Formát festivalu Zvuk for Štiavnica vyšiel z projektu Mini Jazznica, ktorý vznikol v roku 2013 na udržanie dlhoročnej tradície banskoštiavnického letného festivalu Jazznica. Noví mladí organizátori, tak pôvodnú koncepciu festivalu Jazznica presunuli z komorných sakrálnych priestorov aj do klubov a ulíc mesta. Ľudia si tak mohli vychutnávať tóny živej jazzovej hudby pri prechádzke mestom, či pri posedení na terasách podnikov.

Podmanivá jazzová hudba bude znieť počas festivalu Zvuk for Štiavnica 2017 v čarovných priestoroch tohto historického mestečka.

Príďte sa spolu s nami započúvať do skladieb charizmatickej skladateľky, improvizátorky a speváčky Anny Gadt, ktorá sa vďaka svojmu magickému podmanivému hlasu stala neoddeliteľnou súčasťou poľskej jazzovej scény.

Vystúpi aj švajčiarskeho duo Albireo, ktoré sľubuje strhujúci zvukový exkurz do mystiky prastarých rituálov prírodných kultúr, ľudových tradícií či posvätného obradu v gotických chrámoch.

Jeden z najlepších bubeníkov sveta, Borlai Gergö  so svojou kapelou European Mantra pricestujú z Maďarska aby v Štiavnici predviedli všetko čo vedia o nadupanom energickom jazzrocku.

Slovenka Sisa Fehér, žijúca a tvoriaca v Čechách sa predstaví v rámci kvarteta Fehero Rocher, s ktorým v roku 2016 vydala svoje debutové album Cirrus. Skladby práve z tohto albumu budete mať možnosť počuť počas festivalu v Štiavnici.

1

Ako letná sobotňajšia noc je energia hudby talentovaného Ľuba Šama. Temperamentný jazz-fussion s prvkami popu, súčasného rocku a wordmusic vás  nenápadne ale isto zelektrizujú k pohybu. Ľubo Šamo Project rozprúdi energiu v úvode sobotného večera.

Slovenského gitaristu, Stanislava Počajiho, veríme netreba predstavovať. Slovenský gitarista Stanislav Počaji so svojim projektom Aftertee predvedie spojenie jazzu, bluesu a fussion v príjemnom prostredí kaviarne Gavalier.

Webp.net-gifmaker

V rámci spolupráce so slovenským hudobným vydavateľstvom Real Music House festival prinesie kvalitnú slovenskú hudbu v podaní troch výnimočných hudobných projektov. Prvým z nich bude špeciálne prevedenie, Altar live Nikolaja NikitinaĽuboša Šrámeka, ktoré v podobe kvarteta nadobúda nový zvuk. Jeho ďalší členovia, fenomenálni Juraj Griglák na basu a Klemens Marktl za bicími sú zároveň tvorcami vlastných skladieb a ich samotný prístup k improvizácii je ďaleko za klišé jazzového sprevádzania.

Slovenské ľudové Balady sľubujú dramatické piesňové okamihy podfarbené zastreným spevom Roba Pospiša a gitarou Martina Sillaya. Svojou tajuplnou atmosférou si v štiavnickej Botanickej záhrade podmania každého diváka. Prekvapujúce, okúzľujúce a kvalitné dielo, v ktorom sa snúbi ľudová, klasická a experimentálna hudobná tvorba v jeden celok vhodný aj pre najnáročnejších. Aj táka je pocta skladateľovi Jánovi Cikkerovi v treťom z projektov s názvom Tribute to Ján Cikker.

zvuk for stiavnica 4

To všetko prinesie Zvuk for Štiavnica 2017. Jazz fusion festival odohrávajúci sa v prítmí štiavnických kaviarní a Kultúrneho centra, ale aj vonku na terasách, medzi históriou dýchajúcimi budovami, či v Botanickej záhrade. Okrem hlavného hudobného programu sa tento rok môžete tešiť na obľúbené Jazzové raňajky v podobe rannej jam session v Art Cafe, vernisáž obrazov spojenú s koncertom v Hoteli Grand Matej, či hudobný workshop pre rodiny s deťmi v obľúbenej štiavnickej Čajovni Klopačka.

Pozývame na festival Zvuk for Štiavnica v Banskej Štiavnici 17.-19.augusta 2017! Info o programe, ubytovaní a vstupenkách na oficiálnej stránke festivalu.

Text: TS Zvuk for Štiavnica

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *