštěva je sama o sobě úchvatným zážitkem. Natož když slouží její monumentální výzdoba jako kulisa pro aktuální zvuk nejen česko-slovenské scény.
Páteční vystoupení dua 1flfsoap se neslo ve znamení kytarových riffů, repetitivních bicích a hypnotických syntetizátorových linek. Tempo postupně gradovalo, zvuky se vyvíjely v tanečnější. Srovnání čerstvého zvuku dvou Brňáků, kteří si kladou za cíl vyhnat z měst zápach electroswingu, například s kapelou Battles by nebylo úplně nemístné.
Kdyby bývali 1flfsoap nevystupovali ještě ten večer ve Zlíně, a mohli tak dostat prostor o několik hodin později, bezesporu by Kaple Božího těla skákala synchronizovaně jako jeden muž.
Gradace se prolínala i následujícím koncertem grafika a hudebníka Keosze, který kapli rozvibroval hutnými basovými linkami, kolem nichž dále stavěl surové abstraktní kompozice. Poslechová záležitost.
Potemnělou atmosféru skvěle dotvářely jako z nejdivočejších snů vytržené, deformované 3D scany objektů i krajin ve videoprojekcích VJky a grafické designérky Kristýny Kulíkové aka Krstn Klkv.
Pokud vás zajímá, kdo má na svědomí nejlepší vizuály poslední doby, například pro nedalekou hranickou akci STORY 2 nebo nedávné akce Kabinetu Múz, tak právě ona.
Vydařený koncertní večer jsem završil v atriu se spokojeným úsměvem na rtech během pestré selekce toho nejvkusnějšího houseu v podání slovenského DJe a producenta jménem Paradiso Rhythm, který zároveň šéfuje vydavatelství House of Unity.
Sobotní koncertní blok zahájil nedávný objev české scény – nesporně talentovaná producentka Zagami Jericho, slavící následující den teprve 18. narozeniny. Debutovým EPčkem rozvířila vody hudební publicistiky a prošlapala si cestu dospíváním ve velkoměstě postinformačního věku, prosvícenou odrazy neonů ve špinavých kalužích, ozvučenou polyfonními vyzváněcími melodiemi. Její výpověď staví na souhře vokálního projevu s veskrze tanečními beaty, sobotní koncert ale bohužel výrazně utrpěl nevyváženým nazvučením.
Následovala rave seance černé magie dvou představitelek a zakladatelek mladého kolektivu A C I D W I T C H, který se má i do budoucna skládat výhradně z ženských DJek, vedoucích prostřednictvím páru cdjs odboj proti genderovým stereotypům zažitým na poli elektronické hudby.
Jejich nekompromisní set se skládal převážně z kyselinou nasáklého techna, místy řízlého méně přístupnou plejádou zvuků.
Ve vysokém tempu nepolevil ani respektovaný producent Imre Kiss, zástupce mimo jiné labelu Lobster Theremin, který v atriu plynule navázal svým setem plným zastřených rytmů, právě pro Lobster Theremin typických.
A AFO nezapomíná ani na teorii – eklektická přednáška v podání nerozlučné dvojice Aleše Stuchlého a Karla Veselého nastínila výskyt tematiky umělé inteligence v klipech napříč hudebními žánry – od Björk až po snahu Japonců o dokonalé napodobení lidské bytosti. Ve své sobotní přednášce provedl můj oblíbený redaktor Pavel Klusák posluchače historickým kontextem techniky field recordingu a poukázal na zajímavé a mnohdy obskurní případy jejího užití. Díky přednášce teď mimo jiné vím, co bude to poslední, co uslyším, až mne bude ožírat houf supů.
Atmosféra letošního ročníku byla i přes nepřízeň počasí vskutku živá, prostory Jezuitského konviktu hýřily návštěvníky do brzkých ranních hodin. Vkusně kurátorovaný hudební program nesporně nastavil příštím ročníkům laťku velmi vysoko. Academia Film Olomouc má dlouhou tradici a mezi studenty Univerzity Palackého téměř kultovní status, čemuž může letošní vydařený ročník nadále jen přispět.
Viac videí a fotografií z udalosti nájdete na našom Instagrame ◀
–
Text: Martin Stündl, Foto: Verana Dobal + AFO
Pridaj komentár