Medzinárodný festival NEXT (report z minulého ročníka) v Bratislave patrí medzi významné podujatia experimentálnej a audiovizuálnej tvorby. Podobne, ako má Praha svoj Lunchmeat Festival, Berlín CTM, či Krakow Unsound, NEXT sa snaží na Slovensko priniesť to najzaujímavejšie zo súčasnej svetovej scény. Festival tento rok oslavuje už svoje 25. výročie. Od 27. novembra do 1. decembra sľubuje nabitý program plný inovatívnych vystúpení svetových aj domácich umelcov a umelkýň, vrátane niekoľkých premiér.
Festival sa uskutoční vo viacerých bratislavských priestoroch, medzi ktorými sú A4 – priestor súčasnej kultúry, Mirbachov palác, Galérie mesta Bratislavy, Jungle Roastery, Klariský kostol a Slovenský rozhlas, kde sa odohrá otváracie vystúpenie oceňovaného elektronického producenta Roberta Henkeho.
Robert Henke: otvorenie a oslava 25. rokov festivalu v Slovenskom rozhlase
NEXT otvorí vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu významný audiovizuálny umelec Robert Henke s dielom CBM 8032 AV. Predstavenie na pomedzí koncertu a mediálnej archeológie využíva na vytváranie zvuku aj obrazu historické počítače Commodore CBM 8032 z roku 1980. Henke v ňom skúma kontrast medzi modernou estetikou a technologickými obmedzeniami desiatky rokov starého hardvéru. Spektakulárna audiovizuálna performance, ktorú festival uvádza v spolupráci s Goetheho inštitútom, vzdáva hold priekopníckym technológiám, podnecuje k reflexii o plynutí času a vývoji elektronickej hudby a umenia.
Kompletný rozbor práce na tomto diele si môžete prečítať na Henkeho webstránke.
Protipólom k Henkeho vystúpeniu bude na úvod koncert baskickej akordeonistky Garazi Navas, ktorá predstaví skladby skomponované spoločne s Miguelom A. Garcíom. Navas sa zaoberá blízkym vzťahom medzi súčasnou experimentálnou scénou a tradičnou hudbou, no zároveň významne obohacuje zvukové polohy svojho nástroja.
Rôznorodosť
Festival NEXT aj tento rok dokazuje, že pestrá dramaturgia je jeho konštantou. Program predstaví umelcov a kolektívy z viacerých kontinentov a uvedie širokú škálu kreatívnych prístupov: od radikálnych zvukových performancií cez improvizovanú hudbu až po audiovizuálne a multimediálne projekty. Hlavnými ťahákmi tohto ročníka sú projekty, ktoré výrazne ovplyvňujú súčasné smery hudobného umenia. Medzi najvýznamnejších headlinerov patrí fínsko-berlínske duo Amnesia Scanner, ktoré vo svojej tvorbe odvážne skúma hranice medzi chaosom digitálneho sveta a zraniteľnosťou súčasných systémov. AS vydali 4.10.2024 perfektný album HOAX, odporúčame.
Interdisciplinárne predstavenie Materize islandskej umelkyne Sol Éy prelína zvuk, pohyb a priestor. Účinkujúce majú oblečený elektronický nástroj hreyfð, ktorý reaguje na gestá pomocou senzorov a spätnej väzby, čím umožňuje tanečníčkami stať sa hudobníčkami a sound systemom zároveň.
Gazelle Twin, umelecké alter ego britskej hudobníčky Elizabeth Bernholzovej, ponúkne nevšednú performanciu, ktorá podrýva očakávania a skúma nové hranice umeleckej identity, ale aj kritiky sociálnych konvencií a hudobného priemyslu.
Turecký umelec Görkem Arıkan predvedie svoj jedinečný nástroj Wirwarp, ktorý publiku sprostredkuje dynamické, dotykové skúmanie zvuku. Senzory vo vodivých gumených kábloch vytvárajú dynamickú sieť na drevenom ráme a poskytujú dotykové pole pre zvukové skúmanie prostredníctvom manipulácie s dynamikou napätia. Výrazným momentom programu bude energické vystúpenie experimentálneho dua Enxin/Onyx, ktoré kombinuje prvky hororovej atmosféry s temnou elektronikou, čím vytvára unikátne napätie medzi hlukovými textúrami a harmóniou.
Kinga Ötvös je hlasová akrobatka pôsobiaca v Berlíne. Jej koncert bude skúmať možnosti dekonštrukcie archetypov formy a hudobnej tvorby, kde sa sakrálne frázy prelínajú s kybernetickými hlasmi v elektronickom prostredí temných a éterických energií.
Londýnske duo FURT (Richard Barrett & Paul Obermayer) prinesie komplexné hudobné vzorce, ktoré vznikajú prienikom voľnej improvizácie a systematickej kompozície.
Klubový program v industriálnych priestoroch Jungle Roastery v areáli bývalého Výskumného ústavu zváračského uvedie svetovo známeho producenta Safety Trance (mnohé roky viac známy pod menom Cardopusher). Projekt Luisa Gabrana vychádza z jeho venezuelských koreňov, zameriava sa na pulzujúce rytmy, silné basy a živelnosť starých reggaetonových klasík, ktoré počúval vyrastajúc v Caracase. V podobnom duchu ako jeho dlhoročná spolupracovníčka Arca, Safety Trance prepája klasický dembow cez moderný a prierazný zvukový dizajn, čím vytvára inovatívnu klubovú hudbu, ktorá je plná energie a hravosti.
[ Náš rozhovor s umelcom si môžete prečítať na tomto odkaze ]
Štyrikrát zvukový prales
25. festivalový ročník prináša aj rôznorodé prístupy k práci s terénnymi nahrávkami a zvukmi inšpirovanými prírodou. Výnimočný španielsky zvukový umelec Francisco López, dnes už legenda na poli kompozície s terénnymi nahrávkami, poslucháčstvu ponúkne „hlboké, slepé počúvanie“, kedy sa s páskou na očiach môžu vydať na zvukovú prechádzku tými najdivokejšími zákutiami planéty.
Na Lópeza nepriamo nadviažu slovenská flautistka Michaela Antalová a nórsky kontrabasista Adrian Myhr, ktorí spájajú tradičnú ľudovú hudbu s terénnymi nahrávkami. Ich tohtoročný album Sing Nightingale je podmanivým folkovo-experimentálnym dielom. Obsahuje nahrávky nočného spevu slávika a experimentuje s rôznymi nástrojmi z celého sveta, pričom duo skúma ich bohaté tonálne textúry. Ich festivalové vystúpenie bude obohatené o pohlcujúcu živú videoprojekciu Torda Knudsena.
Zvukový les do tretice uvedie aj duo Kuntari z Indonézie, ktorí prinesú zmes experimentálnych rytmov. V ich inovatívnych zvukových scénach, výstižne pomenovaných ako primal core, sa indonézske tribálne rytmy, animálne spevy, simulované zvieracie volania a elektronické efekty zbiehajú v temnej a organickej zvukovej divočine.
Plankturutaña je premiérová zvuková performancia tria Ute Wassermann, Marina Cyrino a Merche Blasco. Umelkyne v nej spájajú ľudské a viac-než-ľudské zvuky a vytvárajú imaginárny akusticko-vizuálny biotop. Táto špekulatívna zvuková krajina skúma interakcie medzi tradičnými a modifikovanými nástrojmi, DIY elektronikou, terénnymi nahrávkami a hlasom.
Program v Galérií mesta Bratislavy s voľným vstupom
Nedeľa pre všetkých na festivale NEXT 2024 prinesie ešte viac rozmanitosti. Americká hviezda “inej” hudby Spencer Clark predstaví pod menom Monopoly Star Child Searchers pulzujúcu perkusívnu syntetizátorovú energiu, ktorá prelína prvky rituálnej hudby z Maroka, saharského blues, rytmických západoafrických perkusií, japonskej elektronickej fusion hudby a amerického ambientu.
Česká zvuková umelkyňa Veronika Svobodová pracuje s pieskom, drevenými úlomkami, bridlicovými doskami, ktoré pohybom rozozvučí a pomocou kontaktných mikrofónov a terénnych nahrávok vytvorí subtílne audiozážitky.
Nevšedné stretnutie bicich, marimby a vibrafonu v jednej z barokových miestností GMB uvedie špeciálne pre NEXT domáce trio Dalibor Kocián & Jozef Krupa & Lenka Novosedlíková.
Vstupenky a viac informácií o festivale NEXT nájdete na stránke >> www.nextfestival.sk
NEXT 2024 Advanced Music Festival sa koná s podporou z verejných zdrojov z Fondu na podporu umenia (hlavný partner), Hlavného mesta SR Bratislavy a MČ Bratislava – Staré Mesto. Spoluorganizuje A4 – priestor súčasnej kultúry, ako súčasť projektu New Perspectives for Action v rámci medzinárodnej spolupráce Re-Imagine Europe, spolufinancovaného Európskou úniou a z verejných zdrojov z Fondu na podporu umenia a Nadácie mesta Bratislavy. Predstavenie Robert Henke – CBM 8032 AV uvádza Festival NEXT vďaka finančnej podpore Goethe-Institut Slovensko.
Pridaj komentár