Každoročná prehliadka inovatívnej hudby, nových prístupov k audiovizuálnemu umeniu a predstavení, o ktorých si treba vytvoriť radšej svoj vlastný názor. Aj napriek tomu však prinášame zopár tipov, dôvodov, prečo na nemasový a svojim hudobným výberom v česko-slovenskom prostredí jedinečný festival CREEPY TEEPEE ísť.
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
SEGA BODEGA
Sega Bodega, vlastným menom Salvador Navarrete, je hudobník pochádzajúci z Glasgow. Jeho tvorba je snová, trochu v sci-fi štýle, vznášajúc sa kdesi na pomedzí bpm hip-hopu a techna. Akordy prebiehajú mierne utopicky, je to mix prenikavých no akýchsi abstraktných vízií či preludov, z časti deštruktívnych, z časti euforických a miestami tak zvláštne pokojných. EP Sportswear, ktoré vyšlo na labeli Activia Benz, je vstupnou bránou k tvorbe Sega Bodega. Spolupracoval ale aj na odvážnejších projektoch, napríklad s ruským internetovým duom WWWINGS (spolu s Coucou Chloe – projekt Y1640) alebo chicagským raperrom Mikey Dollaz.
Sega Bodega pôsobí introvertným dojmom, sám hovorí, že nerád zverejňuje každú svoju skladbu online. Skôr sa snaží pracovať vo vlastnom individuálnom a špecificky prázdnom priestore, z ktorého vychádza neovplyvnený okolím, alebo len najbližšími priateľmi, umelcami, ktorí ho obklopujú. S vydávaním trackov a hľadaním kolaborácií nemá potrebu sa náhliť, každý kúsok jeho tvorby čaká na správny čas a miesto.
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
MUSIC FOR YOUR PLANTS
Prchavý moment skladby, šírenie zvukových kódov, vrstvenie viacerých digitálnych rovín, či už v rámci hudobnej alebo vizuálnej kompozície. Prepájanie prírodného univerza a pixelovej konceptualizácie. Pozvanie do transcendentálneho sveta vymodelovaného na princípe obrazových protikladov, rovnováhy symbolov a paralel hudobných spádov. Veľa komplikovaných slov ale audiovizuálny koncept Music For Your Plants sa jednoduchým spôsobom vysvetliť nedá. Najlepšie zažiť, vypočuť si naživo a nechať sa viesť.
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
AMNESIA SCANNER
Jedná sa o berlínske experimentálne elektronické duo – Ville Haimala a Martti Kalliala, pôvodne fínski producenti. Amnesia Scanner predstavujú na jednej strane totálny minimal prístup na komunikačnej úrovni, na druhej strane sa snažia o maximalizovanie profesionálnosti a zážitku. Neposkytujú skoro žiadne informácie k skladbám či klipom, žiadne rozhovory. Nemajú potrebu vysvetľovať, hovorí za nich ich tvorba a to je na nich sympatické.
Sú spriaznení s berlínskym Janus kolektívom (Lotic, M.E.S.H., Kablam) a produkovali song „Booty Bamboo“ pre Mykkiho Blanca. So svojou severskou chladnosťou vytvárajú hudbu organickú rovnako ako futuristickú s prvkami cyberpunku. Pri počúvaní sa tóny zhmotňujú na čosi bezcitné, morbídne a mysteriózne. Nejde určite o príjemný zážitok, pri ktorom by ste si s úsmevom kývali hlavou do rytmu, AS vyhľadáva náročnejšie publikum. Už len návšteva ich webstránky je vizuálnym hlavolamom. Táto dvojica sa evidentne snaží o čo najhutnejšiu a najhlbšiu umeleckú dimenziu. Studený zvuk syntetizátorov, vyzývavé perkusie a plačlivý zmodifikovaný vokál vytvárajú náladu na závrat. Je to creepy, ale máte to radi.
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
COUCOU CHLOE
Táto mladá Francúzka žijúca v Londýne prináša so sebou veľmi sviežu a živelnú energiu. Je kreatívnym dieťaťom dnešnej internetovej éry, pričom z jej vorby môžeme vypozorovať vplyv elektroniky druhého milénia. Prezentuje hi-tech emotívne ladené mixy striedajúce sa s anjelskými a démonickými náladami. Sólové projekty Coucou Chloe sú hmlisté, prepletené a tvarovo nešpecifické klubové balady, ktoré sa ale pri kolaborácii s Y1640 a Sega Bodega stávajú priestorom na dialóg. Jej tóny sú skôr tmavé a zašedlé ako jasné a priame, vytvárajú studený, zahmlený, melancholický zvuk.
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
IMAABS
Imaabs aka Cristo Gavras je chilský DJ a hudobný producent, ktorého záujem siaha k tanečnej, klubovej hudbe, jej možností a variácií. Tá je v jeho podaní silne ovplyvnená fragmentami Južnej Ameriky. Mix kultúr, tradícií tretieho sveta spolu s európskou základňou elektroniky a rozdielnych hudobných vnemov sa sofistikovaným spôsobom odráža v jeho tvorbe. Preto niet divu, že každá skladba je rozdielna v závislosti na jej hudobný základ.
Čo však Imaabsovu hudobnú sféru spája je jej výrazne medzinárodne presahujúci charakter a zdroj južanských inšpirácií. Inšpiráciu prostredia, z ktorého hudobník pochádza je jasné rozoznať najmä v rytmických beatoch a ich hudobných prevedení, ktoré sú vzápätí prekrývané prepracovanou elektronickou skladbou. Z poľa európskej elektroniky je Imaabs ovplyvnený menami ako Kode9 , Visionist alebo Ausschuss. Jeho prístup k hudbe je špecifický aj z ľudského hľadiska, čo odkazuje najmä na jeho snahu hrať v domácom prostredí (nie úplne priaznivom pre tvorbu náročnejších hudobných projektov), konfrontáciu s rozdielnymi sociálnymi vrstvami a celkovým rozmýšľaním nad hudbou ako prostriedkom k predaniu určitej správy, myšlienky. Atmosféra momentu, nálady a prepojenia rozdielnych svetov. To je tvorba Imaabsa.
“I like rhythms and want to create atmospheres. I often think of the key moments of the dancefloor atmosphere or the post-club music atmosphere. A performer should always make you think when you leave the club, they should be able to penetrate and move something in you.“
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
FOR YOU KATRINA
For you Katrina je hudobný projekt umeleckého kolektívu Fathermother pochádzajúceho z Česka, no momentálne usadeného v Berlíne, ktorý vedie fotograf Jan Durina. Prepojenie vizuálu a hudby je zásadné. Videoklipy plné tmavých miest, lesov a nejasných výjavov v spojení so znepokojivým spevom v prevedení elektronickej hudby fungujú ako jeden celok. Experimentálny projekt plný temnej atmosféry v hudobnom aj vizuálnom podaní presahujúci klasický komfort diváka, poslucháča.
+++
Text: Denisa Funtíková + Klára Mamojková <3
Pridaj komentár