Už dlhšie sa okrem zamerania na hudbu a vizuálne umenie snažíme priniesť články o filmoch či seriáloch. Po pár skúškach a veľmi priaznivom ohlase prinášame novú sériu článkov Mastodon TV series – ktorú pre nás pripravuje anonymný prispievateľ s pseudonymom Mastodon. V nasledujúcich vydaniach predstaví Mastodon svoju selekciu vybraných seriálov, ktoré sú dostupné online, na Netflixe alebo HBO Go. Dúfame, že vás séria bude baviť a budeme radi, ak nám vyjadríte svoj názor napríklad na Instagrame.
„What did Jack do?“ Ak by som si mohol vybrať kto a ako by v tomto krátkom príbehu mal pokračovať, resp. predkračovať – vybral by som autora mangy, anime. Okrem samotného D. Lyncha, teda, pochopiteľne. Anime série sú jednoducho inou formou rozprávané príbehy, o ktorých by sme bez globalizácie vedeli asi len veľmi málo. Kultúrne odlišnosti sú naozaj veľké a to je super. Vždy môžete nájsť niečo nové a tu nájdete veci, o ktorých sa vám ani nesnívalo.
Zadanie bolo dať sem päť anime, ktoré stoja za, ani neviem čo vlastne. Päť sa jednoducho nedá. Je to ako by ste mali vytvárať top rebríčky niečoho, čohokoľvek. Bullshit, a aj tie iné veci.
Ale tak skúsme. Určím si nejakú líniu, asi najskôr časovú, niečo už z toho vytryskne. Začneme nenapadnuteľným:
1) – Cowboy Bebop (1998) – to sa jednoducho nedá obísť, pozrieť si musíte, nech sa vám chce, abo nechce. ZÁKLAD. NUTNÉ. Space western alebo cyber comedy alebo ešte iné. Vyberte si každý, čo chcete. Nakoniec to je aj tak na vás, čo si odnesiete a čo vo vás ostane. Takže see you space cowboy.
2) – Afro Samurai (2007) je manga séria z prelomu tisícročia. Áno dá sa povedať, že z prelomu storočia, ale takto je to dramatickejšie. Samotné anime prišlo v roku 2007 a prinieslo niečo dovtedy nevídané. RZA (nadšený, že môže niečo také robiť) spravil soundtrack k tomuto dielu. Počuť a vidieť. (Odporúčame aj druhú sériu, kde hlavnú postavu dabuje Samuel L. Jackson, pozn. red.)
3) – Kamichu! Tuším asi niekedy v 2008 to začalo, koniec už bol, ale možno aj nebude. Niekedy sa pri anime objaví pokračovanie, ktoré nik nečakal. Silný odkaz na šintó, pôvodné japonské náboženstvo. Vhodné na oboznámenie sa s tým, z čoho vlastne čerpajú tvorcovia mangy a anime.
BTW: Viera v kami, yókai a podobné stvory je tam tak bežná ako u nás viera v Krista. Všetko to prenášajú do svojej tvorby. Vznikajú potom diela, ktoré by sa nám v tzv. západnej kultúre ani neprisnili.
4) – Vinland saga. Úplne nové anime začalo na jeseň 2019. To je presne ten príklad zo začiatku môjho článku. Zoberiete vec, ktorá je jasne a zrejme ukotvená (o vás, v histórii, v predstavivosti, v myšlienkach, proste v hocičom a tak) a preobrazíte ju na obraz svoj. Úplne zrejmé historické udalosti sa predsa s trochou predstavivosti mohli udiať trošku inak. N’est-ce pas?
5) – Nedá sa vždy splniť zadanie, tak ako si to predstavuje šéf. Ale skúsiť sa priblížiť k ideálu môžeme všetci. Ozaj mal som napísať, že tí Japonci hrozne škrečia a jačia (emócie vyjadrujú naozaj expresívne) a vôbec nefakujú.
–
Pripravil: Mastodon / Cover: Vinland Saga
Pridaj komentár