Desetiletá Čihiro padá po obrovských dřevěných schodech a záhy se ocitá v kotelně, které velí pavoučí pan Kamadži. Kolem jejích nohou se zvědavě srocují malé „brikety“. Je tomu jen několik okamžiků, kdy se její rodiče proměnili ve vepře a Čihiro se ocitla ve světě, o kterém nesnila ani v těch nejdivočejších snech.

Sen.to.Chihiro.no.Kamikakushi.full.178946

Tento animovaný film, oceněný mimo jiné také Oscarem a Zlatým medvědem, se po patnácti letech opět dostává do českých a slovenských kin. Tento nádherný počin vznikl z jednoduché myšlenky vytvořit film pro desetileté děti. Mistr japonského animovaného filmu, Hayao Miyazaki, přišel s touto myšlenkou po létě stráveném s dětmi jeho přátel, konkrétně s jednou desetiletou slečnou. Té může filmový svět poděkovat, protože právě tehdy se Miyazaki chystal od další tvorby odejít na odpočinek. Místo toho stvořil neuvěřitelně krásný příběh.

Hlavní hrdinkou je obyčejná holčička Čihiro, která se s rodiči stěhuje do nového města. Cestou zabloudí a ocitnou se na místě, o kterém si myslí, že je to starý zábavní park. Rodiče jsou přilákání vůní jídla, které je však určeno jiným bytostem. Pustí se do něj a za trest se změní ve vepře. Čihiro se vzápětí musí dát na útěk, aby ji nestihl stejný osud. Jen tak má šanci zachránit rodiče i sebe. Pomáhá jí Haku, který jí vysvětlí, že se ocitla v obrovských lázních, kde se starají o nejrůznější bůžky a duchy. Lázním velí Jubába, u které musí Čihiro požádat o práci. Výměnou za práci přichází o jméno, její nové zní Sen. Setkává se s Rin, se kterou se stará o návštěvníky lázní. Čihiro se musí naučit pokoře a odvážně zvládat i ty nejbizarnější překážky.

Spirited03

Miyazaki si pohrál nejen s charakterem hlavní hrdinky, ale také s nejroztodivnějšími charaktery, jaké si lze představit. Od podivných bůžků, jako je například bůh řeky změněný na boha smradu až po obří miminko Jubáby. Ukázal také smysl pro humor, který se projevuje v jednotlivých situacích. Za zmínku stojí proces topení u kotelníka Kamadžiho a jeho malých vtipných pomocníků. Celý film má své vlastní tempo, které často vyjadřuje náladu jednotlivých postav. Mohlo by se zdát, že je někdy až moc pomalé, ale každá scéna a postava má svůj význam a posouvá dál nejen děj, ale hlavně charakter Čihiro. Ta se z ufňukané holčičky stává sebevědomou slečnou, schopnou jít pro láskou až na kraj světa. Anebo za sestrou Jubáby, což se může zdát mnohem horší variantou.

Stejně jako tempo, svůj rytmus má i střídání charakteru scén. Ty jsou nastíněny hudbou, která je instrumentální a velmi výrazná. Divák se tak dostává do různých nálad už při prvních záběrech dané situace. Pohodu střídá napětí, melancholii dobrodružství.

giphy

Cesta do fantazie není jen animovaným filmem pro desetileté děti, jak bylo prvotním Miyazakiho záměrem. Dokáže vtáhnout všechny bez rozdílu věku a dopřát jim krásnou jízdu plnou vtipu, napětí a hlavně krásného příběhu o přátelství a lásce.

Miyazakiho Cestu do fantázie si môžte pozrieť napríklad v týchto miestach:

Filmovom klube Bytča – 8.10.

Kino Úsmev Košice 9.10.

Stanica Žilina-Záriečie – 22.10.

Kino Hviezda Trnava

Kino Mladosť Bratislava

Text: Petra Löwy Matušková

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *