Lobster Theremin je hudobné vydavateľstvo sídliace v Londýne. Na Slovensku ho pozná len úzka skupinka ľudí zaujímajúca sa prevažne o alternatívnu elektronickú hudbu a väčšinou sú to priamo producenti, ktorí hudbu aj tvoria, alebo ľudia z nezávislých vydavateľstiev, promotéri či skalní fanúšikovia. V zahraničí sa však o tomto labeli hovorilo a písalo minulý rok viac než dosť.
LT vydal svoju prvú nahrávku – Equation EP od berlínskeho producenta Palms Trax len na jeseň roku 2013, no dnes má na poli hudobných nezávislých vydavateľstiev už etablované meno a na konte vyše 20 plnohodnotných nahrávok. Ak sa hudba na LT dá zaradiť do žánrových škatuliek, budú to najmä štýly ako: ambient elektronika, minimal techno, Chicago či Detroit house, breakbeat a tak ďalej. Kto vlastne stojí za týmto vydavateľstvom? Je to chlapík menom Jimmy Asquith. Londýnčan, promotér a šéf tamojšieho hudobného klubu Find Me In The Dark. Pre Mixmag hovorí o vydavateľstve:
,,Našou hlavnou náplňou, to, čo vážne chceme, je vydávať inšpirujúcu a zaujímavú elektronickú hudbu od nových producentov, ktorí bublajú pod povrchom. A či už to znamená, že sú úplne neznámi, alebo skrátka cítim, že ich môžeme ukázať a odprezentovať tak, aby sme ich priniesli novému obecenstvu, novým poslucháčom. Kvalita a ľudský charakter hudby, to je to, na čom záleží najviac.“
0001806734_10

Logo Lobster Theremin. Bola to pôvodná skica od šéfa labelu, ktorý ju ukázal kamarátom dizajnérom, nech ju zlepšia, ale oni mu poradili nech ju nechá ako oficiálne logo.

Kvalitné nahrávky a hudobná stránka je jedna silná charakteristika vydavateľstva, ale určite za zmienku stojí aj celková vizuálna stránka a grafické spracovanie. Unikátny dizajn a artwork každej nahrávky plus krásne vytlačené platne sú pre Lobster Theremin štandardom. Ponúkame niekoľko príkladov:
a1235466466_2

S. Olbricht – A Place Called Ballacid

a2745508272_2

Ozel AB – Crimes EP

a1737021242_2

Route 8 – This Raw Feeling

a3225605437_2

DAZE – Neuromance EP

a1532044747_2

Hedge Maze – Dysania (najnovší počin)

Boss labelu, Jimmy Asquith, spravil pre Mixmag mix mapujúcu tvorbu vydavateľstva od jeho začiatku až po najčerstvejšie skladby. Ak vás teda zaujímajú vyššie spomínané žánre elektroniky alebo si skrátka chcete vypočuť niečo nové, odporúčame práve tento 100% Lobster Theremin mix:

Maďarskí producenti Imre Kiss a Route 8

Ak mám zachádzať podrobnejšie do jednotlivých producentov, môj najobľúbenejší je maďarský Imre Kiss, s ktorým som si už písal a momentálne čakám len na jeho odpovede. Dúfam, že teda už čoskoro vám Swine Daily prinesie rozhovor. Zatiaľ si môžete vypočuť „Dis Slo“, temnú nahrávku, ktorá dobre vykresľuje celkovú atmosféru Imreho tvorby. Jeho debutové EP Raw Energy nájdete tu. Imre môže byť známy aj zopár slovenským fanúšikom, jeho hudbu totiž vydal Exitab Label, a to v splite so slovenským Casi Cada Minuto. Platňa je na stránke Exitabu už vypredaná, ale stále si ju môžete objednať tu.
Ďalší výborný producent, tentokrát minimalistického, miestami tanečného techna je Route 8 (jeho SoundCloud), taktiež z Maďarska (áno, v budúcnosti sa chceme v Swine Daily venovať aj tejto téme). Jeho najnovšia nahrávka je 4-trackový vinyl This Raw Feeling; vyšla len pred mesiacom a stále si ju môžete kúpiť/vypočuť na Bandcampe Lobster Thereminu. This Raw Feeling sa najlepšie hodí na nočné počúvanie ako jemná upokojujúca kulisa alebo hudba, ktorá vám zaručene pomôže zaspať (odskúšané). Samozrejme, nie je to myslené tak, že by bola hudba od Route 8 taká nudná! Práve naopak.

Nahrávky z labelu Lobster Theremin si môžete vypočuť na SoundCloude, kúpiť na Bancampe a novinky sledujte na Facebooku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *