Lena Luga tvorí, fotografuje a žije v Prahe. Od svojich študentských čias si prešla prerodom a momentálne fotí fotografie s ľahkým postprocesom: kde tu vás na oko zarazí detail, ktorý však akoby k danému modelovi akoby patril. Rozprávali sme sa s Lenou o jej začiatkoch a čo ju momentálne inšpiruje pri tvorbe. Príjemné čítanie a vizuálny zážitok.

Vyštudovala si maľbu v Košiciach. Maľovala si niekedy aj profesionálne?

V roku 2014 som ukončila štúdium na FUTU (Fakulta umení Technickej univerzity v Košiciach, pozn. red.) v odbore voľné výtvarne umenie – maľba pod vedením Adama Szentpéteryho. Moja diplomová práca bola séria fotografií a fotoobjektov, v ktorej som pracovala s telom a telesnosťou. Počas štúdia som si prešla viacerými polohami, od realistického portrétu až po abstrakciu. Vždy ma zaujímala aj figurálna maľba, ale počas celého štúdia som pracovala s fotografiou.. Po škole som ju uprednostnila z dôvodu, že mi viac vyhovuje a prostredníctvom nej dokážem lepšie prerozprávať príbeh. V súčasnosti sa maľbe už nevenujem.

Je fotografia lepším vyjadrovacím prostriedkom?

Keď som skončila školu, tak som si dala pauzu. Príliš som netvorila, ale sem-tam niečo  odfotila. Dalo by sa to nazvať silnou krízou, v ktorej človek stojí na mieste a nedokáže sa pohnúť. Avšak stále som mala potrebu tvoriť a vyjadrovať sa. Po istom čase som začala popri práci intenzívne fotiť a oslovovať ľudí. Áno, fotografia je  pre mňa lepším vyjadrovacím  prostriedkom. Baví ma príprava celého procesu, ktorý je niekedy časovo náročný nielen po komunikačnej stránke. Počas fotenia veľakrát pracujem s náhodou a momentálnou náladou. Často tvorím priamo na mieste a tento spôsob mi vyhovuje viac ako detailná príprava do poslednej bodky. Keď fotím, tak vlastne nikdy neviem, ako to dopadne. Čiže som taký alla prima fotograf. Áno, samozrejme, isté veci je potrebné pripraviť vopred.

Riadiš sa nejakými špeciálnymi požiadavkami pri výbere svojich modelov alebo modeliek?

Najskôr som fotila ľudí, s ktorými som mala blízky vzťah, teda mojím objektom boli priatelia a rodina. Postupom času som však začala oslovovať ľudí, ktorí ma vizuálne zaujali. Nemám žiadne špeciálne požiadavky. Ku každému človeku pristupujem individuálne, s niekým to klapne viac, s niekým menej.
Veľmi rada spolupracujem s nemodelmi z New Aliens Agency. Nebaví ma klasická krása, ale nebránim sa jej.  Všímam si, že diváci lepšie reagujú na peknú tvár a veci, ktorým dokážu ľahko porozumieť. Tento prístup ma však nebaví. Hľadám iné možnosti zobrazenia. Apelujem na príbeh  konkrétneho človeka. Do istej miery dávam modelom veľmi veľký priestor na to, aby fotografia vypovedala o ich osobnosti.

Nikdy som neoslovovala  ľudí na ulici, ale raz som neodolala a oslovila jedného pána a mala som šťastie. Bol veľmi otvorený a vyšlo to. Najčastejšie si hľadám ľudí cez Instagram,  odporúčanie, alebo ak ma niekto priamo osloví.

 

Časom sa ale z teba stala fashion fotografka. Vytváraš sama outfity, ktoré fotíš?

Keď sa povie fashion fotografka, tak sa vôbec nedokážem s týmto termínom stotožniť. Je pravda, že odev zohráva v mojich fotografiách veľkú úlohu, ale vždy je tam presah. Samozrejme, pokiaľ nefotím lookbook alebo editoriál.  Veľakrát zohrávam aj úlohu stylistky. Vytváram nenositeľný odev len na jedno použitie a pre konkrétnu osobu. Používam netradičné materiály, ako je napríklad cesto, papier, farba alebo oblečenie, ktoré upravím. Posledný rok so mnou spolupracuje Markéta Frank, ktorá mi pomáha s produkciou a preberá na seba aj úlohu stylistky. Máme za sebou pár spoločných projektov.

Oblečenie a móda sa nesú všetkými tvojimi fotografiami. Čo ťa inšpiruje pri vytváraní celkovej kompozície fotografie? Ako prebieha proces fotenia?

Ako som spomenula, som veľmi spontánna a pracujem s náhodou, gýčom a bizarnosťou. Niekedy si príprava vyžaduje viac času a inokedy to prebehne veľmi rýchlo.
Každý projekt je v tomto veľmi individuálny. Stane sa, že kolaborujem s umelcami alebo odevnými dizajnérmi. Mám rada, ak to má na mieste rýchly spád a tvorí sa chaoticky. Kompozíciu príliš nemením, skôr stále opakujem. Mojou inšpiráciou je konkrétny  človek, s ktorým trávim čas a vytváram s ním sériu fotografií. Príbeh daného človeka zohráva u mňa dôležitú úlohu. Kto je, odkiaľ pochádza, čo robí. V budúcnosti, by som sa rada odpútala od módy a posunula moju prácu iným smerom. Chcela by som viac pracovať s telom, telesnosťou a individualitou. Veľkou inšpiráciou pre mňa zostáva práve Rebecca Horn, ktorá vytvárala objekty tak, že ich pripevnila na telo.

Všimla som si dotvorené “detaily” pri niektorých fotografiách. Upravuješ ich v postprodukcii? Aké programy používaš?

Najskôr som fotila analógovým fotoaparátom, ale v poslednom čase je to už len výnimočná vec. Mám rada analógové farby a zrno, ktoré je preň charakteristické. Fotografie upravujem, netýka sa to však farieb, ale dorábam, ako si povedala, isté detaily. Deformujem tvary, odev aj telo. V súčasnosti pozorujem, že takéto „dorábky“ sú veľmi populárne, ale žiaden trend  netrvá dlho. Digitálna práca s fotografiou v Adobe Photoshop sprevádza moju prácu už od začiatkov tvorby a pomáha mi docieliť požadovaný tvar.

Aké je tvoje najobľúbenejšie miesto na fotenie?

Nemám najobľúbenejšie miesto na fotenie, ale dávam prednosť exteriéru. Preferujem, ak je osoba zasadená do krajiny, ktorá je industriálne poznačená človekom. Milujem západy slnka pre atmosféru gýču, s ktorým rada a vedome pracujem.

Vytváraš aj vizuálnu identitu začínajúcej kapely KVASKOVA. Povieš nám o tejto spolupráci?

S Kvaskovou spolupracujem príležitostne. Ide o zoskupenie vyzretých hudobníkov,  ktorí už majú niečo za sebou. V minulosti sa angažovali v hudobných zoskupeniach, ako Padequa, Dalla matina alla sera a iné. Naša spolupráca je založená na priateľskom vzťahu trvajúcom viac ako 15 rokov. Mám rada ich aktuálnu tvorbu, ktorá nesie v sebe prvky balady, melanchólie a dark popu. Najviac ma upútali texty v rusínskom nárečí. Speváčku Zdenku Kvaskovú štylizujem do istých postav bohyne. Bohužiaľ, nemáme možnosť tráviť spolu viac času, keďže bývame od seba viac ako 600 kilometrov.

Môžeme sa v najbližšej dobe tešiť aj na nejakú tvoju výstavu?

Áno, ale zatiaľ nechcem veľa prezrádzať.

Lenu môžete sledovať na jej Instagrame plnom skvelých momentov a fotografií.

Otázky: Verana Dobal, Foto: Lena Luga

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *