Martin Lacko, slovenský ilustrátor a umelec pochádzajúci z Banskej Bystrice nás zaujal najmä originálnym stvárnením súčasného digitálneho života. Študoval na VŠUP v Prahe odbor Ilustrácie a grafika a aktuálne študuje maľbu na AVU u Vladimíra Skrepla. Špecializuje sa na digitálnu maľbu, kde cez Photoshop kreslí svojim typickým nezameniteľným štýlom. Svoje práce vystavoval v Barcelone, na Komiksfeste v Prahe či na festivale ilustrácie Lustr.

Martin taktiež pre nás vytvoril hudobný mix songov, ktoré počúva pri tvorbe. Zmes od Enya, Sinead O’Connor či skladieb z 80. rokov z Francúzska a Talianska.

Sám o technike maľby, ktorú používa, hovorí:

Veľmi sa mi páči, že keď maľujete na počítači ste na to akosi viac sám, cítim sa za výsledok viac zodpovedný a mám nad dielom väčšiu kontrolu. Pracujem v sterilnom prostredí, v mriežke obrazových bodov s presnými nástrojmi a je to len na mne. Prázdny dokument je skutočne prázdny, nezachráni vás jemný odtieň papieru, náhodné nerovnosti, drobné nečistoty, textúry.

Vo svojich komiksoch sa inšpiruje modelkami, filmovými hrdinkami, bojovníčkami, starými filmami z 80. a 90. rokov a inými komiksami. Medzi jeho obľúbencov patrí Suehiro Maruo, Man-Gataro, Mat Brinkman.

Story about a strange cloak. Part of the diploma work at Academy of Arts, Architecture and Design in Prague. 21 pages, digital. Read whole comics there.

Medzi jeho aktuálne projekty patrí aj voľný komiks na pokračovanie vo VICE magazíne. Je o bojovníčke, ktorá sa rozhodla stať modelkou, hľadá módnych skautov prechádzaním sa po meste, čo ju unaví natoľko, že zaspí na ulici, kde ju nájde Willow Smith.

Willow Smith’s Advice to a Wannabe Instagram Model, celý komix tu.

Okrem toho saspolupodieľal na projekte Ateléru Multimédií v Brne  „Čtvrtá věž“. Návštevník digitálneho priestoru sa môže prechádzať hradbami vymyslenej stavby a popritom objavovať galériu Lackových obrazov. Navštíviť Štvrtú vežu môžeš tu.

 

Autor: Swine Daily / Ilustrácie: Martin Lacko

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *