Uplynulý víkend sa v Nitre uskutočnil šiesty ročník festivalu FLAAM. Útulné prostredie nitrianskeho Hideparku, z ktorého v každom kúte areálu sálal komunitný duch dokonalo odzrkadlil motto festivalu – grilovačka u kamoša. Tá sa po zotmení zmenila na mini krajinu zázrakov žiariacu farbami svetiel, nainštalovaných na miestach kde by to málokto čakal. Flaam je jeden z tých festivalov, na ktorých sa človek cíti ako v škole v prírode. Areál je ideálne kompaktný na to, aby človek nemusel počas dvoch dní použiť telefón na hľadanie kamošov. Keď si chcel niekoho nájsť, stačilo sa postaviť a rozhliadnuť sa okolo seba.

Foto: Ester Mládenková

Výborné svetelné inštalácie vyzerali obzvlášť dobre na menšom z dvoch stejdžov, ukrytom v kríkoch. Kriaky stage, pripomínajúci prostredie techno rave párty o rozmere menšej terasy sa striedavo stráca v pare a znovu ožíva do nekončiaceho žúru. V piatok okrem iného asi najlepším setom projektu Isama Zing aký som zatiaľ videla. O deň neskôr nemenej intenzívnym setom Pištu Královiča, teda FVLCRVM. Na hlavnom pódiu „KANOE WEST“ stage sa za dva dni odohralo množstvo výborných koncertov kapiel lokálnej scény aj zahraničných interpretov. Z tej slovenskej nechýbala festivalová klasika 2019 – Katarzia a Pjoni či Bad Karma Boy.

Foto: Ester Mládenková

Z Čiech priviezla bohatú dávku feministického punku brnenská frajerka Mucha, ktorej by podľa mňa ale svedčal o niečo neskorší hrací čas. Za to 1flfsoap mali čas viac než lukratívny a tak to na ich koncerte aj vyzeralo. Ich live elektronika je tak all over the place, že si človek mohol miestami myslieť, že je to jam session <3 Krásny koncert odohrali aj nemci Fenster, ktorí mi vracajú nádej, že aspoň nejaké dobré indiečko ešte predsa len existuje. O najemotívnejší bod hudobného programu sa postaral americký pesničkár Low Roar, ktorý svojou minimalistickou solo show pohladil nejednu romantickú dušu. Medzi moje osobné highlighty sa určite zaradil set britského producenta Iglooghost, ktorý do Nitry doviezol svoj farebný svet nezaraditeľnej high-speed elektroniky prekladanej textami vo vymyslených jazykoch. Stále trochu bizár, len povedať, že Iglooghost prišiel do Nitry…

Foto: Ester Mládenková

Okrem hudobného programu sa konala aj túra na Zobor či cyklistická jazda po nitrianskej architektúre 20.storočia, workshopy a prednášky. A súčasťou ktorého slovenského festivalu je miestna mačka, Rick and Morty maratón, detské ihrisko, u-rampa či bmx park?

Toto všetko plus najkrajší najmenší areál robí z Flaamu jedinečný exemplár medzi ostatnými slovenskými festivalmi, ktorý dokazuje, že malé festivaly sú najlepšie festivaly.

This slideshow requires JavaScript.

Text: Mária Líšková / Foto: Ester Mládenková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *