Košická gáleria VUNU otvorila svoje nové priestory v utorok 10. apríla a to s výstavou slovenského umelca žijúceho v Prahe Jakuba Chomu s názvom Living the Gimmick.

Ludia 3

Názov výstavy odkazuje na život v istom klame. Jakub Choma dlhodobo pracuje v širších kontextoch s témou fikcie. Je preňho myšlienkovým zdrojom, náladou, pracovným enviromentom, v ktorom sa mu dobre pracuje. Tento ideový kapitál sa pretavuje priamo do jeho tvorby, a to až mimetickým spôsobom. Chomovo mimézis, však nie je napodobňovaním skutočnosti, ale napodobovaním jeho vlastnej alternatívnej reality. Jeho maľba je expandovaná a obrazy hybridné, materiály subtitučné a matérie prefabrikované.

Galeria 10

Hybridné obrazy, ako nositele kvanta informácií, tu vystupujú ako suverénne korporácie. Okrem aplikovaného airbrushu sú maliarskými potvrdeniami len nepatrné ťahy štetcom, ktoré na obraz nanesú gél vytvárajúci priehľadný reliéf.

Animated GIF-downsized_large

Nakoniec ich aj tak v intenciách viery v technoptimizmus zneuctí rameno laseru, ktoré prechádza celú plochu obrazu, a teda protechno a anticraft vypaľuje nový obraz v obraze.

Výstava Jakub Choma – Living the Gimmick potrvá od 10. apríla – 10. mája 2018

This slideshow requires JavaScript.

Text: Kurátor Nikolas Bernáth, Foto: Verana Dobal

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *