Festival Bažant Pohoda rozšíril po Veľkej Noci zoznam potvrdených umelcov o najhorúcejšie novinky u rakúskych susedov ako aj o ďalšiu výbornú islandskú kapelu. Na letisku v Trenčíne vystúpia aj Elektro Guzzi, Bilderbuch a Kiasmos s Ólafurom Arnaldsom.
Severské duo Kiasmos, ktoré pochádza z Islandu, tvoria Janus Rasmussen a slovenskému publiku dobre známy Ólafur Arnalds. Ólafur je islandský skladateľ a multiinštrumentalista, držiteľ ceny BAFTA za hudbu k britskému seriálu Broadchurch. Vo svojich skladbách mieša klavír a sláčiky s ambientnou elektronikou. Pôsobil tiež ako zvukový inžinier a práve pri štúdiovej práci pre elektro-popovú kapelu Bloodgroup sa spriatelil s jej ústrednou postavou Janusom Rasmussenom. Jeho doménou sú výrazné rytmy, tlmené basy a syntezátorové zvuky.
Kiasmos je projekt, ktorý vypĺňa priestor medzi záberom oboch týchto mimoriadnych umelcov. Ólafur pre nemecký magazín Beat spomenul, že konečne môže tvoriť hudbu, na ktorú sa dá aj tancovať. Pre Spiegel ich spoločnú tvorbu opísal ako soundtrack k osamelým prechádzkam naprieč ľadovcom. O tento kúsok islandskej nekonečnej samoty sa prídu podeliť aj s návštevníkmi Bažant Pohody.
„Kto považuje techno za neosobnú hudbu komponovanú výlučne ako súbor slučiek vrstvených a spájaných v sampleroch a počítačoch, mal by si prísť pozrieť a vypočuť tento žáner v podaní rakúskeho tria Elektro Guzzi. Punková zostava: bicie, basa, gitara, prináša špičkovú elektronickú hudbu v čistokrvnom inštrumentálnom prevedení. Elektro Guzzi vydali rovnomenný debut v roku 2010. O rok nasledoval Parquet, za ktorý získali ocenenie European Border Breakers Award. V poradí tretí štúdiový album Observatory vydali minulý rok,“ uvádza Pohoda.
Bilderbuch pred desiatimi rokmi spievali texty z anglických rozprávkových knižiek a dnes vypredávajú športové haly s renomé jednej z najvýraznejších indie-rockových kapiel v nemecky hovoriacich krajinách. Vo svojich skladbách miešajú indie, rock, RnB a hip-hop, no inšpirácie berú aj z iných žánrov. Prelomovým v medzinárodnom meradle bol ich singel Maschin. Okrem toho, že ovládol hitparády v nemecky hovoriacich krajinách, získal aj viaceré nominácie za videoklip (napríklad na Medzinárodnom filmovom festivale v Miami).
Medzi najčerstvejšie pridané mená do line-upu patria až štyrmi Radio_Head Awards soškami ocenení Fallgrapp a slovenský producent Jimmy Pé (s ktorým sme pred odovzdávaním RHA spravili rozhovor). O Jimmym sa hovorí ako o jednom z najtalentovanejších súčasných slovenských producentov elektronickej hudby a Juraj „Jureš“ Líška trafil prvým výstrelom štyrikrát do čierneho, keď jeho projekt Fallgrapp ovládol odovzdávanie cien Radio Head Awards.
„Originálne videoklipy, netradičný prístup k práci so slovenčinou, ambientná elektronická hudba s výraznými sláčikovými sekciami, nezameniteľné hlasy speváčok, zaujímavo vrstvené aranžmány, zvuková a harmonická pestrosť – to všetko zdobí debutový album kapely Fallgrapp s názvom Rieka,“ píšu organizátori Pohody.
Album Jimmyho Pé Insomnia zase náladovo prechádza medzi dvoma protipólmi: melanchóliou a eufóriou. V roku 2008 založil s kamarátom (producentom GLGN-om) internetový GERGAZ NETLABEL, s ktorým spolupracuje napríklad aj Juraj Líška z Fallgrappu, Pišta Královič aka FVLCRVM. Label vydáva počiny producentov ako Jesus, Jay Lotus, Lostojic, Oddlogic, Vlooper alebo aj projekt Jimmyho Pé a GLGN-a The Global Optimistic. Na stránke Pohody sa môžeme dočítať: „Sme veľmi radi, že tento čerstvý vietor slovenskej hudby zavanie tieto talenty aj na náš festival.“
Bez ladu a skladu vznikli v roku 1985, hneď po prvom vystúpení ich lídri vtedajšej trenčianskej alternatívnej scény CHVM vzali na koncert do Bratislavy, kde bola so skupinou E „dobrá víla českej alternatívy“ Lenka Zogatová.
Od nej nasledovalo pozvanie na pražský Rockfest 86 a odvtedy kapela hrávala prevažne po českých alternatívnych kluboch a festivaloch. Pamätnými koncertami do roku 89 boli ale napríklad aj slovenské festivaly Čertovo kolo 87 a 88, akási predzvesť multimediálnych festivalov, ktoré začali vznikať v deväťdesiatych rokoch. Do roku 1989 mala skupina viacero problémov s oficiálnou mocou, po nežnej revolúcii začala vydávať CD a hrávať okrem Československa aj v západnej Európe. Po troch platniach sa v roku 1997, v roku kedy vznikol festival Pohoda, rozpadla. Teraz hrávajú Bez ladu a skladu každých päť rokov, sériu koncertov k tridsiatym narodeninám začnú práve na Bažant Pohode. Náš festival bude ich jediným letným festivalovým vystúpením.
Na devätnásty ročník festivalu sa už predalo vyše 9 000 permanentiek. V predaji sú permanentky za 89 €, vstupenky pre držiteľov preukazov ZŤP a ZŤP-S či lístky na parkovanie pre osobné automobily aj karavany.
Potvrdení účinkujúci:
Björk, Manu Chao La Ventura, Die Antwoord, FFS (Franz Ferdinand & Sparks), Einstürzende Neubauten, A-Trak, Roni Size Reprazent, Kaytranada, Young Fathers, CocoRosie, of Montreal, Eagles of Death Metal, Ibeyi, Beardyman, Irié Révoltés, Tom Vek, RL Grime, Tiken Jah Fakoly, Kate Tempest, Les Ambassadeurs, Bilderbuch, Omar Souleyman, Turbowolf, Kiasmos, Hybrid Minds, Kuenta i Tambu, Heymoonshaker, Acollective, Fat White Family, Damian Lazarus & The Ancient Moons, Dÿse, Elektro Guzzi, Too Many Zooz, Darkstar, Dakh Daughters, Fufanu, Bo Ningen, Monikino Kino, Vlasta Popić, Erotic Market, OFF!, Koven, Repetitor, Anton Maskeliade, Mourn, Pearls Negras. Ghostigital, Lola Marsh, Tricot, Seward
Zdroj+Foto: Tlačová správa Pohody Viac info: Stránka Pohody, Facebook
Pridaj komentár