Šialený historický rok 2020 sa našťastie blíži ku koncu a s ním prichádza aj tradičný zoznam najlepších albumov roku 2020 od Swine Daily. Krištof, Natália, Sasha, Kevin, Verana a Evangelyan (povedal, ak sem nepridám jeho Instagram, nenapíše mi nič) vyberajú každý svojich 5 najobľúbenejších albumov/EP roka. K tomu sme si prizvali aj rapera Taky Akoty, producenta Tomáša Prištiaka z tria/labelu Weltschmerzen, producenta Whithe a speváka NaiKavolsa. Special Mentions a najlepšie seriály od Mastodonta pridáme po novom roku.

∎∎ Tu nájdete aj najlepšie albumy roku 2019.

Pôvodne v apríli 2020 sme mali naplánovaný prvý ročník festivalu Swine Day s medzinárodným programom v spolupráci s Novou synagógou v Žiline. Pripravenú udalosť sme museli kvôli COVID-19 presunúť a dúfame, že sa všetci budeme môcť stretnúť naživo vonku cez leto 2021! Pre viac informácii sledujte prosím FB event.

∎∎ Podporiť nás môžete cez Darujme.sk

Krištof:

• Freddie Gibbs & The Alchemist – Alfredo

Pre mňa osobne je Alfredo jednoznačne albumom roka. Freddyho gangsterský kriminálny narco rap dokonale zapadá do zamatových beatov jedného z najlepších žijúcich hip-hopových producentov. Art.

• Sega Bodega – Salvador

Neuveriteľne komplexný a pestrý album, kde však nič nie je použité nasilu. Roky tvoril Sega Bodega originálny zvuk raperkám ako Coucou Chloe či Shygirl. Teraz sa konečne predstavil naplno ako sólový interpret s vyzretým autorským rukopisom. Dokonalá produkcia, pesničkárstvo a práca so zvukom.

• KA – Descendants of Cain

Ďalší album jedného z najkonzistnejších rapových lyrikov. Inteligentné sofistikované texty + typický temný flow a neuveriteľne minimalistické beaty. Po tom čo spoznáte hudbu KA, vám ostatný rap bude pripadať primitívne.

• Karriem Riggins & Madlib (Jahari Massamba Unit) – Pardon My French

Perfektná fúzia afrobeatu, jazzu a hip-hopu medzi Madlibom (všetky ostatné nástroje) a Karriem Rigginsom (bicie). “We would have called it Spiritual Jazz but Phil Ranelin told us to call it Black Classical Music.” Riggins aj Madlib sú veční študenti jazzu a hudby ako takej a to dáva nekonečné možnosti inovácie.

• Kelly Lee Owens – Inner Song

Úžasná emotívna cesta naprieč celým albumom. Abstraktná elektronika, ktorá pripomína jemnú a liečivú auru hudby Jona Hopkinsa. Do minimalistickej tanečnej hudby welšská producentka pridala prvok svojich hypnotických vokálov, ktoré dodávajú hlbší rozmer.

Natálie Kaincová:

• Bladee – 333/exeter

Bladee je pro mě už nějakou dobu hodně důležitý jméno v hudebním světě. Album Exeter, který vyšlo tenhle rok mě nadchlo krásnou atmosférou a novým zvukem. Kromě Exeteru musím zmínit i novější dvě alba 333 a Good Luck.

• 100gecs – 1000 Gecs and The Tree of Clues

100gecs jsou pro mě jednoznačně jasná volba. Prakticky jsem neposlouchala celej rok nic tolik, jako tuhle šíleně dobrou dvojici, takže tohle remixový album určitě stojí za zmínku. Navíc je plný překvapení jako třeba remix od Injury Reserve, Kero Kero Bonito, nebo dokonce Fall Out Boy a další.

• pokoj25 – mýty z VLT. city

Jeden z hudebních projektů, co neznám dlouho, ale je to pro mě, dá se říct, tak nějak srdeční záležitost. Tohle album mě překvapilo nejen novým zvukem, ale hlavně velkým posunem v tvorbě a sjednoceností.

• Charli XCX – How I’m Feeling Now

Skvělý, energický album od talentovaný Charli XCX. Myslím, že nic víc k tomu nemusím dodávat. Kdo ještě neslyšel, určitě tomu dejte šanci.

• Ela Minus – Acts of Rebelion

Tohle album od Ela Minus mi doporučila moje dobrá kamarádka. Hned jsem se do něj zamilovala a týden v kuse jsem ho musela poslouchat. Do výběru jsem ho dala, protože je to asi poslední album vydaný v roce 2020, co mě nějak víc oslovilo.

KEVIN LOO:

• Onefour – Against All Odds

Australia is probably better known for trendy hipster rock like Tame Impala than hard-hitting lyrics from the streets. Drill crew Onefour from Western Sydney is about to change all that. From sampling iconic 90s UK pop singles to skits recorded from prison phone calls, this debut EP is brimming with authentic narrative, creativity, and defiance, sounding like a fully realised album that captures the essence of all that’s going on in the Antipodean rap scene.

• Run The Jewels – RTJ4

If there ever was a year for the ideals of Run The Jewels to take center stage, 2020 was the one. Killer Mike and El-P have been channeling rage and passion for years, and in the hottest political climate of recent memory, their 4th LP provided the perfect soundtrack. Check out the passionate and stirring performance of „Walkin‘ In The Snow“ streamed on Adult Swim earlier this year. 

• Joji – Nectar

When COVID depression, seasonal depression and regular depression all hit at once, put on this record and commiserate away! A poster boy for Gen Z existential angst, Joji manages to craft soothing and melancholic atmospherics with a distinctly urban, nightscapey optimism. 

• Denzel Curry ft. Kenny Beats – Unlocked 

Sounding like a bonkers Saturday morning cartoon, this EP shows the unyielding creativity and multifaceted nature of Denzel Curry’s lyricism. With Kenny Beats, one of modern music’s hardest working and underrated producers alongside, Unlocked is a high energy pick-me-up that is difficult to not enjoy.

• Yaeji – What We Drew 

With clubs and dance floors a distant memory, Yaeji’s highly anticipated debut album is a breath of fresh air. Blending modern house and techno with her unique vision and sensibilities, Yaeji is also a reminder that South Korea has much more to offer than mass-produced Kpop, and that more importantly, vibe is a universal language. Check out her highly entertaining Boiler Room live stream set from quarantine here. 

EVANGELYAN:

• Trash Talk & Kenny Beats – Squalor

Experimentální psychedelická čára připomínající formou krátký, ale enormně úderný mixtape, který je i zároveň upomínkový soundtrack k americkým prostestům tohoto roku. Kritiky rozcupovaný projekt a řadou posluchačů zcela nepochopený. Tohle je zkátka plnotučný hardcore punk, který si na nic nehraje a nebere si k nikomu a ničemu servítky.

• Sarah Davachi – Cantus, Descant

Gotický minimalismus a zcela klíčová deska pro autorku, která tento rok vydala řadu projektů, ve kterých experimentovala s mnoha hudebními texturami syntetyzátorů a varhan. Tato deska představuje její krystalicky komplexní dílo, ve kterém se rozplyne jakékoliv materiálno, i představy o hudebních žánrech. Kvetoucí a přesto bezprizorní organologie.

• Pyrex – Blood on the Hills

Ano, hned na začátek přiznávám, tohle EP postrádá jakoukoliv soudržnost, na to jsme si ale již za poslední roky v trapových lukách a hájích zvykli. Ikonický producent Pyrex z uskupení 808 Mafia vydal zcela vyjímečné debutové EP. Produkci v zastopení Southside netřeba představovat, ovšem hlavní důvod proč jej v tomto souhrnu uvádím je ten, že jen málokdy v debutových projektech narazíte na takto kreativně uvolněného a vyzrálého interpreta. Pyrex tu zkrátka ukazuje svoje schopnosti jako lyrika a melodického R&B interpreta. Dejte mu šanci aby vám představil svůj testament.

• Joanne Robertson – Painting stupid girls

Magický folk pop tohoto EP navazuje na desku Walhalla, kterou Joanne před třemi lety vydala společně s Deanem Bluntem. Má v sobě ovšem daleko více něžnosti a vícero melodických pasáží i tichých odmlk s melancholickými doteky podzimního mezidobí. U tohoto projektu budete z počátku vnímat pravděpodobně jenom kontury, až později si začnete všímat detailů i barevného spektra obrazu, který nám posluchačům zpěvačka/malířka zprostředkovává.

• Celer – It Would Be Giving Up

Jeden z nejvýraznějších ambient hudebníků letos vydal několik remaster svých starších alb, ale i nové projekty, z nichž nejvíce rezonuje deníkový záznam It Would Be Giving Up. Dystopie, před kterou nelze uniknout v nekonečných smyčkách.

SASHA:

• Bladee – 333

Bladee a rovnako aj celý Drain Gang patria už dlho k mojim obľúbeným interpretom. Každý jeho projekt sa takmer vždy zaradí medzi moje najpočúvanejšie, takže to bola jasná prvá voľba. Tento rok vydal okrem 333 aj projekt s názvom Exeter a nedávno aj spoluprácu s producentom Mechatok Good Luck. Každý z týchto projektov sa nesie v inej, osobitej atmosfére.

• Sega Bodega – Salvador

Myslím, že k tomuto sa ani nemusím vyjadrovať. Sega nás obdaroval jedinečným zážitkom z počúvania tohto projektu a verím, že to pochopí každý kto si ho pustí.

• 100gecs – 1000 Gecs and The Tree of Clues

Tento úžasný projekt od 100gecs obsahuje niekoľko remixov nabitých energiou s menami ako napríklad Hannah Diamond, Tommy Cash, Charli XCX či Dorian Electra. Okrem remixov je tu aj pár sólo skladieb, ktoré určite odporúčam vypočuť. 

• Ic3peak – До Свидания 

Voči tomuto zoskupeniu som mala dlho predsudky. No tento rok, keď som objavila album До Свидания (Goodbye), som bola veľmi príjemne prekvapená. Tento projekt, ktorý sa nesie v povedzme temnejšej atmosfére, sa čoskoro stal tento rok jedným z mojich najpočúvanejších. Nikdy nepočúvam len jeden track osobitne, vždy je to kompletný album.

• Yung Lean – Starz

Yung Lean patrí tiež už istú dobu medzi mojich top interpretov, vďačím mu za veľa. Tento album by som opísala podobne ako projekt od Segy, je ťažké sa k nemu vyjadriť, no počúvať ho je zážitok.

VERANA:

• Agnes Obel – Myopia

Navždy moja Agnes Obel vydala tento rok ďalší album a už pri prvom singli „Broken Sleep“ sme si my, fanúšikovia boli istý, že to nebude jeden z ďalších albumov. Agnes akoby privádzala hudbu do perfekcionizmu každým ďalším projektom. Asi žiaden album som tento rok nepočúvala tak často ako Myopiu. Soundtrack na neexistujúci film, alebo je to jej vlastný film o melanchólii, obrazcoch vetra, zapadajúceho Slnka, lámavých zvukov vrán a tancujúcich škriatkov. 

• Slowgold – Aska

Slowgold je na hudobnej scéne už nejaký ten piatok. No až tento v poradí šiesty album Aska, je niečím neodolateľným. Úžasná práca so zvukom, nádherné, snové vokály v kombinácii so švédštinou pôsobia ako z fantazíjneho hudobného sveta. (L)Aska je láska na prvé počutie. 

• George Ogilvie – White out

Back into the roots. Naspäť k pesničkárom, ako kedysi keď som cez portál Hypemachine objavovala nových hudobno/textových mysliteľov. Album Georga Ogilvieho je vydareným debutom na bohatej scéne mužských vokálov v kombinácii s gitarovým doprovodom. Určite odporúčam do dlhých zimných večerov, alebo na vašu myšlienkovú terapiu 🙂 

• Sleaford Mods – All That Glue

Trošku tú melanchóliu rozbijem „punk-hopovými“ oteckami Sleaford Mods. Prvýkrát som ich objavila na OFF Festivale v Katowiciach. Jeden recitoval/rapoval textíky do mikrofónu, druhý púšťal beaty z laptopu a do rytmu si podupkával. A to sa nezmenilo ani teraz, All That Glue je o posledných siedmich rokoch ich kariéry, nevydaných songoch, alebo rare nahrávkach. Fajnotka. Ale tešme sa! V januári vychádza nový album Spare Ribs, zatiaľ je ochutnávkou singel „Mork n Mindy“ so speváčkou Billy Nomates.

• Anjel – Ogni Moyego Goroda

A na záver podporím domácu scénu. Anjel je gruppa. Gruppa zo Zvolena a okolia, sa naučili po rusky, trošku upravili svoj zvuk a vytvorili si slovenský ekvivalent k Molchat Doma. Je to úprimné, drsné, neohrabané a veselé. Debutové EP Ogni Moyego Goroda sprevádza aj úprimný videoklip „Shagi“. Už sa teším, keď kapelku niekde zhliadnem naživo. “Krof na majch rukach!”

Aké boli najobľúbenejšie albumy roku 2020 sme sa spýtali aj zopár našich spriateľených umelcov. Raper Taky Akoty, producent Tomáš Prištiak z Tante Elze a labelu Weltschmerzen, spevák a skladateľ Naikavols či producent Whithe.

TAKY AKOTY: 

• TAKY AKOTY – POPOL

Samozrejme tento zoznam začnem mojim tohtoročným EP. Môj druhý projekt je plný experimentov, tematicky aj zvukovo som čerpal z iných šuflíkov ako doteraz. Nový je aj spoluprácou s jediným producentom na celom EP – DIE FOR.

• Taomi – <3

Asi najzaujímavejší release v tomto zozname. Taomi ukázal na albume neskutočný cit pre hudbu. Jazzový feel projektu miestami okorenil klubovými bangrami. Skvelý album.

• Saint JHN – WTWWB

Saint JHN tento rok zažil obrovský komerčný úspech. Tento album len podčiarkol jeho potenciál preraziť. Ide o další z jeho esteticky premyslených projektov, avšak tento krát má pozornosť celého sveta. Designer flow.

• Kid Cudi – MOTM3

Cudder s treťou epizódou projektu Man On The Moon nesklamal žiadneho fanúšika tejto série. Aspoň ja som si teda prišiel na svoje. Mood albumu ma vrátil do mojich teenage čias. HUM.

• Mac Miller – Circles

Pokračovanie príbehu, ktorý začal albumom Swimming. Mac odišiel v polovici rozprávania a tak sa producent rozhodol dokončiť, čo spolu začali. Srdcová záležitosť.

WHITHE: 

• Hania Rani – Esja

Tento album patrí podľa môjho názoru za jeden z najprepracovanejších neoklasických počinov. Osobne mi tento album evokuje akýsi pocit nostalgie a zároveň melanchólie. Hania Rani je jedna z najtalentovanejších poľských klaviristiek, rozhodne sa oplatí tuto nahrávku počut. Obľúbený track: Sun.

• Allesandro Cortini – Forse 3

Allesandro Cortini pre mňa patrí do svetovej špičky ambientu a experimentálnej elektorniky. Tento album vyšiel už pred nejakým časom, ale ja osobne ho považujem za veľmi avantgardný. K tejto nahrávke sa vraciam vždy raz za čas, najma na dlhé cesty alebo pri práci. Je to rozhodne miestami náročnejšie počuvanie, ale ako celý koncept sa to rozhodne oplatí počuť. Obľúbený track: Scappa.

• HVOB – Rocco

Už dlhodobo môj obľúbený elektronický album. V tomto projekye sa dá nájsť široká škála žánrov počínajúc technom, ambientom alebo housom. Track „Butter“ bežne zaraďujem do svojich DJ setov. Je iba málo albumov, ktoré doážu ponuknuť kvalitnú a prepracovanú elektronickú hudbu a album Rocco rozhodne patrí do tejto sorty. Obľúbený track: Bloom.

• Jon Hopkins – Singularity

Tento album vo mne rezonuje už od samotného releasu. Dokonále spojenie ambientu a techna. Subjektívne si myslím, že sa jedná o technicky dokonalú elektronickú nahrávku. Nápaditosť a rozmanitosť tohto albumu hľadá len ťazko konkurenciu a Jon Hopkins len opať potvrdil, že každým jeho novým počinom ma dokáže veľmi milo prekvapiť. Obľúbený track: Everything Connected.

• Nils Frahm – Spaces

Nils Frahm je hudobný génius a tento release z roku 2013 to dokazuje. Každá skladba na tejto nahrávke je jedinečná, atmosferická a dokonalo skomponovaná. Je to uprimné a na nič sa to nehrá – málo ktorá nahrávka ma dokázala tak ovplivniť ako Spaces od Nilsa Frahma. Obľúbený track: Said and Done.

Tomáš Prištiak (Tante Elze, Weltschmerzen)

• The Microphones – Microphones in 2020

Môj obľúbený hudobník a konceptualista Phil Elverum sa vrátil so svojou starou kapelou The Microphones. Aspoň tak to vyzerá, výsledkom je klip kde hádže na kopu fotky a všetko rekapituluje v jednom dlhom pásme piesní… alebo piesne?

https://www.youtube.com/watch?v=A7BkabF31ak

• clipping. – Visions Of Bodies Being Burned

Menej radikálny clipping. ako tie ich prvé albumy, jemne poznačený chcením byť svetoví, ale stále výborní. Aktuálne témy, všeliake hosťovačky.

• Hey Colossus – Dances / Curses

Vrátil som sa aj k starému dobrému gitarovému zvuku a toto je naozaj lahôdka roku.

• Richard Skelton – These Charms May Be Sung Over A Wound

Veľmi ma potešil pre mňa objav Richarda Skeltona These Charms May Be Sung Over A Wound. Vyrovnaný pátravý zvuk, aký mám rád, rozpínavé hranice elektroniky sú pre mňa neustálym hľadaním foriem vyjadrenia sa.

Special mentions: Medzi top musím zaradiť počiny labelu Mappa – napríklad Creepy Crawly aj so super artworkom od Seafur, alebo ich release Line Gate. Vyšlo tiež veľa super hip-hopu. Výborný RTJ4 od Run The Jewells, či Pa Salieu – Send Them To Coventry. Sorry za takéto braggadocio, ale fakt si myslím, že všetky nahrávky, ktoré sme vydali tento rok na našom mikro labeli Weltschmerzen stoja prinajmenšom za vypočutie. Výborný Tittingur, prvovlný covidový Ujko, temný hellraiser Fokulár, a jemné nové Veronikine piene na dvojsingli Tante Elze. Všetko super.

NAIKAVOLS: 

• GRIMES – Miss Anthropocene

Tento album má v mojom srdci veľmi špeciálne miesto. Prístup k hudbe a jej ideológia toho, že chce byť plne autorom svojej hudby je len čerešničkou na torte. Celý album pre mňa nesie istý post-apokalyptický vibe s nádychom futurizmu. Dovolil by som si za seba povedať, že čo skladba to BOP! Tento album celkovo sadol do pandemickej situácie roka 2020.

• FVLCVRM – Attentioncore

Je to niečo čo som na slovenskej scéne (a možno aj svetovej) nepočul. „Polyštýlovosť“ je asi slovo, ktorým by som toto EP definoval. Čo skladba – to iná atmosféra a nálada, ktorá však z ďaleka nevychádza z nejakého pomyselného boxu ktorým je toto EP. MEGA!

• Charli xcx – How I’m Feeling Now

Charli s jej albumom doniesli PC MUSIC a celkovo žáner hyper pop k väčšiemu publiku čomu sa mega teším pretože hyper pop je tak nedocenený žáner. Fakt, že celý album často preberala s jej fanúšikmi na Zoome či na IG live, kde rozoberala skladby a pýtala sa na názor je skutočne iný, než by človek čakal pri vydávaní albumu. Možno aj preto sa viem do jej albumu tak vcítiť.

• Max Cooper – Yearning for the Infinite

Max Cooper s jeho granular a modular synthesis a jeho drum programming je proste úžas. Na začiatku roka som si strašne fičal na modular ambientnej hudbe a takým spôsobom sa asi aj dostal k Maxovi. Keďže tento rok v karanténe trávim buď doma alebo v aute blúdiac ulicami miest a dedín počúvam pri tom hlavne Grimes, FKA twigs a Maxa. Sú to veci, ktoré si môžem pustiť kedykoľvek, ale v noci dostávajú o to špeciálnejší flare.

• FKA twigs – Magdalene [2019]

Tento album ma dostáva do nemého úžasu nie len kvôli zvuku ale aj kvôli vizuálom. Režiséri a filmografi ako Andrew Thomas Huang či Hiro Muray tento album posunuli vizuálne na novú uroveň. Album je nesmierne intímny a osobný že mám až strach, že som sa dozvedel nejaké informácie, ktoré som nemal.

Ešte raz ďakujeme za priazeň všetkým čitateľom 🐽 Sledujte nás na SoundCloude, Instagrame či Facebooku. Ak máte záujem prispievať do Swine Daily alebo viete o niekom, ozvite sa nám na kristof@swinedaily.com alebo na Instagrame!

Koncept: Krištof Budke

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *