Promotérsky kolektív Jednota sa po roku znovu vydáva na ďalšie sakrálne miesto, kde zorganizuje unikátny hudobný event s výbornou dramaturgiou. Po kalvárii na Ostrej z roku 2020 si dobrodružní fanúšikovia súčasnej hudby môžu prísť na svoje v kostole Svaté Kunhuty (Polom, u Trhové Kamenice).
Ziúr je jednou z nejvýraznějších berlínských producentek, z tamní přelidněné scény vybočuje způsobem, jakým spojuje hédonismus klubové elektroniky s experimentální dekonstrukcí a tím zavádí posluchače do krajů, které lze komfortně obývat, ale zároveň je v nich stále čemu se podivovat. Její aktuální album Antifate zaštítil příhodně label PAN (Amnesia Scanner, Sophie, Arca).
Přijede i Scotch Rolex aka DJ Scotch Egg – japonský hudebník Shigeru Ishihara, vzešlý z okruhu ugandského kolektivu Nyege Nyege. Mezi jeho spolupracovníky najdeme jména jako Bong-Ra, Gooooose, Kiki Hitomi či King Midas Sound, mezi žánry, které ve své autoritativně všežravé tvorbě dokáže obsáhnout, zase doom rap, breakcore i grind.
Violoncellistka a skladatelka Martina Bertoni byla součástí kapely dvojice Teho Teardo a Blixa Bargeld, v posledních letech si ale říká o pozornost zejména sólovou tvorbou. Její aktuální album Music for Empty Flats vydal label Karlrecords a Bertoni na něm znovu využívá violoncella a možností jeho analogových modifikací ve službách uhrančivých nálad opuštěných míst. Chlad je patrný i v hudbě domácího dua LOFN, v němž se potkávají Aitcher Clark a Anna Coranić (Anakver) – jejich rejstřík je ale rozkročený více doširoka, od tichých ambientních ploch až do těch vyloženě tanečních.
Oproti promyšleným kompozicím Martiny Bertoni můžeme postavit hudbu velšské improvizátorky Elvin Brandhi, která stejně jako Shigeru Ishihara absolvovala rezidenci pod střechou Nyege Nyege. V její hudbě se potkávají punkový étos i vábničky klubové hudby, její koncerty – jak je zažilo třeba publikum v londýnském Café Oto – jsou pokaždé mimořádně intenzivní.
Do zmrzačených klubových vod se dostaneme i s pražskou DJkou a producentkou Martyynou, spjatou s kolektivy BCAA a Blazing Bullets. Její hudba spojuje organické motivy s chaotickou dekonstrukcí, na svém loňském EP spolupracovala mimo jiné s Dominikem Gajarským (Slowmotiondancer, Palermo).
Talk=Trouble (čti: talk is trouble) je sólový projekt Jana Šamánka (Gattaca, V0nt či pořad Špína na Radiu Wave), ve kterém oživuje místa s pohnutou minulostí, název jeho aktuální kazety Cínovec je v tomto směru jasným vodítkem. Celý festival pak zahájí set True Fir, vlídné kytarovky se současnými či bývalými členy Hissing Fauna či Nikander v sestavě. Jejich letošní album Second-Guessing šíří povědomou nostalgii, jeho zadumaností ale prosvítá i hodně optimismu. Do noci pak návštěvníky uvede Eva Porating, původem slovenská hardcorepunková hudebnice, nyní přední DJka spjatá s kluby Ankali i Punctum.
V predaji je aktuálne druhá vlna vstupeniek a „v mene diváckeho komfortu, má festival striktne obmedzenú kapacitu,“ píšu organizátori.
● Lokalita
–
Zdroj: Správu poskytol Swine Daily za kolektív Jednota David Čajčík
Pridaj komentár