Festival na festivale. Tak by se dalo krátce charakterizovat letošní ročník mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů AFO v Olomouci a jeho přidružený výběr toho nejlepšího z lokální i mezinárodní současné alternativní hudební scény.

Rok od roku se dramaturgie hudebního programu zlepšuje a i tento rok se nese v duchu radikálního zlepšení oproti ročníku minulému. Hned v úterý večer od 21:00 se představí skupina novodobých vynálezců, Bastl Instruments, kteří s sebou přivezu řadu ručně vyrobených modulárních syntetizátorů. Jako první vystoupí OG J a Tomáš Niesner z České Republiky, kteří diváky ohromí svojí 100% hudební improvizací, která vzniká vždy na míru konkrétnímu koncertnímu prostoru.

Tomáše Niesnera můžou posluchači znát také z noise-rockové kapely Vlněna a post-hardcorové skupiny Unna. Mix ambientu, drone, kytary, terénních nahrávek a hlavně modulátorové elektroniky čeká na diváky od 21:00 v úterý v Kapli božího těla na Olomouckém Konviktu, kde po boku OG J a Tomáše Niesnera v průběhu večera vystoupí například i Plast (CZ), Casper (USA) a Kosmic Skaut (CZ).

1926033_10152120180709930_1026732350296234711_o

Středeční noc ovládne rytíř ve zlaté zbroji glamové pompéznosti, hrdina rock’n’rollového buranství a punkového kýče, kterým není nikdo jiný než český Lazer Viking, který od 21:00 v Kapli vybalí „všechno na čtyři a texty vyzdvihující krásu lidský průměrnosti v její největší špíně“.

Od 22:00 bude následovat taneční těleso Bratři, které si klade za cíl posunout sound elektronické taneční hudby na novou úroveň za využití analogových syntetizátorů, samplů a živých bicí. Od půlnoci se jako pomyslný hřeb večera představí slovenský mezinárodně oceňovaný producent s pseudonymem FVLCRVM jehož živý mix elektronické hudby, procházející celým spektrem od footworku až po grime, přinese do Kaple futuristickou atmosféru s nádechem osmdesátých let.

10294971_10152120182434930_3207852827211184931_o

Vydatnou dávkou světového soundu bude oplývat také čtvrteční večer, kdy se od 22:00 v Kapli představí Tomáš Martínek, pod jehož uměleckým jménem TMA se skrývá postava producenta, DJe a programátora, jehož tvorba je charakteristická precizními beaty a melancholickými melodiemi, doprovázenými klavírem a synthy. Prostor bude i pro minimalistické vizuální projekce, ve kterých černá dominuje nad ostatními barvami. Ve 23:30 zahájí své vystoupení mladá americká producentka Huxley Anne, která až z dalekého L.A. přiveze svoji světovou premiéru nové experimentální live show.

V pátek večer se zase ponese v mezinárodním duchu. Přímo z Madridu do Olomouce přijede Juan Garcia Fernandéz aka Kid Cala, který má kromě DJ setu připraveny i vlastní klubové tracky. Od 22:30 si budete moci poslechnout jeho mix latinskoamerického dembow s populárními styly jako je trap, acid house, nebo techno. Předskokany celého večera budou od 21:00 olomoučtí post-rockoví Flash the Readies, jejihž vystoupení bude doplněno o neobyčejnou VJ projekci. Celý večer zakončí od půlnoci slovenský rezidentní DJ bratislavského Nu Spirit Clubu, D OneTwo, který si připravil pro olomouckou Kapli Božího Těla selekci sahající od trapu a hip-hopu až po future beats.

55

Světovou vlnu festival neopustí ani v rámci sobotní noci, kdy se od 21:00 v Kapli představí slovenské duo Veroniky Lečkové Seppové a Tomáše Prištiaka, pod jejichž pseudonymem Tante Elze se skrývá projekt, který kombinuje zasněný klavírní zvuk, vrstvený vokál, elektrickou kytaru a elektronické beaty. Nedávno vydali debutové album Hmota, se kterým vyhráli prestižní cenu RADIO_HEAD Award. Od 22:30 zažije svoje druhé olomoucké vystoupení i mladá pražská producentka Zagami Jericho.

Přenese diváka do atmosféry retrofuturistických vizí a dekadence osmdesátých let, protkané notnou dávkou svěžího synťákového popu. Od půlnoci se o slovo přihlásí americký showman, zpěvák a skladatel Piqi Miqi, který nás provede tanečním parketem svojí pestrou paletou funku, new wave, synthpopu a r’n’b.

Text: Karel Havlíček

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *