KeOSz je vlastným menom Erik Osvald. Je to mladý slovenský producent z Dubnice nad Váhom, ktorý vyštudoval hutné umelecké sklárstvo a momentálne sa živý ako grafik. V jeho tvorbe môžeme nájsť vplyvy dubstepu, electra, drum & bassu či breakbeatu. Jeho najaktuálnejšie skladby na EP Insecure sú však najviac poznačené temným ambientom. Pred týždňom Erik zverejnil svoje nové EP Insecure, ktoré si môžete zadarmo stiahnuť.

Okrem toho, že Erik vo svojom voľnom čase produkuje hudbu, venuje sa aj fotografii a taktiež si robí sám vizuály všetkých svojich nahrávok. V rozhovore pre Full Moon spomenul, že so svojim kamarátom zakladá aj vlastnú textilnú značku. Jeho hudbu môžete nájsť na SoundCloude a všetky novinky na jeho FB stránke. Pred týždňom Erik, skromne cez svoj Facebook, zverejnil svoje nové EP s názvom Insecure, ktoré si hocikto môže zadarmo stiahnuť z jeho Bandcampu (tu je link). Naša externá redaktorka sa na nahrávku pozrela trochu bližšie. Pod recenziou, nájdete aj krátky rozhovor.

https://soundcloud.com/keosz/keosz-caseful

Na nového KeOSza sme si posvietili. A posvietili, to myslím doslovne. Už po prvých dvoch skladbách mi bolo jasné, že počúvať túto hudbu počas dňa nebude mať zmysel. Je to hudba noci. Nechcem použiť to slovo, a preto ho použijem ho len raz: temná. Od albumu Sollicitus KeOSz prešiel jasným prerodom. Jeho skladby nie sú tak ponuré a náročné na počúvanie. Môžete si ich pustiť s primeranou ľahkosťou, ktorú by ambientná hudba v sebe mala niesť. Každá skladba má v sebe niečo iné. Inú tmavú uličku, inú osobu, ktorá vychádza z domu na nočné prechádzky.

Asi najlepšie skladby sú „Forfeited“ a „Forlorn“. Celý album je prijateľný s ľahkosťou, občas sa s náznakom objavujú aj melódie, ktoré sú však ťažko uchopiteľné. Sú len niekde v hmle zvukov. Ambientná hudba má svoje špecifické prvky. Mala by sa predovšetkým vyznačovať zvukmi prostredia, šumami či občas aj výkrikmi. Spievajúce výkriky začujeme práve v mojej najobľúbenejšej skladbe „Forlorn“.

https://soundcloud.com/gloneiric/forlornx

Nový album Insecure od KeOSza, to je plných deväť skladieb, ktoré sa nevnucujú a sú ideálne na príjemné nočné počúvanie. Každá skladba má však v sebe momenty, kedy vás to vytrhne z práce a započúvate sa do nej pozornejšie. Sú to zvuky a hlasy, ktoré v tom momente istotne nečakáte. A preto, ak máte radi temnú elektroniku či dobrý ambient, a na Slovensku toho moc neviete nájsť, určite vám odporúčame nové EP od Erika Osvalda Insecure.

Všetky KeOSzove fotky môžete nájsť na jeho FB stránke.

11081112_655194734608411_2380732024872479412_n

Foto: Erik Osvald

10401501_652480854879799_3601969161370942220_n

Foto: Erik Osvald. KeOSzove predošlé EP Sollicitus

S Erikom sme spravili aj krátky rozhovor cez email

Pri počúvaní tvojej hudby mám pocit, že ihneď nakopne moju predstavivosť a fantáziu. Hneď  si predstavím tmu, opustené miesta, uličky. Máš pocit, že tvoja hudba je temná? Si temný človek? [smiech]

Tak to som rád, pretože podobné pocity, príbehy a vizualizáciea mávam pri hlbšej hudbe aj ja. Myslím si, že vo väčšine prípadov je temnejšia, chladnejšia a hlavne melancholická. Rád takú hudbu počúvam a aj tvorím, som asi nepriateľ s Durovou stupnicou [smiech]. Vnútorne určite.

Od kedy tvoríš hudbu a prečo je to práve ambient a temná elektronika? Nikdy ťa nelákal iný štýl?

Hudbu už tvorím už nejaké tie roky a prešiel som si mnohými štýlmi od electra po dubstep či drum & bass, a stále experimentujem. Momentálne ma baví najviac práve ten ambient a temná, hlbšia elektronika. Iné štýly ma lákajú neustále a snažím sa posúvať, ísť ďalej.

Povedz nám niečo k tvojej novej nahrávke. Ako dlho si na nej pracoval; bol to skôr náročný proces , alebo si si to užíval?

Môj nový album je úplne spontánny. Momentálne mám menej času na hudobnú produkciu, takže ma upokojuje skôr robiť takéto ambientné veci, ako beatové. Tie chystám po tomto albume. Pracoval som na ňom asi cca 1/4 roka a určite som si to viac užíval.

Líši sa niečím od tvojich predošlých vecí?

Hmm, skôr sa nesie v podobnom duchu, možno je to len viac pokojnejšia a menej depresívnejšia nahrávka ako predošlé Sollicitus EP.

Čo ťa inšpiruje v tvorbe? Ľudia, miesta alebo zvuky samotné? Ako tvoríš a kde je to pre teba najideálnejšie?

Inšpirujú ma pri tvorbe hlavne ostatní producenti, a potom určite aj rôzne zvuky, od klasických synthových až po field-recordingové zvuky. Najideálnejšie v pokoji, sám a doma po tme.

Kde ťa môžeme vidieť hrať na živo, resp. plánuješ nejaké mini turné?

Mini turné určite nie, ale jedno hranie v blízkej dobe mám prvého mája vo Viedni.

Album si môžete vypočuť a taktiež zakúpiť tu: https://keosz.bandcamp.com/album/insecure-ep

Otázky + recenzia: Verana Dobal

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *