V poslednom mesiaci roku 2019 zakladá trojica hudobníkov Dominik Suchý, Matúš Mordavský a Tomáš Prištiak hudobný label s názvom Weltschmerzen. Stalo sa tak niekoľko mesiacov po tom, ako začali v tejto zostave pracovať na materiáli, ktorý sa neskôr rozhodli vydať pod hlavičkou hudobného projektu Weltschmerzen. Label však nevznikol iba vďaka tomuto jednorázovému releasu, dôvodom bolo i vytvorenie vydavateľstva nového,“rodinného” – aké cítili, že na scéne chýba. Trojica, tvorivo aj ľudsky spätá mnohými spoločnými vystúpeniami, spolu cíti priestor a chuť na kolaborácie, a tiež chýbajúcu platformu pre silne kurátorovaný výber hudby.

Prvou nahrávkou, ktorú vydavateľstvo chystá je eponymný album (správne: album Weltchmerzen od kapely Weltschmerzen vydaný na labeli Weltschmerzen), ktorý vychádza 23. decembra. Druhou plánovanou nahrávkou, uvedenou na jar 2020 bude tretí album skupiny Tittingur s názvom Epiphany. Matúš a Dominik spolu tvoria elektronické duo Tittingur, ktorého album Beings bol minulý rok nominovaný na Radio_Head Awards a vystúpil aj v rámci slovenskej výpravy na holandskom showcaseovom festivale Eurosonic; Tomáš je polovicou kapely Tante Elze, v poslednom čase stále známejší svojou vyhraňujúcou sa sólovou tvorbou.

Matúš, Dominik a Tomáš sa prvýkrát stretli počas spoločného turné v roku 2018, minulý rok takto spolu na viackrát precestovali Československo a vystúpili vo viacerých známych kluboch a na festivaloch – Matúš a Dominik, v tom čase usadení v Kodani, s ich brutalistickým technom ako Tittingur, Tomáš so svojím sólovým projektom zloženým zo zvukov umelej chlopne Umelá chlopňa / Mechanical Heart Valve. Po dvoch spoločných turné začali pracovať na materiáli, ktorý pracovne nazývali Weltschmerzen:

z nemčiny welt – svet; schmerz – bolesť;

so zreteľom na koncept známy z čias Goetheho a romantizmu, ale aj súčasným odkazom, ktorý komunikuje ich ponurá hudba. V lete 2019 vznikol celistvý album Weltschmerzen, ktorý nahrávali v Štiavnických vrchoch. Niektoré skladby majú v kontexte ich doterajšej hudby úplne nový, akusticky znejúci výraz, časť z nich vznikla na jednom z najvzácnejších rokokových organov na Slovensku, v kostole na Štiavnickych baniach, kde strávili jeden z nahrávacích dní. Ďalšie skladby vedú poslucháča intuitívnym a zvukovo experimentálnym prúdom k hlbšiemu odkrývaniu významov, možno im dať nálepky ako advanced listening / doom / experimental / acoustic manipulation / new noise. Vydavateľstvo Weltschmerzen za svoju misiu pokladá vytvorenie platformy pre vydávanie hudby tvorenej úzkym okruhom spriaznených ľudí, ktorých spája nielen ponurá (zvuková) vízia súčasného sveta v rozklade, ale predovšetkým ľudská blízkosť.

Text: TS Weltschmerzen

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *