I letošní KVIFF nabízí řadu ojedinělých projekcí, při kterých většina běžných diváků bere po chvíli úprkem kinosál. Nejedná se však vždy o estetickou masturbaci auteura s defibrilačním akcentem na trýznivý egotrip. Team z artového kina Edison Filmhub představuje selekci snímků – vizuálních esejí – s pokřiveným filmovým vyprávěním, které nenajdou cestu do běžné kinodistribuce.

Satanské tango / Sátántangó Béla Tarr | 1994 | 450′

Snímek legendy maďarské kinematografie představuje sugestivní obraz světa, který zatvrzele pochybuje o možnosti opravdového poznání a znevažuje roli autorit. Satanské tango je navýsost ponurým dílem, jehož scénář auteur sepsal jako sebereflexivní zpověď po smrti svých starších kolegů Fassbindera, Gábora Bódyho, Miklóse Erdélyho a Andreje Tarkovského. Pravověrná esej o bytí je k vidění v sekci Návraty k pramenům.

Až přijde oheň / O que arde Oliver Laxe | 2019 | 85′

Minulý rok uhranul Oliver Laxe minimalismem epických rozměrů v deset let připravovaných Mimózách. Ve snímku Až přijde oheň se Laxe navrací do svého rodného Španělska, aby zkoumal roli místního vyvrhela, který se navrací zpět do své rodné vesnice Galicije. Na 16mm formát zachycuje spolu s kameramanem Mauro Hercem prostředí úrodného a zároveň drsného regionu.

Domov je prostor v čase / Heimat ist ein Raum aus Zeit Thomas Heise | 2019 | 218′

Německý dokumentarista sestavuje reflexivní koláž z fotografií, obrazů potrhaných silnic a dětských kreseb. Jako vypravěč vystupuje při předčítání rodinných dopisů a deníků. Skrze selekci záběrů z režisérova osobního archivu tak sledujeme vývoj Německa na pozadí běžných událostí. Monumentální čtyřhodinová roadmovie-esej počíná 1. světovou válkou a přes nacistické Německo se pozvolna dostává k životu ve Východním bloku, až téměř k současnosti.

Monos Alejandro Landes | 2018 | 102′

Speciální jednotka adolescentů vyznávající calisteniku, gumové medvídky a houbičkové rave-fire-session pobíhá po pralesech Kolumbie v barefootkách. Jejich jediný cíl je dočkat se druhého rána. Zcela ojedinělá schizofrenní záležitost. “Apocalypse Now na houbičkách”, jak nazval svoji recenzi Peter Bradshaw z The Guardian.

Sedmnáct bloků / 17 Blocks Davy Rothbart | 2018 | 97′

Sestřih záznamu domácího videa z rodiny afroameričanů žijící v jedné z vůbec nejnebezpečnější části D.C. Jeden z nejvýraznějších, syrových, ale přesto inspirujících filmů v Soutěži dokumentárních filmů začal natáčet teprve 9 letý Emmanuel. Zaznamenává svoji čtvrť přesycenou zločinem, násilím, nízkými příjmy, střelnými zbraněmi a také drogami. Ty mohou sloužit jako prostředek rychlého zisku, nebo také jako únik z každodenního stresu.

Velkolepý bizár / The Grand Bizarre Jodie Mack | 2018 | 60′

Experimentální autorské dílo hravé umělkyně Jodie Mack o svém poslání vypovídá již samotným názvem. Snímek spletený z kaleidoskopických obrazů a detailních záběrů běžných elementů dnešního světa, je vepsán na 16mm materiál. Divák tak dostává příležitost nechat se pohltit ryzím kouzlem audiovizuální eseje.

Bez krve / Sem seu sangue Alice Furtado | 2019 | 100′

Esteticky vycizelovaný obraz první lásky, která ze své podstaty nikdy  neumírá. Silný příběh o nejmocnějších citech vypovídá o neuchopitelném smutku a posedlé touze po minulosti. Hrdinka topící se v bolesti utíká od reality a hledá svého ztraceného chlapce skrze voodoo rituály. Teenage romance se spirituálním nádechem a sugestivní filmovou formou je celovečerním debutem mladé brazilské autorky.

Spojení Los Angeles / Communion Los Angeles Adam R. Levine, Peter Bo Rappmund | 2018 | 68′

Vizuálně pozoruhodný portrét současného Los Angeles, který pracuje s technikou timelapse a podmanivým způsobem si pohrává se zvukovou stopou. Ačkoliv je snímek nenarativní, je v něm skryto mnoho příběhů a vykreslena osobitá duše dálnice, jež propojuje celé město a s tím  odlišné sociální skupiny, jenž ve slunném bohatém i chudém LA žijí.

Text: Jan Papica a Gabriela Kejhová, Edison Filmhub

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *