Niekedy ho ľudia vnímali „len“ ako producenta, dnes je však aj plnohodnotným rapovým umelcom. Dokkeytino po featuringu na tracku „JLo“ od Kontrafaktu, vydal nové EP TINOVELLY a v kontexte Česka a Slovenska ide o celkom unikátny projekt. Dokkeytino sa cíti byť viac umelec ako typický raper. Prakticky stále rieši svoju tvorbu, väčšinu toho čo počúva sú jeho vlastné vydané, nevydané a rozpracované projekty; ustavične kriticky skúma čo a ako by mohol urobiť lepšie. A po dlhých rokoch tvrdej práce prichádza (postupne) ovocie v podobe všeobecného uznania.

► Ak vás zaujíma celý príbeh Dokkeytina, odporúčame rozsiahly článok od našich kamarátov MIXTAPE SPOJKA.

V tomto článku prinášame vyjadrenia rapera ohľadom jeho novej krátkej kolekcie trapových skladieb, ktoré zachytávajú jeho aktuálnu náladu. Nové EP bude určite znieť zase inak.

✦ “Toto EP Tinovelly je pre mňa nové, pretože sú tam nové polohy hlasu, nové flowy, nové techniky.”

✦ “V trackoch sa snažím stále zachovať môj autorský rukopis, ale posunúť to umenie ďalej, na novú úroveň.”

✦ “Od predošlých projektov sa EP Tinovelly líši aj beatmi. Sú tam všetko moje vlastné produkcie. Okrem prvého tracku (“Credittt”), to je trochu na iný štýl, ale inak sa to celé nesie v podobnej téme. V celkovom zvuku aj atmosfére.”

✦ “Tinovelly je EP a nie album, tak som to aj chcel celé precítiť, nech máš z toho pocit, že je to ako dlhší singel. Veľa ma teraz bavia napríklad gitarové zvuky v beatoch a krátke silné basy. Veľa ma pri vytváraní skladieb inšpiruje samotný život, čo práve prežívam – niektoré veci zoberiem s nadhľadom a použijem ich potom v hudbe…”

✦ Čo sa týka zlepšenia v porovnaní s predošlými projektmi, je tu podľa mňa lepší sound, lepšia práca s hlasom. Ako každý človek, čo sa vyvíja a je kritický voči sebe, tak je tam prirodzene posun v každej stránke. Mám nahraných veľa skladieb, hlavne som sa sústredil na to, vyselektovať určité tracky, ktoré budú spolu dobre sedieť štýlovo.“

V akom štádiu tvorby sa cítiš ako umelec?

Som v takom štádiu, že chcem vydávať nové veci, chcem zo seba dostať tie vízie čo mám a viac videoklipov v budúcnosti samozrejme… snáď to pôjde!

O dizajn coveru k EP sa postaral mladý talentovaný fotograf a kameraman Martin Soregi aka @IGEROSS, z Nového Mesta nad Váhom. Martin je jeden z našich najobľúbenejších fotografov na Slovensku – jedinečným štýlom zachytáva modernú hip-hop/trapovú kultúru na Slovensku a v Česku.

Čo si myslí o Dokkeytinovom EP Tinovelly, som sa spýtal kurátora z média MIXTAPE SPOJKA. MS produkuje vlastné špeciálne eventy – listening sessions, kde na netradičných miestach púšťajú nevydané trapové mixtapy. Okrem toho publikuje články, rozhovory, research projekty inovatívnym spôsobom. Vždy hľadajú nové digitálne trendy (pozrite si ich profil na are.na), a ich vyzretý vizuál nemá aktuálne na Česko-Slovenskom hip-hopovom mediálnom poli konkurenciu. Approoved by Hugo Toxxx (based on his Instagram reaction)

¯\_( ͡❛ ͜ʖ ͡❛)_/¯

„Zhruba v momentě, kdy Dokkey počtvrté zopakuje slovo štyl v úvodním tracku Tinovelly EP, se ozve nečekaný zvuk. Je to sampl, nebo zrychlený Dokkeytinův adlib? Zní to hororově, nebo euforicky? Na Hakally EP měla většina tracků zdvojená písmena v názvu (Druhyy). Tinovelly EP, které vyšlo 22.1.2020, začíná trackem se ztrojenými písmeny (Credittt). A přesně tak i zní. Následně se vibe EP uvolňuje, na konci zase vyeskaluje. Možná, že každým dalším projektem představuje Dokkeytino nové alterego. Po sopce energie a naléhavosti Hakally přichází namaste sebevědomý Tinovelly,“ uzatvára MIXTAPE SPOJKA.

  • Sledujte nás aj na SoundCloude (DJ’s) alebo Spotify (mesačné playlisty Swine Advisor).

Text: Krištof Budke / Komentár:  MIXTAPE SPOJKA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *