Dvadsiatydruhý ročník Medzinárodného festivalu dokumentárnych filmov Ji.hlava , ktorý sa koná od 25. do 30. októbra, ponúka filmové portréty politikov od Gorbačova po Putina, pohľad do súčasného Orbánovského Maďarska aj príbehy troch väzňov. Program obsahuje dohromady 327 snímkov, z toho stovku filmov vo svetovej premiére, 23 snímkov v premiére medzinárodnej a 17 premiér európskych.
„Práve v dokumente prebieha skutočný zápas o film, hľadanie jeho nových možností, tém a perspektív. Som rád, že tohtoročná Ji.hlava prináša unikátnu kolekciu snímkov, ktoré diváci nemajú možnosť nikde inde vidieť,“ uviedol riaditeľ festivalu Marek Hovorka.
Orbán a väzenie
V sekcii Česká radost bude tento rok súťažiť trinásť filmov. Politickú situáciu v súčasnom Orbánovom Maďarsku približuje film Iluze režisérky Kateřiny Turečkové, ktorá formou simulovanej počítačovej hry predvádza tamojšie spoločenské problémy. Dokumentarista Jiří Holba vo filme Feral predstavuje osobnosť Karla „Charlieho“ Soukupa, slávneho undergroundového pesničkára a signatára Charty 77, ktorý posledných tridsať rokov žije v austrálskej buši ako pustovník.
„Chodili sme po buši, okolo nás na štyridsať kilometrov nikto okrom divokých kráv a ďalších austrálskych zvierat,“ približuje Holba atmosféru filmu.
„Prežitok väzenia“ sľubuje štvorhodinový film Karla Žaluda Uzamčený svět, ktorý zachytáva osudy troch väzňov. Silným obrazovým zážitkom bude Kibera: příběh slumu Martina Páva, ktorý ukazuje život v jednom z najväčších slumov v Afrike, kde na rozlohe dva a pol kilometrov štvorcových žije viac než milión obyvateľov. Na hranici dokumentu a hraného filmu stojí film Hovory s TGM režiséra Jakuba Červenky, ktorý podľa scenára historika Pavla Kosatíka inscenoval filmový dialóg prezidenta Masaryka so spisovateľom Karlom Čapkom.
V sekcii Opus Bonum bude vo svetovej premiére uvedený napríklad belgický dokument Volný pokoj režisérky Alexandry Kandy Longuetové, ktorá zachytáva v „lynchovskom“ štýle osudy štyroch ľudí v jednom chátrajúcom americkom moteli.
Medzi stredom a východom
Sekcia Mezi moři je prehliadkou toho najzaujímavejšieho zo strednej a východnej Európy. Vo svetovej premiére uvedie Ji.hlava napríklad film Moje babička z Marsu režiséra Aleksandra Mihalkoviche, ktorý ukazuje svoju ukrajinskú babičku, ktorá kvôli aktuálnej politickej situácii na anektovanom Kryme rozmýšľa, či zostať alebo odísť. O eutanázii nevyliečiteľne chorej Janette zas pojednáva dokument slovenského režiséra Tomáša Krupy s názvom Dobrá smrť.
Na programe sú nie len avizované novinky od Jeana-Luca Godarda alebo Wima Wenderse, ale tiež nový film nemenej slávneho Wernera Herzoga: portrét posledného sovietskeho prezidenta nazvaný Setkání s Gorbačovem. Ruský režisér Vitaly Mansky potom na festivale osobne uvedie film Svědkové Putinovi, ktorý sa odohráva v blízkosti súčasného ruského prezidenta. Vo filme se režisér vracia k svojmu materiálu z rokov 1999 a 2000, kedy Putin nastúpil do funkcie za silnej podpory svojho predchodcu Borisa Jeľcina, a pridáva aktuálny komentár. Čínsky film Report si užijú najskôr len tí najtrpezlivejší: portrét čínskeho undergroundu totiž trvá dvanásť hodín.
Cinema verité: inšpirácia pre Kubricka
Okrem tradičných súťažných sekcií tento rok uvidíme rozsiahlu prehliadku nazvanú Direct Verité. Retrospektíva predstaví diela Jeana Roucha, Françoisa Reichenbacha alebo Richarda Leacocka, nebudú chýbať ani českí zástupci Evald Schorm či Radúz Činčera.
„Väčšina filmov je pre českého diváka neznáma. Predovšetkým zásadné diela cinéma verité, ako Pohľad na šialenstvo alebo Námorná pechota, ktorá inšpirovala úvodnú scénu Olovenej vesty Stanleyho Kubricka. Taktiež dokumentárny portrét nositeľa nobelovej ceny Boba Dylana Neobzeraj sa,“ priblížil dramaturg sekcie Direct Verité David Čeněk.
Trochu experimentu či experimentálnej hudby
Súčasťou festivalového programu sú každoročne tiež experimentálne dokumenty v sekcii EXPRMNTL.CZ, ktorá sa venuje českému filmu, a v sekcii Fascinace, ktorá sa snaží pokryť zas svetovú filmografiu. Dramaturgička Andrea Slováková osobne pozýva na Buffer Zone Blues slovenského režiséra Franza Milca, ktorý z webovej aplikácie Google Maps nazhromaždil zábery objektov, ktoré boli v päťdesiatych rokoch možnými cieľmi jadrového útoku na Československo.
Ako obvykle nás zaujíma tiež hudobný program Ji.hlavy. V piatok môžete vidieť synthpop for the masses v prevedení Stephen Paul Taylora. Tento Kanaďan berie pop smrteľne vážne, preto patrí k najprekvapivejším entertainerom, ktorých nájdete v uliciach Berlína či v moskovskom klube. V sobotu uvedie Český rozhlas Vltava Divergent Connections Orchestra, bigband, ktorý vedie saxofonista, postdirigent a kapelník deviatich skupín Pavel Zlámal. V nedeľu zas očakávajte Hellwanu, rapperku a speváčku Moniku Evans, ktorá vyhrala súťaž Radia Wave Czeching 2018. Počuť budeme tiež sólové projekty českých stálic ako Petra Mareka, Jana Buriana (ex-Kyklos galaktikos) či Léto s Monikou (ex-Monikino kino). Jedným z highlightov bude aj David Toop, anglický hudobník a spisovateľ, ktorý sa venuje experimentálnej hudbe a svojbytným podobám ambientu. Okrem sólového vystúpenia nás čaká tiež jeho duo s Luciou Štěpánkovou. O nočné party sa postarajú interpreti ako DJ Sestra, Kewu, Tomino & Myslivec, Dné, Mary C a ďalší.
Medzinárodný festival dokumentárnych filmov Ji.hlava od 25. do 30. októbra. Lístky v predpredaji môžete kúpiť TU.
–
Zdroj: TS MFDF Ji.hlava / Text: Denisa Funtíková
Pridaj komentár