Palestinci se na obrazovce izraelské televize objevovali jen zřídka. Jako menšina s pětinovou populací Izraele, jsou většinovou židovskou společností odsuzováni. Bohatá historie konfliktů s arabskými zeměmi vzala jednoduše za své. Ovšem díky sitcomu předního izraelského komika a zároveň Palestince Sayed Kashua KOLNOA představil revoluční sitcom Arab Labor.
Arab Labor je díky svému kontextu podobný sitcomům jako Sanford and Son a The Jeffersons, které se vysmívaly dominantní americké kultuře skrze komické scény přizpůsobujících se Afroameričanů do většinové bílé americké společnosti.
Seriál, který běží v hlavní vysílací čas na izraelské stanici Channel 2 už vice jak deset let, vypráví anekdoty palestinské rodiny z židovské čtvrti v Jeruzalémě. Otec Amjad by velmi rád se svojí rodinou zapadnul do izraelské společnosti, která mu to díky diskriminaci Palestinců nikterak neusnadňuje. Z toho vznikají komické situace s hořkým koncem, který si střílí jak z Arabů, tak i z Židů. Arab Labor je díky svému kontextu podobný sitcomům jako Sanford and Son a The Jeffersons, které se vysmívaly dominantní americké kultuře skrze komické scény přizpůsobujících se Afroameričanů do většinové bílé americké společnosti. Mnozí kritici srovnávají izraelský sitcom s legendární The Cosby Show, v obou seriálech se propagují myšlenky porozumění a parodují negativní stereotypy o menšinách (doufejme, že Sayed Kashua nedopadne stejně jako Bill Cosby).
Izraelští Palestinci mají doposud velké problémy s diskriminací pocházející z řad židovského obyvatelstva. V zemi jsou známy případy, kdy si Židové vysloveně nepřejí bydlet v blízkosti arabských rodin. Arab Labor je i přes to třetím nejsledovanějším sitcomem v zemi a umisťuje se na prvních příčkách v oblíbených seriálech. Sitcom dokonce neukazuje jen arabskou gastronomii, hudbu, kultura ale zohledňuje i arabský jazyk. Vice jak třetina seriálu je tak v semitském jazyce s hebrejskými titulky.
Tento seriálový úkaz funguje i jako protiklad k nedostatečnému zobrazování a zkreslování obrazu o Palestincích žijících v židovském státě.
Příběh rodiny Palestinců žijících v Izraeli, dostala televize k mainstreamovému divákovi. Tento seriálový úkaz funguje i jako protiklad k nedostatečnému zobrazování a zkreslování obrazu o Palestincích žijících v židovském státě. Kashua ve svém sitcomu poukazuje na palčivé problémy svojí země, v kontextu celé Izraelské společnosti. Sitcom totiž neobsahuje žádné velké výlevy o problémech okupace, soustředí se zcela a plně na polaritu soužití židovského a arabského obyvatelstva v Izraeli.
Celou druhou sérii bylo možné shlédnout v seriálovém maratonu na Festivalu Izraelského filmu KOLNOA v Praze.
Autor: InTerrreS