Letné mesiace bývajú nabité hudobnými festivalmi, no v Žiline nezabúdajú ani na diváka tanečného a divadelného. Kiosk – festival iného divadla a tanca sa na Stanici-Záriečie tento rok koná 26. – 29. júla a je to už jedenásty ročník. Aj napriek tomu je v jeho názve číslovka 1. Hlavný dramaturg festivalu Martin Krištof vysvetľuje prečo. “KIOSK po dosiahnutí dekády prechádza výraznými zmenami – program je otvorenejší iným umeleckým druhom, má viac sekcií, ktoré vedú rôzni dramaturgovia, rozrastá sa do ďalších lokalít. Ale hlavne sa cíti mladší ako kedykoľvek predtým, priam znovuzrodený. Nie je v ničom prvý, je len stále nový.”

Témou aktuálneho ročníka je PROCES, nakoľko ten je pri príprave predstavenia častokrát vzrušujúcejší ako samotný výsledok. Cesty sú ešte nevyšliapané, názory na seba narážajú, pokusy môžu byť omylmi, ale aj úspechmi. Okrem inscenácií a tanečných predstavení program ponúka aj hudobné zážitky.

For you Katrina je slovenský audio-vizuálny projekt umelca vystupujúceho pod menom Meta, ktorý v súčasnosti pôsobí v Berlíne. Má za sebou vystúpenia v Nemecku, Francúzsku, Švajčiarsku, Gruzínsku, Poľsku, Česku či na festivale súčasného umenia DGTL FMNSM v Dresdene. Hudobná show mixuje súčasnú elektroniku, techno a pop s emotívnym hlasovým a gestickým prejavom performera. For you Katrina s vlastnoručne vytvorenými kostýmami vystúpi v piatok o 23-tej na Stanici Záriečie v sále S1.

FOR YOU KATRINA picture

Hudobný skladateľ, vizuálny tvorca a interpret Tomáš Moravanský, ktorý vystupuje pod pseudonymom Panáčik, je autorom krátkych filmov, divadelných hier, opery, choreografií a v neposlednom rade literatúry a galerijných inštalácií. Tvorí na poli súčasnej vážnej hudby kontrastujúcej s mozaikami populárnych hudobných štýlov, elektroniky, experimentálnych koláží a polyfónnej hudby. V súčasnej dobe spolupracuje s mladými osobnosťami fyzického divadla v Českej republike. V koncertnom prevedení Tomáš vystupuje s hudobnou a scénickou performanciou, ktorá je koncipovaná ako minimalistický tableau vivant, teda živá obrazová kompozícia prenesená na pódium. V rámci Kiosku sa predstaví v sobotu o 23-tej na dvore Stanice-Záriečie.

Panacik

V stiesnenom priestore Kontajnera pri Stanici vystúpi duo HRB/BOL – Dj Bol a Bolka. Preslávili sa tým, že mlátili svoje počítače paličkami od bicích. Po dlhšej pauze prichádzajú so svojim štvrtým cyklom. Beatbox, trapové haiku, nanuky a mrazená zelenina. Instant fame.

O piatkovú nočnú party sa postará mladá djka hnát the dj, ktorá bola súčasťou brnianskeho klubu Herna, pri ktorého vzniku aj  spolu s ďalšími menami z Bastl Instruments sama stála. Herna za svoju polročnú existenciu pravidelne dávala priestor  významným techno a elektronickým menám, čo jej pomerne rýchlo prinieslo dobré meno. Temnejšiu stránku techna a ostrejší acid zvuk nám predstaví aj hnát the dj.

36918956_1970817826315558_6168865397010333696_n    3-768x508

Sobotná rozlúčková noc sa ponesie na vlnách Neurotinka & Richard Zsiiir. Martina Szabóová (Neurotinka) a Dávid Koronczi (Richard Zsiiir) sú zakladateľmi vizuálneho kolektívu Pinchof, ktorý sa venuje komunikačným identitám kultúrnych podujatí a objektov presahujúcich výtvarné umenie a grafický dizajn. “Oslava amatérskeho dídžejstva je formát, ktorý nás nesmierne teší, ale je veľký predpoklad, že to vie byť zážitok aj pre poslucháčov/clubberov. Ideme od neokudura do dancehallu, z hip-hopu do trapu a temných basových postclubbov, od mačistických egohoničiek k angažovaným feministkám. Je to pre nás rituál… Miesto ohňa laptop, ale spotené telá a živočíšnosť čakáme aj tak,” hovoria sami Wannabe DJs.

Hudobný program tohtoročného festivalu Kiosk určite nebude len doplnkom toho divadelno-tanečného ale predstaví nové a iné aj v samotnom poli hudby.

Viac informácii na webe KIOSKU 1 alebo na FB udalosti.

Zdroj: Kiosk festival

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *