Jeff Mills – zakladajúci člen Underground Resistance a legendárny predstaviteľ „intergalaktického“ Detroit techna je ďalším umelcom, ktorý vystúpi na Pohode 2019. Pre kombináciu neskutočných producentských a DJ-ských schopností získal už v 80-tych rokoch prezývku The Wizard. V jeho tvorbe je od začiatku silne prítomná fascinácia dekonštruovaným zvukom a sci-fi či futuristickými elementmi, pričom v sebe spája prvky acid hardcoru, industrial techna a detroitskej estetiky. Podľa Resident Advisor jedno z najväčších mien americkej techno scény vystúpi so svojou skvelou zvukovo-vizuálnou show aj na letisku Trenčín.
Jeff Mills už začiatkom 80-tych rokov oslňoval ľudí scratchovaním a žonglovaním s beatmi. Mal tiež pravidelnú nočnú show nazvanú The Wizard, v ktorej dával priestor mladým miestnym techno umelcom. Medzi nimi sa objavili aj neskoršie hviezdy žánru ako Derrick May, Kevin Saunderson a Juan Atkins. V tom čase bol tiež členom legendárneho techno kolektívu Underground Resistance. V UR dominovali sociálne témy súvisiace s priemyselnou recesiou v hlavnom meste automobilového priemyslu. Okrem iného tiež odmietali postupnú komercionalizáciu techna. Po opustení UR sa dal na rezidencie v New Yorku, Berlíne (legendárny klub Tresor) a Chicagu, kde v roku 1992 založil s Robertom Hoodom vydavateľstvo Axis Records.
Mills nahral takmer štyri desiatky albumov, vyše 70 EP a podieľal sa na siedmich filmoch. Spomeňme si zopár zásadnejších. V roku 2004 vydal album Expanded, ktorý sa zaoberá tematikou rozširovania mysle. Jeff Mills vytvoril fiktívny charakter tzv. Sleepera, pričom v jednotlivých albumoch vyrozprával jeho príbehy. Počas putovania vesmírom a hľadania nových svetov (Sleep Wakes) sa nakazil neznámym vírusom, získal schopnosť ovládať elektrinu (The Power), prešiel si koncom éry ľudí (The Messenger) a večným hľadaním účelu a významu (Planet Jungle).
Inšpirovaný japonským astronautom Mamorum Mohrim vydal album Where Light Ends. Z veľkej sci-fi série sú aj albumy Emerging Crystal Universe a Free Fall. Psychedelicko-elektronickým projektom je The Trip, v rámci ktorého zmixoval 50 ukážok z retro sci-fi filmov. Podobným projektom je aj hudobno-vizuálna odysea dejinami hudby Time Tunel. V spolupráci s laboratóriom astrofyziky v Marseille pripravil 7 hodinové performance o exoplanétach Chronicles of Possible Worlds. V roku 2006 vydal live album so 70-člennou filharmóniou z Montpelier. Z kategórie slávnych kolaborácii je aj jeho minuloročný album E.P. Tomorrow Comes The Harvest s legendárnym bubeníkom Tonym Allenom.
Mills je známy aj pre prácu na filmoch, soundtrackoch a dokumentoch. V roku 2000 zhudobnil nemý film Fritza Langa Metropolis z roku 1927. O 15 rokov neskôr siahol po ďalšom Langovom filme Woman in the Moon. Mills je tiež subjektom, predstaviteľom i autorom hudby k filmu Man from Tomorrow (2014) od francúzskej režisérky Jacqueline Caux. Mills je autorom filmu Life to Death and Back (2015), ktorý bol súčasťou jeho rezidencie v egyptskom krídle múzea Louvre, či filmu The Exhibitionost 2, ktorý je pokračovaním prvého filmu Exhibionist, pričom obe sú založené na jeho živých vystúpeniach. Jeho prácu ocenil aj francúzsky minister kultúry Jack Lang ocenením Ordre des Arts et des Lettres. Minulý rok zverejnil Mixmag informáciu, že Jeffa Millsa vynesie na orbitu Spaxe X Elona Muska a stane sa tak prvým DJ-om, ktorý zahrá svoju hudbu do otvoreného vesmíru. Išlo len o prvoaprílový žart. Žartom ale nie je, že priekopník techna vezme do vesmíru svojou hudobno-vizuálnou show návštevníkov letiska Trenčín.
–
TS: Pohoda, Cover photo: George Nebieridze
Pridaj komentár