Tento rok máme exkluzívnu možnosť už tretím rokom podieľať sa na festivale vedecko-populárnych filmov Academia Film Olomouc. V roku 2017 a 2018 sme sa spolupodieľali na hudobnom programe s agentúrou Air Force Production. Tento rok má Veronika Dobálová a Krištof Budke so Swine Daily na starosti kompletne celý hudobný a doprovodný program AFO.
Počas piatich dní pozveme do centra Olomouca vyše 30 umelcov z viacerých krajín. Od experimentálnych vydavateľstiev ako mappa zo Slovenska a Genot Centre z Česka, cez tých najlepších moderných DJ-ov alternatívnej tanečnej hudby až po futuristický reggaeton a techno.
Prečítajte si podrobne o všetkých umelcoch, ktorých sme pozvali na AFO a príďte za nami do Olomouca >> Lístky na hudobný MUSIC PASS si môžte zakúpiť tu <<
UTOROK – mappa label showcase
mappa je pomerne neznáme vydavateľstvo z Lučenca, ktoré spravuje Jakub Juhás. Špecializujú sa na kazetové nahrávky experimentálnej hudby a field recordingu. Za niektorým z ich mimoriadne príťažlivým a originálnym dizajnom, ktorý sa často inšpiruje prírodnými materiálmy stojí Katarína Škamlová, Zoltán Czakó aj Jakub Juhás.
V utorok od 20:00 sa predstavia v špeciálnom Geodome Stane na Parkáne Jonáš Gruska so svojim projektom Žaburina a špeciálne upravenými ampliónmi. Alexandra Cihanská-Machová (členka Kolektivu) mieša vlastný hlas s inými synteticky generovanými zvukmi ako je text-to-speech, solfeggio frekvencie (liečivé frekvencie) či extrémne transofrmované nájdené nahrávky. Organický hlas sa plynulo prelieva do algoritmických syntéz. Výsledkom je komplexný tvar, kde sa stierajú hranice medzi živým a neživým, harmonickým a disharmonickým.
Tretím projektom, ktorý predstaví mappa je „PERPLEX“ Jiřícho Suchánka. Perplex – to sú tri rotujúce akustické zrkadlá, ktoré odrážajú zvuk a svetlo v miestnosti. Skúmajú možnosti rozšírenia priestorových vlastností zvuku pomocou zabudnutej techniky. Inštalácia sa zaoberá teóriou informácii a (dis)interpretáciou zdrojových signálov. „Touto zastaralou techniku používám v kontextu prostorového zvukového umění, abych prozkoumal jeho možnosti v roboticky řízeném přístupu.“
STREDA – Genot Centre showcase
S Ondrejom Lasákom z labelu Genot Centre sme pripravili showcase tohto kolektívu, kde sa predstaví až 5 unikátnych projektov.
Lasák/Měchura (CZ)
Tradiční lidová tvořivost zapadaná vrstvami rozostřeného hluku. Rukodělná moravská hauntologie ve striktně digitálním kabátu. Extrémní koláž opentlená otevřeným přístupem ke všem zvukovým zdrojům jako východisko. Čirá abstrakce jako cíl. Genot/Wrong. Lasák/Měchura.
šumařˇˇˇ (CZ) + Ver (CZ)
šumařˇˇˇ znamená improvizaci, pálivé jídlo a levné boty. Nezřetelnost je chlupatá opona pro zásadní zvraty, prokluz elektronického řemínku, zpětná vazba předběžného zadržení. Valí se to tam a zase zpátky.
Vizuální umělkyně a studentka střihu na FAMU Ver ve své tvorbě (VJing, stage design, videoart i plakáty pro kolektivy jako Wrong, KSK, BCAA, -xeno) pravidelně podléhá hluboké fascinaci deformací. Každý stroj i humanoid musí projít různými stádii rozkladu. Jen málokdo v tom ale umí najít tolik krásy.
Mango Object (BE) & Střed Světa (CZ)
Mango Object je 100% syntetický video-reaktivní projekt zvukového umělce analytického chemika a zakládajícího člena kolektivu Genot Centre Wima Dehaena. Na AFO se představí v exkluzivní kolaboraci s nepolapitelným producentem Střed Světa, který ve své produkci ničí zavedená rytmická schémata a obrací tok času. Voda poteče do kopců, slunce nezapadne.
Loto Retina (FR) + Judita Levitnerová (CZ)
Francouzský kolážista Loto Retina oficiálně debutoval albem Fiction v roce 2017 u americké značky Orange Milk Records, která je vůdčím hlasem současného digitálního undergroundu. Po předchozí sérii digitálních a kazetových releasů, na kterých koketoval s prvky organického ambientu a new age, našel Loto Retina unikátní hudební jazyk složený z nerozklíčovatelných surreálných zvuků a zašifrovaných samplů mimozemského původu.
Neméně nadreálně působí i vizuály umělkyně z ateliéru malby na FAVU Judity Levitnerové, kterou můžete znát i díky dlouhodobé spolupráci s drone projektem Obelisk of Light.
Fausto Mercier (HU)
Mladý maďarský producent a multimediální umělec Fausto Mercier ve své produkci stojí na pomezí sound artu a současné extrémní klubové hudby. Ve svých chaotických a přitom sonicky precizních živých improvizacích vrství masivními beaty a chytlavými smyčkami, které vám z hlavy nedostane ani všudypřítomný digitální spad. Po skvěle přijatých releasech u respektovaných labelů EXILES a Pointless Geometry v letošním roce chystá album u Genot Centre. Na AFO se můžete těšit na jeho českou premiéru.
ŠTVRTOK – Od sludge metalu cez elektroniku až po footwork
Vo štvrtok sa po dvoch dňoch experimentálnej elektroniky presunieme do živej hudby. Večer odštartujú dve temné metalové kapely Möbius zo Slovenska a DROM z Česka. Po ich zvukovej mohutnej smršti v Olomouci premiérovo vystúpi slovenský producent Elýščítat s jeho live-setom burácajúcej bass music. O kvalitnú afterparty sa postarajú ostrieľaní DJ ALYAZ a DJ TUCO z Prahy.
PIATOK – Od rómskeho rapu cez techno až po reggaeton
Piatok pôjde o vrchol festivalového programu. O 19:00 začne popový projekt Leto s Monikou, ktoré získalo nedávno cenu Radio_Head Awards za Debut roka. Rómsky raper Čavalenky, so svojim dvorným producentom DJ Hallabeat, príde po prvýkrát do Olomouca predviesť nekompromisný rap zo Záhoria a songy ako „Chlapci na ulici“ či „Príbeh drog“.
O ďalší výrazný talent sa postará DJka a producentka NENE H z Berlína, ktorá je momentálne jednou z najuznávanejších mien na techno scéne. Detroitská legenda DJ STRINGRAY ju označil za jeho obľúbenú umelkyňu. Po chladnom techne zahreje tanečný parket CHICO SONIDO – v Los Angeles usadený mexický trendsetter. Tento vplyvný producent a DJ spolupracoval s raperkami ako Ms Nina, La Favi, La Goony Chonga, Mi$$il, Tomasa del Real a svojim zvukom posúva hranice reggaetonu či takzvaného #neoperreo.
O piatkovú afterparty sa postarajú dvaja z najvyhajpovanejších DJ-ov – kráľ NINJA PRIEST z kolektívu BABYPOOL a kráľovná MASHAPES (Whiskas, Adrift).
SOBOTA – Špeciálna afterparty v podzemnom CO kryte
Sobotný večer je posledný festivalový deň. V unikátnom priestore olomouckého Krytu civilní obrany predstavíme v Berlíne žijúcu slovenskú producentku Ninu Pixel. Po nej nastúpi VuTru, ktorú možno poznáte z eventov Medicine, Mineral či festivalu ACCU. Medzinárodnú zostavu doplnia dve z najprogresívnejších maďarských mien elektronickej hudby – YINNA a NYXA. Yinnu ste mali možnosť vidieť v roku 2017 pod duom A C I D W I T C H. NYXA patrí medzi mladšie mená na Budapeštianskej unergroundovej scéne. O afterparty v priestoroch átria Konviktu zahrá ostravská house legenda Moskalus a slovenský performer a DJ Testosterina.
–
Text: Krištof Budke
Pridaj komentár