Aj tento mesiac prinášame výber programu Slovenskej národnej galérie v Bratislave. V novembri sa v SNG uskutoční ďalší koncert zo série Hudba dneška v SNG, nedeľný pohodový výklad v expozícii Antimúzeum Júliusa Kollera a obľúbené rodinné programy Bookobrazy a Rodinná nedeľa. Nasledujúci mesiac odšartuje aj kurz pre dospelých Ako na autorskú knihu? s výtvarníčkou Máriou Sládečkovou. V decembri sa konečne verejnosť dočká otvorenia pôvodných priestorov SNG, ktoré sa rekonštruovali, alebo potrebovali rekonštrukciu prakticky od roku 2001. Tešíme sa na vynovené priestory!

Výber aktuálnych výstav

Experimentálne expozície Krajina za mapou
od 16. 5. 2019 / Esterházyho palác, 1. poschodie / kurátorka: Alexandra Kusá

Knižnica Kornela a Nade Földváriovcov zachováva veľkú zbierku kníh spisovateľa, kritika a satirika Kornela Földváriho a jeho ženy Nade a zároveň zachytáva jeho zberateľskú vášeň a osobnosť. Vyberte si z vyše 11 000 kníh, ktorými si môžete listovať v príjemnom prostredí určenom na štúdium, relax a kultúrno-spoločenské udalosti.

Krátka 15-minútová interaktívna projekcia Podivuhodné dejiny umenia s profesorom Škrečkom, prepojená so sériou animovaných videí o slovenských výtvarníkoch, je určená deťom so záujmom o históriu umenia, ako aj laickým či poučeným dospelákom. Projekcia rozpráva príbeh umenia spôsobom, ktorý skĺbi poznanie a zábavu a vzbudí u návštevníka túžbu vedieť viac.

Foto: Juraj Starovecký, SNG

Vďaka Antimúzeu J.K. – ucelenej monografickej expozícii Júliusa Kollera – spoznáte osobu a dielo jedného z našich najznámejších konceptuálnych umelcov, ktorých meno dlhodobo rezonuje aj v zahraničí. Expozícia vznikla presťahovaním súkromnej zbierky Kollerových diel z Antimúzea J.K., ktoré doteraz sídlilo na Zámočníckej ulici v Bratislave, do priestorov SNG. Novú inštaláciu sme doplnili aj o autorove diela z našich zbierok.

Heterotopia Spomienky Premostenia SNG v digitálnej inštalácii
od 15. 9. 2022 / Esterházyho palác, 3. poschodie / autor: Samuel Chovanec

Ešte pred tým, než otvoríme nový areál Slovenskej národnej galérie, sme sa rozhodli nahliadnuť do spomienok Premostenia – asi najvýraznejšej a najdiskutovanejšej časti galerijného komplexu. Digitálna inštalácia dáva priestor samotnému Premosteniu povedať, ako vidí seba a svet. To, čo o sebe počulo, ako ho formovala predstava architekta, dejiny a aura miesta, na ktorom sa nachádza. Všetko, čo sa do Premostenia zapísalo, sa zjaví aj človeku, ktorý sa naň pozrie alebo ním prejde. Budova SNG a miesto, na ktorom sa nachádza, si prešli mnohými radikálnymi transformáciami. Premostenie a krídlo budovy, ktoré tam stálo pred ním, mali možnosť týmto zmenám, slovám a zvukom načúvať. A čo počujete vy?

Foto: Juraj Starovecký, SNG

Akcia ZET – umenovedná výprava
19. 11. 2020 – 31. 12. 2022 / Esterházyho palác, átrium / Námet: Alexandra Kusá / Autorský kolektív: Ondřej Horák (Fuczik), Samuel Chovanec, Marcela Kvetková, Alexandra Kusá, Marcel Mališ, Braňo Matis, Kristína Paulenová / www.akciazet.sng.sk

V átriu Esterházyho paláca môžete nájsť monumentálny obraz výtvarníka Marcela Mališa – autorskú repliku diela s pozmeneným názvom VďakyZdanie československého ľudu, ktorá je odkazom na stratené dielo stalinského socialistického realizmu kolektívu Č-S-Č (1952) a ktorú na mieste maľoval od novembra 2020 do júla 2021. Do tohto diela sme zasiahli dvoma digitálnymi intervenciami – Bez pozadia, vďaka ktorej sa návštevníci a návštevníčky mohli nechať premietnuť na plátno a zamyslieť nad témou banality zla. V reakcii na inváziu vojsk Ruskej federácie na Ukrajinu 24. februára 2022 sme vytvorili nový digitálny vstup Intervenciu #2 ako symbolický prejav podpory a upozornenie na aktuálne dianie.
V rámci tejto umenovednej výpravy sme otvorili množstvo aktuálnych a dôležitých tém a vytvorili celý balík podcastov, originálnych videí, metodických materiálov, workshopov a prednášok, ktoré spolu s informáciami o projekte nájdete pohromade na www.akciazet.sng.sk.

Foto: Juraj Starovecký, SNG

Vo výklade: Josef Carl Klinkosch
5. 9. – 27. 11. 2022 / Esterházyho palác, okno Berlinky / vstup voľný / kurátorka: Jana Švantnerová / dielo: Josef Carl Klinkosch: Toaletné zrkadlo Eleonóry St.-Genois, rod. von Wachtler. 1889 – 1890. SNG

Práca so zbierkami ponúka veľa príležitostí na medziodborovú spoluprácu. S pomocou kolegu Mareka Gilányiho sa podarilo odhaliť identitu objednávateľov vystaveného zrkadla a vďaka prebiehajúcemu výskumu s kolegyňou Janou Lukovou zisťujeme viac o jeho pôvodnej majiteľke a okolnostiach nadobudnutia. Zrkadlo sa do SNG dostalo z majetku bratislavského starožitníka Eduarda Šťastného, ktorý prepadol v prospech štátu v roku 1962 na základe trestného konania. Väčšia časť jeho prepadnutého majetku sa nachádza v múzeu na hrade Červený Kameň. Na výskume pracujeme ďalej a možno budeme mať šťastie a chýbajúce komponenty toaletnej súpravy nájdeme práve tam. Držte nám palce a nezabudnite sa pristaviť pri okne Berlinky, aby ste o zrkadle zistili viac!

Foto: Juraj Starovecký, SNG

Sprievodný program

2/11 Koncert: Hudba dneška v SNG 43 – Ursonate
Streda / 18.00 / Esterházyho palác – átrium / vstupné: 5 € / 3 €
Program: Vojtěch Šembera, Kurt Schwitters. Účinkuje: Vojtěch Šembera

Mladý český barytonista a skladateľ uvedie najväčšiu zvukovú poému 20. storočia Ursonate Kurta Schwittersa, ktorá sa stala dokonalým symbolom éry prienikov experimentálnej poézie a iných umeleckých druhov v období medzi dvoma svetovými vojnami. Zaujímavým dramaturgickým prvkom koncertu bude uvedenie Šemberovej vlastnej zvukovej štúdie Fonetická krajina, ktorá vznikla počas prípravy interpretácie Schwittersovej poémy, a teda priamo pod jej vplyvom.
Koncertný cyklus Hudba dneška v SNG realizuje SNG v dramaturgii Daniela Mateja v spolupráci s In Music, o. z., so Slovenskou sekciou ISCM a VENI ensemble od roku 2011. InMusic v projekte Hudba dneška v SNG v roku 2022 podporili z verejných zdrojov hlavný partner Fond na podporu umenia, Hudobný fond a SOZA.

13/11 Siesta v galérii: Antimúzeum J.K.
Nedeľa / 15.00 / Esterházyho palác, 1. poschodie / vstup voľný

Nedeľný pohodový výklad vás prevedie výstavou konceptuálneho umelca Júliusa Kollera.

11/11 BookObrazy: Sigurdardóttir Ingibjörg: Zelená starká
Piatok / 16.30 – 18.00 / Esterházyho palác, 1. poschodie / vstupné: 7 € / rodina / rezervácie: vendy.kovacova@sng.sk

Starká Gunn sa nevie nudiť. Kedysi žila na vidieku na starej farme, kde na streche rástla tráva a kvety. Potom sa presťahovala do mesta a vzala si so sebou všetko… Možno po stretnutí so starkou Gunn aj vy budete mať záhradu na balkóne alebo sliepky v bielizníku!
Interaktívne čítanie s aktivitami je určené rodinám s deťmi od 4 rokov. Účastníci a účastníčky programu si môžu uplatniť zľavu 10 % na nákup kníh pre deti v kníhkupectve Ex Libris.

27/11 Rodinná nedeľa: Zbieranie zážitkov
Nedeľa / 15.00 – 17.00 / Esterházyho palác, 1. poschodie / vstupné: 10 € / rodina / rezervácie: vendy.kovacova@sng.sk

Zbieranie je pre ľudí prirodzené. Deti, dospelí, inštitúcie, ale aj celé národy tvoria svoje zbierky toho, čo majú radi, čo je pre nich dôležité a chcú to uchovať. Ako určiť, čo sa do zbierky dostane a čo nie, ako sa o ňu starať, rozširovať ju či ukázať iným? Pridajte si do zbierky zážitkov návštevu galérie a preskúmajte, aké možnosti vaša zbierka má! Program je vhodný pre rodiny s deťmi od 6 do 12 rokov.Večerný kurz pre dospelých: Ako na autorskú knihu?

Utorky 8. 11., 15. 11., 22. 11., 29. 11. 2022 / 4 stretnutia / 17.30 – 20.00 / cena kurzu: 120 € / študenti a seniori: 90 € / rezervácie: vendy.kovacova@sng.sk
Spoločne s výtvarníčkou Máriou Sládečkovou, ktorá vystupuje pod menom saturejka.art, vytvoríme svoje osobné autorské knihy, do ktorých vložíme aj obsah v podobe kresieb. Poodhalíme špecifiká autorskej knihy a zameriame sa na proces jej tvorby. Vyskúšame ju zviazať ručne šitou japonskou väzbou a pozrieme sa postupne na všetko, čo knihu tvorí – formát, materiál a typografiu. Kurz bude reagovať na expozíciu Knižnice Kornela a Nade Földváriovcov, ktorú nám bližšie predstaví galerijná pedagogička Vendy Kováčová.

Zdroj: TS SNG

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *