Tma a hluboký poslech – večer mezinárodní elektroakustické hudby, pracující jak s bohatými zvukovými spektry tak i s prostorem. Večer pro odvážné posluchače a průzkumníky nových teritorií hudby! Koncert bude proveden ve tmě v 8-mi kanálovém prostorovém ozvučení.

SONIX je zaměřen na prostorovou elektroakustickou hudbu, maximální uměleckou kvalitu, odvážné experimenty zkoumající a posouvající hranice hudby, přinášející místy totální zvukové zážitky.

Projekt vzniká ve spolupráci s věhlasným Institute of Sonology (Královská konzervatoř v Haagu) a JAMU (Katedra kompozice a Multimediální kompozice).

Večery jsou koncipovány tak, že přibližně polovina autorů je vždy ze zázemí Institute of Sonology a polovina z JAMU a okolí. Mísí se zde jak tvorba etablovaných skladatelů, studentů kompozice, tak i svojských experimentátorů z široké oblasti (post)klubové scény.

Během večera vzniká tvůrčí dialog-mozaika různých přístupů ke kompozici akusmatické hudby. Jedná se především o fixní skladby, jež jsou pouštěny z disku. Mimo jiné tím, že prezentace skladeb probíhají většinou bez přítomnosti zahraničních autorů (ti pouze posílají datové soubory – hotové smíchané vícekanálové skladby), tak SONIX zkoumá i nové možnosti koncertní prezentace v době klimatické krize.

Jedná se (minimálně v Brně) o unikátní příležitost se nerušeně a koncentrovaně zaposlouchat do komplexních sonických světů, poznávat aktuální tendence a rozličné osobní přístupy v kompozici elektroakustické/akusmatické/post-akusmatické a celkově experimentální hudby.

Dramaturgie a organizace: Jiří Suchánek

Vzácným hostem deváté edice bude Rudolf Růžička – osobně! Český skladatel a průkopník počítačové hudby v Československu. Od konce 60. let 20. století se zabýval využíváním prvních počítačů v hudební kompozici a v tomto směru dosáhl mimořádných výsledků. Totalitním režimem pronásledovaný skladatel dlouhodobě získával renomé a úspěchy v zahraničí, zatímco zde v těžkých podmínkách tvrdohlavě hájil avantgardní tvůrčí přístupy, alternativní umění a experimentální hudbu v nejširším slova smyslu. Mladší generací možná neznámý brněnský(!) rodák a jedna ze zásadních osobností československé elektroakustické hudby 20.stol. představí monumentální skladbu „ELEKTRONIA B“ (1965) pro komorní sbor, komorní orchestr a elektroniku (hráno z pásu pro čtyři kanály).

Vstupné symbolické: 50 kč

Zdroj: Tlačovú správu SONIX Swine Daily poskytol Jiří Suchánek

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *