OFF Festival, ktorý sa uskutoční 5. až 7. augusta v poľských Katoviciach, sa nesnaží byť mainstreamové podujatie. Ak ste fanúšikmi dobrej hudby, páči sa vám naša selekcia v Swine Daily a radi máte originálnych interpretov naprieč všetkými žánrami, OFF si pravdepodobne zamilujete už na prvýkrát. Nekonvenční (nie hipstery) fanúšikovia rôznych žánrov od metalu, cez hip-hop, elektroniku, rock a experimentálny jazz; uvoľnená atmosféra, skvelé prostredie v parku Doliny Trzech Stawów a úžasné ozvučenie. To všetko sme objavili minulý rok na poľskom OFF-e. Tento rok to bude opäť pestré. V nasledujúcom článku sa pozrieme na umelkyne a umelcov z line-upu, ktorých osobne odporúčame najviac.

► Pozrite si náš foto+report z minulého ročníka a druhú časť odporúčaní.

Brodka

Brodka patrí medzi jedny z najuznávanejších poľských speváčok súčasnosti. Zaslúžila si veľké pochvaly od takých magazínov ako je Fader, The Guardian, The Independent alebo Dazeddigital. Jej posledný album Clashes, ktorý je zároveň aj prvým v angličtine si hrdo príde odprezentovať na tohtoročnom OFF festivale. Clashes, nahrávaný medzi New Yorkom a Varšavou je plný spirituálneho rocku, orchestrálneho popu, primal folku, scuzzy punku a melodických balád.

Jenny Hval

Experimentátorka, skladateľka, textárka z Nórska Jenny Hval sa na svojich dvoch posledných albumoch 2015’s Apocalypse, girl a 2013’s Innocence Is Kinky pohrávala s  témami ako je gender, sexualita a náboženstvo. Jej posledný singel „Female Vampire“ z priravovaného albumu Blood Bitch hovorí pre zmenu o vampíroch. Verný fanúšik Jenny Hval to vysvetľuje slovami: „Hval je komplexná a intelektuálna“ čiže ak je fascinovaná vampírmi, nie je to žart. Hval je známa svojimi experimentami so zvukom, hlasovými výškami a temnými melódiami, ktoré ale pôsobia odľahčene.

The Kills

The Kills vydali svoj najnovší album začiatkom júna. Ash&Ice vyšiel po piatich rokoch a miesi sa v ňom zvuk z boomboxu do ktorého pridali beaty z Brazílie alebo z afro-popových vplyvov. Alison Mosshart a Jamie Hince sa stretli pred 16timi rokmi a odvtedy spolu hrajú ako The Kills. Od posledného albumu prešiel dlhý čas aj kvôli tomu, že obaja boli časovo vyťažení z rôznych bočných projektov. Mosshart vydala 3 nahrávky a k tomu absolvovala turné s Jackom Whitheom ako The Dead Weather. Popritom otvorila svoju prvú výstavu ako umelkyňa s názvom Fire Power. K tomu aj koncerty s Arctic Monkeys alebo The Black Keys. Duo nečakalo, že bude prestávka medzi poslednými albumami až 5 rokov. No ako hovorí Hinse:

Tlak z vydavateľstva bol nulový – dovolili nám dať si pauzu 2 dekády, no finančný tlak je ničivý, je to desivé“ odmlčí sa. „Vezmite si: nemáme žiadnu pracovnú záťaž, nemáte žiadnu zdravotnú starostlivosť a ani dôchodky. Tak to je. A práve to, vo vás vzbudzuje paniku.

Po pár pádoch a nepríjemných depresiách z „tvúrči krize“ sa kapela zavrela do štúdia a s vášňou im vlastnou nahrali úžasný album Ash&Ice, ktorý predstavia aj na tohročnom OFF festivale vrámci svojho turné po Európe.

Flatbush Zombies

Meechy Darko a Juice, dvojica odchovaná na brooklynských uliciach so slabosťou na Charlesa Mansona do svojej partie zobrala svojho dlhoročného kamaráta a producenta Ericka Arc Elliotta.  Zviditeľnil ich hneď prvý singel v ktorom ospevujú marihuanu a raňajky s názvom „Thug Waffle“. To ich okamžite vynieslo do popredia newyorskej scény. Všimli si ich VICE alebo Lana Del Rey. Ich debutový mixtape D.R.U.G.S. vyšiel v roku 2012 a už počas prvého týždňa dosiahol 50.000 stiahnutí. Prvé LP 3001: A Laced Odyssey je podľa Pitchforku plný hlbokých posunov do psychotropie spojený s vzostupmi a pádmi v živote a jedna z najrešpektovanejších nahrávok roka. Súhlasíme.

Anohni Hopelessness

Anohni nazýva svoj debut „elektronickou nahrávkou s ostrými zubami“. Vokál s charizmou známy z projektu Antony and the Johnsons prichádza v novom kontexte. Na debutovom albume Hopelessness cítiť viac urbanistických zvukov aj vďaka spolupráci s Oneohtrix Point Never a Hudson Mohawke. Elektronická hudba poprepájaná s politickými textami, ktoré sa dotýkajú tém, o ktorých nechce moderná mainstreamová Amerika ani počuť. Nepozná na tieto otázky odovede, nevie sa k týmto témam vyjadriť. Ako hovorí samotná Anohni:

A lot of the music scene is just a wanking, self-congratulatory boys club,“ she said in 2012. „It’s just so fucking boring and not useful. It’s such a waste of our time… another reflection of how astray we are as a civilization

Anohni privezie do poľských Katovic aj svoju výnimočnú vizuálnu show spojenú so skladbami z nového albumu.

Kiasmos

Islandských Kiasmos sme mohli vidieť na minuloročnej Pohode kde odohrali úžasné live vystúpenie. Fungujú len pár rokov no svojich skalných fanúšikov si získali ihneď ako vypustili singel Thrown. Duo tvorí Ólafur Arnalds známy skôr ako skladateľ klasickej hudby a Janus Rassmusen ako základ výbornej elektropopovej kapely Bloodgroup. Stretnutie v štúdiu pri mastrovaní nahrávok Bloodgroup nenechalo nič na náhode a duo začalo spolu tvoriť minimalistické techno pod spoločnou značkou Kiasmos. Prečítajte si viac o výnimočnom projekte v našom článku tu.

Machinedrum

Producent z USA žijúci v Berlíne, ktorý spolupracoval s menami ako je Azealia Banks a Jamie Liddel. Tento multitalentovaný producent tvoril pod toľkými menami, že je to jednoducho ťažké spočítať. Svoj posledný album Vapor City vydal na Ninja Tune a jeho live DJ-ing bude výnimočnou bodkou za horúcim dňom na OFF festivale.

Mudhoney

Od vydania ich legendárneho albumu z roku  Superfuzz Bigmuff (1988) až po posledný album Vanishing Point (2013) sa toho zmenilo pomerne dosť. Jedna z najväčších zmien bol odchod zakladajúceho člena, basáka Matta Lukina, ktorý však kapela zvládla náhradou v podobe Guya Maddisona. Mudhoney sa stali vedúcou kapelou vo vlne grunge a kapela Nirvana sama tvrdila, že boli ovplyvnení práve Mudhoney. Pozrite si záznam z vystúpenia Mudhoney na KEXP a môžete sa tešíť na slušnú zmes punku a grunge hluku v Katoviciach.

GZA

OFF Festival radi prinášajú umelcov, ktorí pomáhajú expandovať a definovať hranice hudobných žánrov. 49 ročný brooklynský raper GZA, člen legendárnych Wu-Tang Clan, hral dôležitú úlohu v hip-hope ako takom. Teraz považovaný za klasiku, GZA neťaží len zo svojich minulých rokov: stále sa vydáva na zaujímavé hudobné cesty, kde hľadá nové formy umeleckého vyjadrenia.

Čo? OFF FESTIVAL KATOVICE – webstránka / Facebook

Kedy a kde? 5.-7. augusta, Dolina Trzech Stawów, Katovice, Poľsko

Text: Verana Dobal + Krištof Budke

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *