Už tento pondelok sa v Prahe začne manifestácia hudby budúcnosti v podobe obľúbeného šesťdňového Lunchmeat festivalu. Organizátori si dali opäť zabrať; festival, ktorý patrí medzi najzaujímavejšie podujatia v strednej Európe, sa bude odohrávať na troch rôznych lokalitách. Všetko začne v CAMPe (Centrum architektury a městského plánování), následne sa zaplní klub Ankali, v stredu Divadlo Archa a záverečné trojdnie sa odohrá v Národní galerii Praha (NGP).
Celý lineup tohtoročného Lunchmeatu je kvalitná prehliadka svetovej scény a ťažko z neho vybrať to najlepšie. Z redakcie Swine Daily si dovolíme upozorniť na štvrtok 30.9., ktorý bude reprezentovať takover legendárneho labelu Hyperdub. Môžete sa tešiť na mená ako Kode9, Lorraine James či Lee Gamble.
O (nielen tomto) ročníku Lunchmeatu sme sa porozprávali s kurátorom a dramaturgom festivalu, Jirkom Kredencom. Tešíme sa na vás!
Ako dlho ste pracovali na príprave tohtoročnej edície Lunchmeatu a ako ste zohľadňovali faktory ohľadom pandémie pri zostavovaní programu?
Na přípravě každého ročníku se pracuje 12 měsíců. Ten „pandemický“ pořádáme už podruhé, spousta věcí se pro nás stala samozřejmostí. Nejde jen o hygienické nároky na každý den eventu, ale zejména o navýšenou agendu při bookingu zahraničních jmen. Sledováním aktuální situace v daných zemích (požadavky na izolaci, testování, vakcinaci) se od loňska výlučně zabývá jeden člen týmu.
Priniesla pandémia COVID-19 aj nejaké pozitívne aspekty? Napríklad nápady na nejaké konkrétne zlepšenia, zmeny?
Určitě! Poznali jsme, jak nesmírně vyspělé máme publikum, které se naprosto skvěle vypořádalo se souvisejícím diskomfortem. I samotní vystupující neskrývali nadšení z možnosti vystoupit živě. Někteří k tomu museli absolvovat opravdu dlouhou cestu. Na příklad 404.zero přijeli autem z Ruska. Neuvěřitelný.
Tento rok príde aj legendárny Kode9 či Loraine James a Lee Gamble. Ako prebiehala komunikácia s Hyperdub labelom?
Se Stevem a jeho agentkou jsme byli v kontaktu několikrát za posledních pár let. Snažili jsme se dovézt skvělý projekt Diggin‘ In The Carts společně s vizuálem od Konx-on-Pax. Dále pak v souvislosti s českou premiérou filmu The Sound Is Innocent, která se odehrála v rámci předloňského ročníku. Lee u nás byl v minulosti na residentuře. Hyperdub ale nemá žádný kolektivní management, každý z výše uvedených producentů je zastoupen jinou agenturou. Ve výčtu ještě chybí AYA, jejíž debut „im hole“ je naprosto skvělý počin a vyjde na Hyperdubu 22.10. Jsme nadšení, že její nové AV se Sweatmother si na festivalu střihne světovou premiéru.
Ako ste pristupovali k dramaturgii česko-slovenských umelcov? Ako si udržujete prehľad o aktuálnych novinkách na našich domácich scénach? Pozvali ste najmä umelcov, s ktorými už máte osobný vzťah a s ktorými sa poznáte? Objavujete aj nové mladé talenty?
Sledování a objevování věnujeme opravdu spoustu času. Je to pro nás jeden ze základních pilířů pro tvorbu programu. Považujeme za absolutní nutnost postavit na stejné podium aktuální lokální projekty vedle festivalových headlinerů. Shortlist CZ/SK umělců se neustále rozšiřuje a nestíháme (nemáme kapacitu) všechna jména obsadit do jednotlivých ročníků. Určitě není pravidlem, že se známe osobně, z čehož máme vlastně obrovskou radost. Ukazuje to, nakolik je komunita různorodá a organická, neustále rostoucí. V rámci dramaturgického kurátorství také spojujeme vizualisty s hudebníky, pořádáme sympozia a diskuze nad tématy, které místní scénu spojují, ale i rozdělují. Zkrátka se snažíme kontinuálně vytvářet prostor pro komunikaci a vzájemné poznávání napříč žánry a subžánry.
Každým rokom Lunchmeat Festival rastie na medzinárodnej scéne. Rastie rovnako aj podpora zo strany Prahy či Ministerstva kultúry?
Osobně si nemyslím, že by tyto dvě věci spojovala přímá úměra, každopádně Ministerstvo kultury i město Praha podporuje Lunchmeat festival jako jeden z mnoha dílků své kulturní identity. Každý rok musíme řadě subjektů odprezentovat své kvality a přínosy na novo.
Čo bola pôvodná myšlienka, s ktorou ste vytvorili Lunchmeat Festival – čo ste chceli s novým eventom vytvoriť, priniesť na českú scénu? Ako sa menila pôvodná vízia a myšlienka naprieč históriou podujatia? Dnes sú to tie isté ciele, ktoré ste mali keď ste začínali?
Vize se nemění. Cílem bylo, je a bude představit program, který dokáže přimět publikum vnímat obraz i zvuk v konfiguraci, někdy až konfrontaci, která není všední…
>> Facebook event nájdeš v tomto odkaze.
✻
Text: Viktor Jenčuš, Krištof Budke, Natalie Kaincová
Pridaj komentár