Hradby Samoty – festival výrazný svojim genius loci, predstaví už po siedmykrát žánrovo pestré projekty audio-vizuálnej tvorby. Atmosféra jelšavského kaštieľa prepožičia dušu subkultúram v našich končinách zriedkavého výskytu. Lyrická klíma premostená do osiroteného skvostu Gemera a experimentálne výtvory účinkujúcich nie len z domácej, ale aj zahraničnej scény, simultánne zapletú všetky zmysly.

>> POZOR! Na festival môžete získať 2 voľné vstupy. Stačí nám lajknúť a zdieľať tento článok ako Facebookovský post. Pozn.: vstupy sú žiaľ bez exkurzie, na ktorú sa vypredal autobus. Akreditácie si môžete vyzdvihnúť pri vstupe do kaštieľa. <<

Vzácnosť festivalu po zvukovej stránke podškrtnú mená ako CORPS [rus], MYASORUBKA [rus/cz], X- NAVI: ET [pl], PURGIST [pl],  OBETE SEKTY [sk], ENTRÓPIA ARCHITEKTÚRA [hun], BIOS [sk], REZ EPO[pl]. O vizuálnu stránku sa pričinia ČIERNE DIERY [sk], NANO VJ’S [sk], STANISLAV GREŽDO [sk/us], CHAOS COMPANY [cz], ADAM PIŽURNÝ [sk], ZUZANA SABOVÁ [sk], MAŠINDOG [sk], PALI BRATRANEC [sk] a ďalší.

15000141_1192453817510096_3275797676020243902_o

 

„Približne po trištvrte hodinke absolútnej tmy, vás začne vítať svetlo na druhej strane.“

Vydajte sa bádať po stopách zabudnutých šperkov gemerského kraja. Organizátori v spolupráci so združením Čierne diery sa chystajú na účastníkov výletom sprevádzaným lektorským výkladom. Exkurzia sa nesie pod závojom temravy a je esenciálnou súčasťou festivalového programu. Ak ste sa nadchli už teraz, neváhajte a registrujte sa tu. Počet účastníkov je limitovaný!

CORPS [rus]

Hradby samoty prinesú do Jelšavy samotné epicentrum ruského undergroundu – industrial-drone-noise-ová zostava tvorená Alexejom Teginom a Anatoyom Golyshevom. Tegin je považovaný za veterána moskovskej alternatívnej scény. So svojimi umeleckými počinmi sa objavil už v 80. rokoch a považuje sa za jedného z priekopníkov skúmajúcich industrial a žánre s ním súvisiace. Spolupodieľal sa na založení kolektívu Phurpa, hudobného zoskupenia bazírujúceho na rituálnej hudbe tradície Bön, ktorá v sebe nesie prvky jednej z najstaršej predbuhistickej tradície Tibetu. Corps stavia na koncepcii ,,zmajstruj si sám zo šrotu”. Ako sa hovorí, lepšie vidieť a počuť ako vyliata borovička. Jedinečnosť tvorby je podložená vizuálnym zážitkom, ktorý toto ruské duo predvedie v druhý deň festivalu. Nám ostáva iba odporučiť ho nevynechať.

X- NAVI:ET [pl]

Zmienke sa nevyhne ani vesmírny projekt zo severu. Expertízou predošlých projektov KAPITAL a HATI môžeme vynechať obavy o hodnotnú zvukovú empíriu. V poradí tretím projektom poľského perkusionistu a umelca zvuku rozvoniava kontemplatívna prechádzka mystickým sadom, vysadeného cudzorodými experimentálnymi hračkami, loopmi, zvonkohrami, šrotom a pokusníckymi, ale zato premakanými textúrami. To a ešte viac v piatkových elektro-akustických variáciách!

NANO VJ’S [sk]

Košický vizuálny label Nano VJ’s sa datuje k roku 2010. Vizuálni umelci, animátori a hlavne VJ-i Betakaroten a Kubriel sa špecializujú na svetelný dizajn, experimentálne mappingy, live VJ-ing, zvukové a vizuálne vystúpenia a pódiový dizajn. Ich interaktívne inštalácie sú charakteristické vďaka prepojeniu street artu a nových médií. Bujaré festivalové obsadenie a hosťovanie iba potvrdzuje ich relevantnosť na VJ-skej pôde. Spomenieme Moonride, Street art communication, Bielu Noc, POKE, zahraničný Signal festival v Prahe, ako aj eventy v Čechách, Nemecku či vo Francúzsku.

Organizátori sa zmieňujú, že tohtoročný program nie je iba akousi výplňou voľného času či prostou prázdninovou aktivitou. Jeho prioritou je sprostredkovať nadpozemský zážitok bez akýchkoľvek očakávaní či predsudkov.

„Tento rok ideme skrátka až na kosť a tých, ktorí budú ochotní prekonať vzdialenosť do miesta konania, odmeníme naozaj hraničným zážitkom, na ktorý budú, podobne ako v prípade prvého ročníka Hradieb, spomínať ešte dlhú dobu.“

Hradby samoty s poradovým číslom sedem zotrú hranicu na dvoch úrovniach – návštevník vs. interpret, realita vs. sen.

Viac info na stránke festivalu alebo Facebooku.

Text: Miroslav Kajzr + Zuzana Jacková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *