Multižánrový festival Hradby Samoty (prečítajte si aj o minuloročnom vydaní) srdečne pozýva na svoj symbolický 12. ročník – rok zavŕšenia, ukončenia jednej obrátky cyklu, cesty slnka a cesty cez formy, situácie a presahy. V porovnaní s minulým ročníkom, ktorého výrazným zameraním bolo vytváranie špecifickej mytologicko-snovej reality uprostred reálneho sveta, sa aktuálny ročník napriek ústrednej téme masiek, ako objektu artikulácie vzťahov a skrytých obsahov, posúva hlbšie do poznania tohto sveta, do odkrývania jeho zákutí a umožňuje návštevníkom stať sa objaviteľmi a sprievodcami prostredníctvom troch dní zážitkov, hudby, predstavení, výstav a workshopov.

Kaštieľ Jablonica, len kúsok od hraníc s Českou republikou, sa tak na jeden predĺžený víkend, od 13. do 15. júla 2023, stane miestom prechodu do sféry hraničných audiovizuálnych zážitkov, tento rok ešte viac zameraných na stieranie hraníc medzi divákom, performerom a spolutvorcom festivalového obsahu.

Od svojho vzniku v roku 2010 prešiel festival Hradby Samoty značný kus cesty od nezvyčajného stretnutia fanúšikov industriálnej/ambientnej a avantgardnej metalovej hudby, až po ťažko definovateľné, ale predsa len osobité stretnutie – takmer alchymistický amalgám zvuku, umenia, videa a priestorových objektov. To všetko podčiarknuté dôrazom na poznanie a starostlivosť o konkrétnu, zväčša zanedbanú, ale štátom chránenú pamiatku. Korene festivalu a jeho pôvodných „obyvateľov“ samozrejme každoročne zvýrazňujú hudobné zoskupenia zo strednej i vzdialenejšej Európy, a tak je to aj tento rok v podobe vierozvestcov apokalyptického neofolku Spiritual Front, neuchopiteľného talianskeho experimentátora Mare di Dirac, či lokálnych úderiek BBYB, po 27 rokoch reformovaných PTAO alebo len príležitostne vystupujúceho poľského elektronického supertímu T’ien Lai, či RSS B0YS. Tí, ktorí chodia na Hradby Samoty pravidelne, však už vedia, že v posledných rokoch sa hudobný program stal dôležitou, ale stále len súčasťou oveľa väčšieho a komplexnejšieho zážitku, a tento rok to nebude inak.

Súčasťou festivalu Hradby samoty XII bude aj medzinárodná výstava súčasného vizuálneho umenia s názvom Masky, ktorej kurátorom je Omar Mirza. Tematicky nadviaže na jeden z festivalových dramaturgických okruhov výberu hudobných interpretov vystupujúcich v rôznych maskách či kostýmoch. Výstava predstaví tvorbu 23 výtvarníkov*čok rôznych generácií zo Slovenska, Čiech, Poľska a Ukrajiny (ako napríklad Martin Gerboc, Wojciech Kucharczyk, Jarmila Mitríková & Dávid Demjanovič, Emília Rigová, Boris Sirka, Klaudia Kosziba a mnohí ďalší). Výstava sa pozrie na fenomén masiek z rozličných uhlov pohľadu a – tak ako maska samotná – môže návštevníkov*čky zahaľovať, zabávať, zneisťovať, fascinovať, odpudzovať či chrániť. A v konečnom dôsledku môže umeleckou formou demaskovať niektoré aktuálne i patologické javy v našej spoločnosti.

hradby samoty

Ústrednou témou, ako sme už písali vyššie, sú masky a práve okolo masiek sa bude točiť celý tohtoročný prelomový zážitok Hradieb Samoty. Či už to budú špeciálne performance Fera Királyho a Evy Vozárovej „I am Sitting in a Room“ ako pocta Alvinovi Lucierovi, kórejská performerka Jena Jang s Ivanou M. Hollou, Kristýna Hrevušová, ktorá zapojí festivalové publikum do svojej témy dekonštrukcie ľudskej identity, Lorenzo Abattoir zase vytvorí unikátnu A/V priestorovú inštaláciu. Okrem umelcov s akademickým vzdelaním, študentov a absolventov renomovaných ateliérov sa na festivale predstavia aj výstava výtvarného umenia, kostýmov, video inštalácií, fotografie, slam poetry a rôzne formy živého čítania. Tvorivé prostredie potom budete môcť nasať na niekoľkých workshopoch, ktoré sa tento rok okrem výroby masiek zameriavajú aj na angažované výšivky a príbuzné formy.

hradby samoty kaštieľ

Tešiť sa môžete aj na premiérové predstavenia projektov, ktoré u nás ešte nemali tú česť vystúpiť, ako napr. rytmický industriálny litovčan Karkasas, okultne hlučná, až diskotéková Mala Herba, ale aj stálice domácej scény ako Arabian Family Payback so Blind Ruler Cursed Land, českí melancholickí synťákoví mágovia LOFN, Jan Kruml a Wilhelm Grasslich ako Medical Cabinet či nové objavy Xces, Kodiky, Boh Vajec a Sklobeton a mnoho ďalších. Uvidíte aj mnohopočetné zoskupenia ako Koleso nešťastia v 8-člennej zostave, či pre fanúšikov Wardruny aj 11-členná skupina Jeden Kmen.

Claude Levi Strauss kedysi interpretoval masky ako naplnenie, či realizáciu vzťahov a oživenie mytologických príbehov – chápal ich ako jazykové a gestické kódy, ktoré umožňujú hlbšie pochopiť špecifickú realitu ukrytú za mytologickými tradíciami, a práve takýmto spôsobom nám tohtoročné masky pomôžu pochopiť naše vlastné miesto a našu životnú chvíľu uprostred fiktívnych svetov Hradieb Samoty. Vlani sme vás pozývali nahliadnuť do zázračnej krajiny vytvorenej v priestoroch jelšavského kaštieľa, tento rok je to pozvanie nielen na nahliadnutie, ale na trojdňovú cestu a zážitok, kde sa každý z vás bude môcť stať súčasťou tohto neustále sa meniaceho sveta hudobnej a vizuálnej predstavivosti.

13.-14.-15.7.2023
Kaštieľ Apponyiovcov, Jablonica 238
48°36’49.3″N 17°25’13.9″E

〖  Viac informácii o festivale na webstránke / Predpredaj nájdete tu / Facebook / Instagram  〗

◣◥