Pripravujeme sériu článkov, kde predstavíme slovenské alternatívne hudobné vydavateľstvá. Zatiaľ sme napísali Slnku Records, Gergazu, Exitabu a prisľúbené máme odpovede aj od úplne čerstvých Tabačka Records. Ako prvý label sme predstavili Exitab a teraz je to Gergaz. Vydavateľstvo, ktoré stojí za umelcami ako Jimmy Pé, FVLCRVM, Fallgrapp, JE$U$, The Global Optimistic a mnohými inými.

Ako vzniklo vydavateľstvo Gergaz, zakladali ste ho ako kamaráti?

Vydavateľstvo vzniklo niekedy v roku 2008, sčasti ako také nepriame pokračovanie klubu GERGAZ, ktorý fungoval v Moravskom “Svätom” Jane v roku 2001. V MSJ sme mali vždy celkom silnú komunitu, áno, boli sme všetci kamaráti, ktorá sa nejakým spôsobom zaujímala o hudbu, a práve klub viacerých nakopol venovať sa jej aktívnejšie.Internet valil kvantum novej elektroniky, ktorá ovplyvňovala aj výtvory mladých producentov na Slovensku. GLGN mal vtedy pripravené EP, to však hudobne nezapadalo na žiadne slovenské vydavateľstvo. Do úvahy prichádzalo tak Deadred, pretože sa venovalo elektronike. Jedno vydavateľstvo ale nebol skutočný výber, tak Rišo prišiel s myšlienkou založiť label. Bol tu aj Jimmy Pé a zopár ďalších, ktorí tiež produkovali, takže bol predpoklad, že bude čo vydávať. Kľúčová bola práve myšlienka dať priestor tým, čo majú ten istý problém – nájsť platformu, ktorá by umožnila mladým producentom dostať ich hudbu medzi ľudí. Ďalšia vec bola nebyť limitovaný len na Slovensko, pretože v podobnej situácii bolo množstvo producentov po celom svete. Ak autor nechcel inak, hudba mala byť šírená zadarmo, aby sa dostala k čo najviac ľuďom.

Ako ste začínali, ktoré boli vaše prvé vydané nahrávky?

Prvé nahrávky sa pravdepodobne objavili na portále Audionet.sk okolo roku 2004/2005. Tam si tracky hodnotili producenti medzi sebou, prípadne recenzenti napísali ich podrobnejší prehľad, čo bolo skvelé. Prvý vydaný track mal asi GLGN (zdá sa mi, že pod iným menom) na techno kompilácii BeeFree. Myslím, že sa volal “Sex and the City” a výber robil Tibor Holoda (organizátor festivalu Wilsonic, pozn.red.), možno s ďalšími ľuďmi, ak sa nemýlim. Prvý release na GERGAZe bolo práve GLGN-ove EP “Shadow of my Future Self”.

Bolo náročné dostať sa tam, kde ste teraz? Do pozície kvalitného undergroundového hudobného vydavateľa?

Veľmi nám pomohol SoundCloud. Tá komunita bola vtedy nie tak veľká, ale zato veľmi silná, pretože slúžila najmä producentom. Podarilo sa nám nájsť to, čo sedelo nášmu vkusu a GERGAZ sa dokázal vyprofilovať. To bol asi kľúč. Oveľa náročnejšie je niečo také udržať. Hudba a všetko okolo nej sa mení tak rýchlo ako IT priemysel alebo móda, čo si uvedomujeme a čím sa snažíme pracovať tak, aby bol GERGAZ pre ľudí stále zaujímavý.

beatgarden artwork by Daniela Olejnikova

Nová kompilácia od Gergazu – Beat Garden 4.

Ako sa robilo na najnovšej kompilácii Beat Garden 4, popísali by ste tento proces?

Štvorku sme robili dokopy asi šesť mesiacov a vedeli sme, že bude náročná, keďže Beat Garden 3 bola taká úspešná. Tieto kompilácie robíme systémom, ktorý producenti nemajú veľmi radi. Nedávame totiž žiadne inštrukcie, čo od nich očakávame, aké skladby by mali poslať a podobne ani žiadne záruky, že ich track nakoniec vydáme. Chceme len, aby nám poslali to najlepšie, čo momentálne majú. Umožňujeme všetkým zapojiť sa, chceme počuť nové veci, objaviť nové talenty, ale aj priamo oslovujeme našich rezidentov a obľúbencov. Z toho, čo dostaneme, robíme koncept, ako to celé bude znieť. Zo skladieb si potom robíme užší výber a z toho finálnu verziu. Počet skladieb redukujeme, aby ľuďom neunikali skladby, ktoré si zaslúžia najviac našu pozornosť. Tiež sa snažíme, aby tie kompilácie zneli čo najviac ako celok, niečo ako, prehnane povedané, pestrý album od jedného interpreta.

Spolupracujete aj s inými vydavateľstvami?

Snažíme sa. Na nahrávkach sme priamo spolupracovali s kanadským Tout’Nou a americkým Outlier Recordings. Spolupracujeme s domácim vydavateľstvom Ajlávmjuzik, poľským Mad-Hop a podporujeme ďalšie domáce aj zahraničné. Momentálne debatujeme o možnej spolupráci s rakúskym vydavateľstvom Duzz Down San.

Viete prezradiť nejakú novú chystanú vec?

Neviem byt úplne konkrétny, ale ďalšia vec na GERGAZe by mala byť of Pištu Královiča aka FVLCRVM.

GERGAZ môže nájsť na jeho oficiálnej stránke, SoundCloude alebo Facebooku.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *