Festival UH Fest je jednou z mála udalostí v Maďarsku, ktoré sú venované modernej experimentálnej hudbe. Podujatie organizuje nezisková organizácia Ultrasound Foundation, čiže nevyužívajú žiadne granty a fungujú tak na princípe dobrovoľníkov a DIY. Od roku 2001 festival hostil stovky medzinárodných a miestnych umelcov rôznych žánrov. Tento rok sa bude UH Fest konať 30. septembra – 7. októbra 2018 v Budapešti v rôznych kluboch. Predstavíme vám pár umelcov, na ktorých sa určite oplatí ísť.

BÉRANGÈRE MAXIMIN

Bérangère Maximin pracuje na svojom zvuku od roku 2008. Podarilo sa jej tak zachytiť jej vlastný prístup k umeniu zvuku a elektronickej hudbe. Umelkyňa skladá husté zvuky do ktorých sa pri počúvaní musíte ponoriť. Jedine tak môžete pocítiť okamžitý náraz experimentálneho zvuku.

Vystupovala na množstve festivalov v Číne, Severnej Amerike, Európe a vydala už 4 albumy.

CARLA DAL FORNO

Nový soundtrack na kultový Twin Peaks? Carla Dal Forno vydala album The Garden už minulý rok no pomaly sa dostáva do povedomia aj v Európe. Speváčka, skladateľka a multi-inštrumentalistka pochádza z Austrálie. Je predstaviteľkou drempopovej gotiky a svoj album vydala na vydavateľstve Blackest Ever Black z Londýna. Na UH Fest vystúpi v stredu 10. októbra.

EWA JUSTKA

Ewa Justka je poľská elektronická umelkyňa acid-technických zvukov. Umelkyňa si sama konštruuje hudobné nástroje a popritom učí na škole v Londýne predmet o elektronike. Vystupovala napríklad aj na festivale Unsound alebo Norberg.

GOLIN

Surrealistická digitálna pop music, ktorá sa inšpiruje v ľudových rozprávkach a fragmentov spomienok. V hudbe Golin sa vrstvia hlasy s rôznymi samplami a tie sa tak transformujú so snovej fantázie. Snová Golin vystúpi v sobotu v Toldi Klube.

JASSS

Zvuková umelkyňa a techno producentka, ktorú inšpiruje ebm-elektro pochádza zo severného Španielska. Pri svojej tvorbe vychádza z vplyvov jej rodičov, ktorý ju viedli k jazzu, africkým a juho Americkým rytmom. V roku 2017 vydala prvý solo album Weightless na švédskom vydavateľstve iDEAL Recordings. JASSS vystúpi štvrtok v klube Lärm.

Karen Gwyer

Experimentálna techno producentka pochádzajúca z Midwesternu v Spojených štátoch momentálne pôsobí v Londýne. Technečí bude štvrtok s JASSS.

MHYSA

Queer Black Diva a underground popstar ukázala so svojim debutovým albumom fantasii, že dokáže vytvoriť alternatívny vesmír z experimentálnych klubových rytmov. Tancovačka zaručená v sobotu.

Nene H.

Beste Aydin a jej živé vystúpenia ako Nene H. sa pohybujú okolo hypnotickej elektronickej hudby presofistikovaných posluchádčov. Jej záhadný a fizickou silou ovplyvnený zvuk obsahuje prvky dronu, orientu, industrialu, psychedélie, vokály, dark wave, noise a techno.

Sarah Davachi

Skladateľka Sarah Davachi pochádza z Kanady. Svoju hudbu opisuje takto: moje projekty sa primárne sústreďujú na zverejnenie jemnej psychoakustiky intímnych priestorov pre počúvanie. Snažím sa o využitie a predĺženie trvácnosti zvuku a jednoduchých harmonických štruktúr, ktoré zdôrazňujú jemné variácie v hlbokej zložitosti, temperamentu a intonácie, a prirodzené rezonancie. Pripravte sa na hlboký spirituálny zážitok v utorok.

Yinna

Yinna ½ dua Acidwitch vystúpi v piatok v Toldi Klube a rozbalí to naživo so svojim setom plným techna a acid techna. Ich temný set sme priniesli premiérovo aj do Olomouca na festival vedeckých filmov AFO.

Viac informácii v evente a vstupenky si môžete zakúpiť na oficiálnej stránke.

 

Autor: Verana Dobal

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *