Dušan Vančo, aka Foolk, sa už dlhé roky pohybuje vo svete rádií. Už na strednej škole ho začalo zaujímať serióznejšie, a keď nastúpil do Rádia Twist, nechal kvôli nemu aj vysokú školu. Po rokoch plynulo prestúpil do Rádia_FM, vtedajšieho Rock_FM, kde bol 6 rokov riaditeľom a stál za dôležitými zmenami ako spustením internetového vysielania, podcastov či vydaním aplikácie ako prvé slovenské rádio.

Popri práci sa naplno venuje aj produkovaniu elektronickej hudby pod svojím pseudonymom Foolk. Dušan Vančo sa narodil a žije v Trnave, kde sme si dohodli aj interview. Rozprávali sme sa o láske k elektronike, dlhoročnom pôsobení v rádiách, o slovenskej či svetovej hudobnej scéne a mnohom inom. Prinášame vám prvú časť rozhovoru, ktorá je najmä o vstupe Dušana Vanča do sveta rádií, a o tom, aké je to viesť alternatívne rádio.

Pôsobil si už v niekoľkých rádiách. Všetko to začalo Rádiom Twist?

V tom čase sa s hudbou dalo seriózne pracovať len v rádiu. Prvé, čo som urobil, bolo, že som išiel do lokálneho rádia Forte v Trnave, ešte počas strednej školy. Tam som nakoniec ale nikdy nepracoval. Potom som sa rozhodol skúsiť nejaké naozaj veľké celoplošné rádio, a z tých všetkých, ktoré som navštívil, vyšiel Twist. Za to som veľmi vďačný, lebo to rádio, hoci to pôvodne nebola úplne moja šálka kávy, mi dalo veľa novinárskeho a dramaturgického backgroundu. To bolo za čias mečiarizmu a v Twiste bola silná koncentrácia novinárskych špičiek, ktoré to aj neskôr ďaleko dotiahli. Ľudia v Twiste pre mňa boli jedna veľká inšpirácia.

Dočítal som sa, že kvôli rádiu si nechal aj vysokú školu…

Áno, áno… to máš odkiaľ? (smiech) Po strednej ma prijali na Materiálovo-technologickú Fakultu STU, ale zároveň aj do Twistu. Môžeme to nazvať láska k hudbe, alebo vôbec k rádiu ako fenoménu. Vtedy som si povedal, že výšku nepotrebujem, baví ma rádio a hudba a bolo vybavené. Aj keď po rokoch som sa na školu predsa len vrátil.

Foto: Maňo Štrauch

Neskôr si prestúpil do Rádia FM, vtedy ešte Rock FM. Skús opísať viac tento presun.

Bolo to po piatich rokoch v Twiste, keď som hľadal cieľ, kam sa ďalej posunúť. Dostal som vtedy ponuku z Rock_FM rádia od Marcela Forgáča, že sa ide robiť nové rádio, mal na mňa tip. Prišiel som na pohovor so slúchadlami na krku, a ten spočíval z jednej otázky: „Čo tam teraz počúvaš?“ „Chemical Brothers.“ „Dobre, si prijatý.“ Je to možno trošku hyperbola, ale v princípe to naozaj takto bolo a dostal som sa do úvodného tímu, ktorý štartoval Rádio_FM.

Čo si mal na starosti, keď si tam začal?

Úplne na začiatku som bol vysielací technik a na starosti som mal zvukový dizajn a kreatívu, čiže výrobu vecí v štúdiu. A potom to išlo veľmi rýchlo, lebo asi len po polroku som sa stal programovým šéfom.

Ako si sa napríklad naučil tie technické veci, to si mal ešte zo školy alebo si sa to naučil sám?

Nič také neexistovalo, učiť sa strih alebo editovanie hudby na škole. Teraz si ktokoľvek stiahne softvér a naučí sa robiť od Photoshopu až po Ableton. Existujú kvantá YouTube tutoriálov, nie je to vôbec žiaden problém. Vtedy som potreboval hrubé knihy a CD z počítačových magazínov, ktoré mali prílohy s hudobnými softvérmi a trackermi. V nich som sa naučil tvoriť a pracovať, a tam začala moja práca sa zvukom a hudbou. V tých časoch samozrejme kompletne offline, bez internetu, SoundCloudu a podobne.

Keď FMko spustilo internetové vysielanie, sociálne siete a ako prvé aj mobilnú aplikáciu, bol si už vo vedení rádia?

Podcasty boli služba, ktorú tu vtedy žiadne iné rádio nemalo a ja som vedel, že je to skvelý spôsob, ako dostať obsah k ľuďom. To navyše v ére rozbiehajúceho sa vysokorýchlostného internetu. Ako programový šéf som musel vyriešiť aj komplikácie s autorskými právami, nikto tu nič také ako bezplatné šírenie obsahu cez podcast nepoznal. Niektoré podcasty boli nakoniec veľmi úspešné – cez 10 000 stiahnutí mesačne. Keď dnes pozerám štatistiky napríklad na Mixcloude, je tam okolo 60 kusov prepočutia na jednu reláciu. Ľudia sú presýtení, treba úplne inak pristupovať k ich zaujatiu. Ja som sa snažil priniesť progres vo veciach, ktoré boli aktuálne v danej dobe. Prišli prvé smartfóny, vedel som, že treba mať aplikáciu. Aj v tom bolo FM prvé, alebo minimálne jedno z prvých rádií na Slovensku.

vanco_foto

Dušan Vančo je momentálne na poste marketingového manažéra v rádiu Europa 2. Foto: Europa 2

Ako by si zhodnotil tvoju celkovú prácu na čele Rádia FM? Si so všetkým spokojný alebo sú veci, ktoré by si teraz zmenil?

Naučil som sa brať veci tak, že spätne už nerozmýšľam, čo všetko by sa mohlo stať, keby som bol niečo urobil inak, čo by sa bolo dalo urobiť lepšie. Jasné, že vždy sa dá viesť diskurz a nastaviť miera autokritiky. Ako mladý manažér v rádiu som určite robil aj chyby, je to prirodzené. Budovanie pozície Rádia_FM bola do veľkej miery tímová práca, a myslím, že sa podarilo postaviť rádio, ktoré malo zmysel a ciele. Nikdy to pre mňa nebola práca, vždy to bolo žitie naplno. Tretina môjho života bolo FM úplne naplno.

Po FMku si robil rok v RTVS na čele sekcie Nových médií, bola to zaujímavá skúsenosť?

Áno, určite. Ja som počas pôsobenia v Rádiu_FM zažil výmenu troch manažmentov. Vrcholový manažment sa menil, ale manažéri v FM nie, takže buď sme nikoho až tak netrápili, alebo s prácou v rádiu bola naopak spokojnosť. Po siedmich rokoch som nadobudol pocit, že sa chcem opäť posunúť ďalej, a že pohľad na Rádio_FM potrebuje obmenu. Aj vďaka práci s online a social médiami, ktorú som rozbehol ešte v FM-ku, som dostal ponuku pracovať na novom oddelení, ktoré malo posunúť dopredu web a celý online RTVS. Vrámci takzvaných Nových médií RTVS sme zvládli množstvo vecí, nastavenie koncepcie, aplikácie pre smartfóny, mikrostránky, analytiku a podobne. Bola to dobrá skúsenosť, ako pracovať na progresívnych projektoch vo veľkej a navyše štátnej firme.

Druhú časť rozhovoru zverejníme na budúci týždeň. Sledujte nás zatiaľ na Facebooku a Twitteri. Foolka momentálne nájdete len na jeho SoundCloude a oficiálnej stránke.

Otázky: Krištof Budke Úvodná foto: Martina Slováková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *