S W I N E M O O D
Ai fen (predtým známa z dua ba:zel) je sólový projekt Eweliny Vlcek-Chiu čínsko-poľskej umelkyne, ktorá aktuálne sídli v Prahe. Vo februári jej vyšiel debutový album postforever, ku ktorému ešte pred vypuknutím pandémie stihla Ai fen odohrať pár koncertov v Česku, Rakúsku a na Slovensku v bratislavskej Karloveskej knižnici. Ako uvádza sama hudobníčka, na experimentálno-popovom albume sa nálada pohybuje na tenkej hranici medzi násilím a pokojom. Na postforever nájdeme prvky klasickej hudby, darkwave, ambientu či dokonca screamo. Po albume vydala speváčka dva ďalšie single na YouTube so skvelým atmosferickým vizuálom. Skladbu v poľštine „MYŚLIWY“ a „Algorithms“ – spoluprácu s producentom Buitenmens.
Ai fen je rozhodne zaujímavou a unikátnou umelkyňou, ktorú odporúčame sledovať a sme veľmi zvedaví, s akými skladbami a spoluprácami ešte príde. V rámci nového formátu SWINEMOOD, ktorý vyvíjame, chceme dosiahnuť, aby cez naše médium fanúšikom oslovený umelec/umelkyňa predstavil/a svoje obľúbené skladby, ktoré počúva, knihy, ktoré číta, podcasty, ktoré počúva a podobne. Moodboard.
◆ Máš nejaké konkrétne sny, ciele, ktoré by si so svojou hudbou chcela dosiahnuť?
Hmmmm konkrétní sny ? Samozřejmě bych strašně ráda hrála na ikonických festivalech alternativní hudby jako Mutek, Sónar, Unsound, nebo Lunchmeat. Ale myslím si, že to přání vyplývá ze skromnějších přání: prostě hrát pro publikum, který se spojí s mojí hudbou, který budou cítit, že skrz ni mají nějakou úlevu, pocit soucitu nebo blaženou zkušenost. Věřím, že každý druh hudby může najít svoje dedikovaný publikum, který umožňuje umělcům, se svým uměním živit. Věřím, že alternativní hudba je skvělá v tom, že je jakoby mikro vesmírem s množstvím umělců, kteří mohou fungovat samostatně, byt prostorem svobody, kreativity a radosti…
◆ Mňa osobne napríklad teraz aktuálne veľmi baví, keď sa niekto vo svojej hudbe inšpiruje viacerými žánrami, možno inými kultúrami, rytmami…(som v kontakte s jedným brazílskym producentom, ktorý robí tanečný baile funk, ale inšpiruje sa R’n’B a popom) Je to niečo čo zaujíma aj teba, čerpať inšpiráciu z viacerých kultúr alebo rôznych žánrov?
Čerpám inspiraci z hodně žánrů, jako techno, drone, ambient. Také z klasický hudby a lidové. Baví mě to míchat a dělat koncerty, které nejsou monotónní.
◆ Čo číta Ai fen? „Yoga of the Subtle Body“ – je pre teba yoga dôležitá? Ako ti pomáha, upokojuje ťa, je to aj nejaká forma meditácie?
Joga je pro mě nezbytná. Je to součást mého denního rituálu, který mi dává příležitost spojit své tělo a mysl na hluboké úrovni. Je to způsob jak otevřít tělo a připravit ho na meditaci, která vždy následuje, session je většinou dost fyzicky náročná.
Praktikuji jógu dost asi 10 let, ale poprvé před 5 lety jsem se začala zajímat o ni na hlubší úrovni. Co každá Ásana dělá, systém čaker a jejich napojení na systém orgánů, nervů a žláz. Je to pro mě fascinující, že jogínove věděli už to co západní medicína dokázala poprvé s pomoci Röntgenu
◆ Čo počúvaš?
V době karantény jsem si sbalila studio a odjela na Šumavu.
Jsem hodně sama a buď pracují v studiu jsem v přírodě, kde buď cvičím, medituji nebo si čtu a nebo, vařím 🙂 Jelikož moc hudby v téhle době neposlouchám. Než padla karanténa, to jsem byla na turné a poslouchala jsem hodně Eartheater, Lauren Auder a KÁRYNN.
Taky jsem objevila Tendre ael když jsem měla den volný v Bratislavě a šla jsem do klubu FUGA. Kámoši s Polska xDZVONx, s kterýma jsme hráli několik krát jako ba:zel, teď vydali novou desku – stojí za to si to poslechnout. Je to high energy sakrální industrial.
Z nějakého důvodu jednoho dne jsem se vzbudila tady na Šumavě a zněla mi v uších písnička od Elliotta Smitha Between The Bars, kterého jsem hodně poslouchala ještě jako teenager v USA. Strašně mi vyhovuje tohle období, obzvláště ty jeho dojemní nahrávky z koupelny:
◡◠◡◠◡◠ Sledujte Ai Fen na Instagrame ▷ podporiť jej hudbu môžete cez Bandcamp ◄
/
Koncept, otázky: Krištof Budke / Písmo použíté v cover fotke: Arthemys od Morgane Vantorre
Pridaj komentár