Ruská federácia je v poslednom období spájaná skôr s politickými témami. Z hudobného hľadiska som vedela o ruskej scéne len okrajovo (vnímala som skôr len klasickú hudbu, či niektoré speváčky a spevákov z komunistických čias). No musím sa priznať, že táto „východná“ hudobná scéna ma skutočne fascinuje. Okrem ukrajinských producentov/tiek, ktorým sa chcem venovať neskôr, som objavila aj ruské underground vydavateľstvo RAW RUSSIAN. Rada by som vám predstavila vydavateľstvo a pár zaujímavých a talentovaných mien z bývalého východného bloku.

Raw Russian založil producent Nikita Villeneuve v roku 2016. Začalo to jednoducho, Nikita produkoval vlastnú hudbu a keďže v tej dobe neexistovalo žiadne vydavateľstvo, ktoré by promovalo nekomerčnú hudbu, založil si svoje vlastné. Od svojho začiatku vydali tak niekoľko kompilácií, ktoré nájdete na Bandcampe, albumy alebo EP producentov, producentiek nielen z Ruska ale aj z Estónska, Gruzínska, a iných krajín. Raw Russian vydáva výhradne na audio kazetách v limitovaných počtoch, ktoré sa rýchlo minú.

Vydavateľstvo sídliace v Moskve sleduje súčasnú scénu, pomáha svojim mladým a talentovaným producentom s propagáciou a popularizáciou nahrávok poslucháčom na západe zemegule. Podľa slov Nikitu (šéfa labelu) je súčasná ruská underground scéna „good enough“ a hrdo pokračuje ďalej:

On Raw Russian, we have promoted nearly 60 producers for a 3-4 years and I think Russian underground scene is growing fast because of our longtime work.

Pri otázke, či je v ruskej hudobnej a umeleckej scéne byť ľahké umelcom, odpovedá jednoducho: „Niekedy ruské vydavateľstvá krachujú, aj kvôli našej ruskej mentalite. Myslíme si, že hudba, umenie, filmy a pod. nemajú svoju finančnú hodnotu a tak nechceme platiť autorom. Takže eventy možno tak nemajú návratnosť.“

…but labels are not profitable and sometimes the owner with enthusiasm working on it. So, I think you can organize anything that you want to, but you can’t live from it. That’s all.

Zaujímavosťou je, že do svojho vydavateľstva prijímajú len ruských producentov, ako hovorí Nikita: „only Russians on the board“. Dnes tak zastrešujú producentov z hudobných žánrov ako je house, deep house, ambient, electronic či techno.

Niekoľko tipov na zaujímavých producentov z labelu Raw Russian

Morana

Ruská underground, raw a house kráľovná, ktorá vydala kazetku s post-industriálnym „Vatican Shadow“ style albumom.

3D KUN

Mladý talentovaný producent s úžasným zvukom.

DJ ле  

Čečenské motívy v kombinácii s gruzínskymi pokrikmi a post-ironickým pozadím, to je nový pseudonym Nikitu Villeneuve.

Broosnica


Tajomní producenti, o ktorých nám ani sám šéf vydavateľstva nechcel nič prezradiť.

EEBONE

Slušný, ruský housíček.

Autor: Verana Dobal, Raw Russian

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *