Kým v Prahe bol v plnom prúde workshop českých a slovenských hudobníkov a producentov Red Bull Music Academy Bass Camp, v Bratislave sa uskutočnila druhá RBMA noc DJ-ských vystúpení a koncertov. My sme v Nu Spirit Clube túto sobotu boli a okrem iných sme sa pozhovárali aj so Stroonom či Pjonim.

Tento ročník sa RBMA hudobné párty odohrali v piatok 13.2 (KC Dunaj) a v sobotu 14.2. (Nu Spirit Club) v Bratislave. Kým piatok patril hlavne výrazným beatom v podaní domácich: Pjoni, Bad Mojo, Oswald, Michael Priest a zahraničných: Benjamin Damage a Mathew Jonson; sobota bola plná enegického funky jazzu (Thundercat), viedenskej elektroniky (Dorian Concept) a mnoho iného.

IMG_20150215_031626987

Top celého večera bolo, aspoň pre nás, bezpochyby vystúpenie talentovaného basgitaristu Thundercata, známeho najmä spolupracovaním s producentom Flying Lotusom z jeho domáceho labelu Brainfeeder, Erykah Badu či rappermi ako Kendrick Lamar. Keď sa Thundercat, vlastným menom Stephen Bruner, nevenuje iným projektom, spieva a hrá na basu vo svojej kapele aj so svojím bratom, ktorý hrá na bicie. Jeho hudba sa dá popísať ako pestrá zmes free jazzu, tanečného funku, niekedy až  popových refrénov, elektroniky či R’n’B. V Nu Spirit Clube mal koncert takú úspešnosť, že pri záverečnej pesničke Oh Sheit, It’s X! fanúšikovia neprestávali spievať refrén tak dlho, až kým Stephen nevyšiel na stage a neodohral pesničku znovu.

Po Thundercatovi sa predstavili Dorian Concept, projekt, za ktorým stojí multi-inštrumentalista a producent Oliver Thomas Johnson spolu s jazzovým bubeníkom a producentom Cid Rim-om a zvukovým experimentátorom The CloniOUs-om. Najlepší výkon večera bol pre slovenského producenta Stroona jednoznačne práve Dorian Concept, ktorý ich prešpekulovaný zvuk porovnáva až ku viedenským klasikom ako Mozart. Trio na pódiu kombinovalo akustické nástroje s MIDI elektronikou a vytváralo naozaj komplexný a bohatý zvuk.

IMG_20150214_233135507

Čo sa týka domácej scény, ako jeden z prvých, vystúpil už spomínaný Stroon, teda Dalibor Kocian. Svoj hodinový set plnohodnotne dopĺňal o hru na vibrafón, čo vytváralo naozaj originálnu kombináciu. Okrem producentov/Dj’s ako Ink Midget, Jimmy Pé či český Biomat, sa o zábavu so svojim takmer dvojhodinovým setom postaral viac než len funkčný veterán, Dj Vec. Podľa redaktorov Swine Daily, ktorí sa zúčastnili na všetkých vystúpeniach RBMA noci, dal Vec jednoznačne najlepší set, ktorý okrem štandardne kvalitného hip-hopu púšťal aj house, bass music, trap či future-soul.

Obe Red Bull Music Academy podujatia, priniesli slovenským fanúšikom to najlepšie zo slovenskej, ale aj kúsok zo svetovej hudobnej scény a jednoznačne sa potvrdilo, že takýchto akcií nám treba viac. V jednom z najbližších článkov sa môžete tešiť na rozhovor s Daliborom Kocianom aka Stroon-om!

Vypočujte si slovenských producentov na SoundCloude: Stroon, Vec, Pjoni a Ink Midget.

Úvodná foto: Martin Haburaj

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *