Pátranie je ukončené. Konečne vieme, kto je Gypsyfromthefuture a čo presne robí. Cez jeho domovské vydavateľstvo Humble Grooves sme zistili jeho email a poslali sme mu pár otázok. Ak chcete vedieť, kto je tento záhadný český hudobník s veľkou bradou, prečítajte si čo sme sa dozvedeli.

V prvom rade treba prezradiť, že Gypsyfromthefuture je vlastným menom Robert Štefan. O Robertovi a jeho debute Woodshedding sme napísali tu. Už, ale bez zbytočných kecov. Prečítajte si čo sme sa dozvedeli v rozhovore.

Kedy si sa začal venovať hudbe? Na aké hudobné nástroje si začínal hrávať?

Bylo to kolem 2. ročníku na střední. Začal jsem s perkusemi, lépe řečeno s bubny, na které se hraje rukama. Jako první jsem otloukal malý přechodový tom ze soupravy amati červené barvy, roku XY. Bylo to trochu sadistické, jelikož přechody z bicích souprav, známo jest, mají kovové ráfky. Pak indické Mridanga. Dlouho jen kýbl, Djembe, Conga a poté až za dlouho bicí.

Ako si sa dostal k hip-hopu, čo boli tvoje prvé projekty?

Hip hop proběhl už na ZŠ. Vanilla Ice, MC Hammer, Kris Kros, Baestie Boys, Wu-Tang Clan, Busta Rhymes, A Tribe Called Quest a takisto i první kontakt s panem Dee (Jay Dee alebo J Dilla, pozn. red.).  Myslím, že si tenkrát nebylo nač stěžovat. Přísun byl. První nahrávka, beat nebo co, vznikl za pomoci kazeťáku a malých dětských Casio klávesek. Dokonce došlo i na rap… hehe. Další kapitolou bylo hraní reggae a soulu naživo – Tribetown.

Ako si dostal nápad na tvoj nový projekt Gypsyfromthefuture, ako by si ho popísal?

Gypsyfromthefuture je jen slovo. Promlouvá nebo měla by promlouvat především muzika. Jde jen o to, aby sme se mohli snadno spojit, abych k Vám snadno dostal svoji muziku a Vy vědeli, odkud se troubí.

Na tvojom albume Woodshedding je na viacerých trackoch počuť jednoznačný vplyv J Dillu. Kto iný ťa inšpiroval, prípadne na akých hudobníkov odkazuješ na albume?

Vliv J Deeho byl a je stále dominantní, nenaděláš nic. Rád bych upozornil na dva hosty, kteří jsou na desce a kterým patří všechna čest a můj dík. Je to Maťa a C. Monts. Oba jsou talentovaní a vyjímeční na naši malé scéně. Dále člověk, co mi to převážně míchal a co dělá neskutečný trapový beats – YSTR. Na albu se ještě vzdává hold saxofonistovi Albertu Aylerovy, který spoluutvářel freejazz v USA. Byl jako všichni z tehdejší free scény vášnivě a cele ponořen do musiky, kterou se snažil tvořit a objevovat. Prolnutí této vášně do dalších urovní života, všech, mě vždy fascinovala a budila ve mě tichý respekt. Albert například v určitém období praktikoval starý egyptsky rituál, při nemž po programově řízeném vystavování se přímému slunečnímu svitu oslepnete, hmm.

Na akých projektoch robíš momentálne?

Zkouším s kapelou Tribetown , jenž hraje podle interních vtípků HC Soul – takovej vostřejší soul. Hrajem jen ve čtyřech, zpěv, trumpet, bass, bubny. Zpívá moje zlatá žena a kluci jsou mí dlouholetí bráchové, mí nejbližší. Zkratka rodinná záležitost. V druhém živém uskupení Rising Spirits hrajeme roots reggae, což je srdeční záležitost. Reagge mě totiž jako první přivedlo k musice hrané organizovaně pro lidi a ze stage. Prvně jsem také mohl zasednout k bicím. Do tehdejší kapely Lion Taxi Service mě od hraní pod mostem dovedl můj nynejší broda a bassman v obou kapelách – Mort. To, co cítím u hraní reggae, konkrétněji u  one drop (druh riddimu), je velmi speciální a neopakuje se v žádném dalším hudebním prožívání.

„Už se mi těžko ztotožnuje s dětskými problémy a nezáživným egotripem.“

Čo si myslíš o slovenskej/českej hip-hop scéne? Sú tu kvalitní producenti, hudobníci, rapperi? Uznávaš niekoho?

Nejsem v tuto chvíli v obraze. Třeba teď mám období, kdy poslouchám jen živáky Boba a Wailers – pro mě nejgeniálnější kapela všech dob. Slyšel jsem kousek z posledních KF, a to se jednoznačně vymyká a svou kvalitou je worldwide. Radimovi vyšla dobrá deska s Madame a u nas. Je to úplně world wide, jelikož se tam zpívá anglicky. Dnes, v době internetu, se stírají hranice mezi státy. Nestíhám poslouchat, co se děje na naší scéně, a když si to poslechnu nahodou někde na tubě, tak to většinou ani nedoposlouchám. Smutný příběh. Když sem hrál ještě s Pragofkou, tak mě bavil Inphy a Wondy…  a samo mě baví Adámo, jelikož u něj nacházím něco, co je pro mě v tuhle chvíli nejdůležitější a směrodatné, a to je obsah. Už se mi těžko ztotožnuje s dětskými problémy a nezáživným egotripem. Producenti si myslím nějací budou, ale nemám čas je hledat. Hrabu se, když už mám čas ve stáré musice. Máme třeba hodně zajímavou progrockovou minulost, kterou sampluje celej svět včetně mě. Za skladbu Robot musim ještě poslat poděkovaní Otu Petřinovi staršímu. Doufám, že mě nezabije.

S ktorými umelcami (svetovými, domácimi) by si chcel spolupracovať?

Tak, třeba je mi líto, že mi na desku nenarepoval  Pusha -T nebo Kendrick, hehe. Ale opravdu Pushu do nekterych těch věcí uplně slyším a byl by to “drým kam trů.” Baatin, ten už není mezi námi R.I.P. Z CZ/SK by to byl EGO, ten by zvládl rap podle mého gusta i do šílenějších věcí, a sedělo by to.

 

Sólový album Woodshedding od GFTF si môžete vypočuť na Bandcampe Humble Grooves.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *