Opäť sme pri tradičnej téme, hudobnej rekapituálcii roka. Je mnoho uhlov, ako sa pozrieť naspäť na 2024, čo opísať, čo vyzdvihnúť, ale tu by sme mohli diskutovať niekoľko hodín. Skúsime intuitívne. Číslo, ktoré hovorí naozaj za veľa (aj keď zaokrúhľené) je 120,000. Približne toľko skladieb vychádza dnes vo svete denne.

Jedným z najhlasnejších hudobných správ 2024 bola určite o platforme Spotify a čoraz väčšej komunite umelcov a fanúšikov, ktorí z nej odchádzajú. CEO Spotify Daniel Ek neslávne vyhlásil, že “the cost of creating content being close to zero” nikdy nestál na strane umelcov. Tento rok sa prestali monetizovať skladby, ktoré nedosahujú 1000 prehratí. Za jedno prehratie skladby umelec dostane tak malú čiastku, že treba dosahovať státisíce prehratí, aby sa dalo niečo zarobiť. Ekova investičná skupina Prima Materia investovala 100 miliónov dolárov do Helsing, firmy, ktorá sa podieľa na vývine umelej inteligencie priamo pre vojenské využitie.

No samozrejme existujú aj lepšie alternatívy. Umelci môžu monetizovať svoje skladby cez SoundCloud či Bandcamp. SoundCloud je výborný skôr na elektroniku a klubové tracky, je to celkom živé miesto pre svetovú komunitu undergroudovej hudobnej tvorby. Cez Bandcamp zas môžete podporiť priamo vašu obľúbenú kapelu, či umelca a môžete vidieť hudobné kolekcie vašich kamarátov.

V deviatom roku fungovania Swine Daily sme vydali na SoundCloude 76 premiér (skladieb) a 8 guest mixov (čo je takmer každý štvrtý deň roku = jedna premiéra). Spolu za rok sme akumulovali vyše 380,000 streamov, za čo nesmierne ďakujeme všetkým našim čitateľom a poslucháčom. Top 5 miest, odkiaľ pochádzajú fanúšikovia na SoundCloude sú 1.) Berlín, 2.) Paríž, 3.) Santiago (Čile), 4.) Bogotá (Kolumbia) a 5.) Buenos Aires (Argentína). Praha je po šiestej Barcelone na 7. mieste a Bratislava až niekde ďaleko na 30.-40. mieste. Na našej webstránke máme dokopy publikovaných už 1171 článkov, čo je tempo priemerne 130 článkov ročne.

Najpočúvanejšie premiéry, ktoré vyšli v roku 2024 boli:

1) [Swine Premiere] Eisebelle – 2kiss (Latigazo) (9019x) 

2) [Swine Premiere] Negraconda – PSY CO MANIACA!!! (AUX1) (7879x)

3) [Swine Premiere] Sidecar Dream Session (LOFS) (7331x)

4) [Swine Premiere] Rooi – Perdido Ft. Jaijiu & Nafftero (5343x)

5) [Swine Premiere] DJ WEED – CIRCUIT 2K25 (Swine Records) (4814x)

V roku 2024 sme nakopli aj náš Bandcamp. Vydali sme našu 3. hudobnú kompiláciu (SWINE WORLD 003), na ktorej sme zjednotili a prepojili až 27 umelcov z celého sveta, ktorí vytvorili 12 naozaj jedinečných skladieb, ktoré posúvajú hranice alternatívnej klubovej hudby. Projektom “LA MÁQUINA” od Mexickej producentky DJ WEED sme oficiálne zahájili ďalšie krídlo Swine Daily a to je SWINE RECORDS. Aktuálne je v príprave vizuál ďalšieho releasu (tentokrát sa posunieme o 11 hodín letu juhovýchodne z hlavného mesta Mexika do kolísky funku carioca, v Európe viac nazývanom “baile funk” – Rio De Janeira (očakávajte už čoskoro).

Rok 2025 bude symbolický a významný. Ide o 10. rok fungovania Swine Daily. Jedna dekáda, čo neprestajne pracujeme na prinášaní noviniek z hudobných a umeleckých scén po celom svete. Okrem rozvíjania vydavateľských činností v SWINE RECORDS, by sme radi zorganizovali aj ďalší zo série minifestivalov SWINE DAY na Slovensku, a k tomu viacero menších eventov v európskych mestách (zatiaľ sa nám rysujú Paríž, Brusel, Budapešť…).

Presuňme sa už k zoznamu najlepších albumov roku 2024 podľa Krištofa, Alexandry, Natalie, Honzu, Viki a Milana

ᕕ(⌐■﹏■)ᕗ ♪♬

∎ Krištof (VLZQUES) ∎

Lord Spikehart – The Adept

Lord Spikeheart je jedným z najvýraznejších experimentálnych vokalistov a producentov súčasnosti. Možno ho poznáte z predošlej industrial grind corovej skupiny DUMA (asi najbrutálnejší zvukový zážitok, ktorý som videl na živo v pražskom Bike Jesus), no The Adept je umelcov debutový album a doposiaľ najvýraznejšie dielo. Každý song využíva iné zvuky (používa industrial, elektroniku, trap, metal, noise) no v jadre sa ponára do najostrejšieho hnevu a znechutenia nad britským kolonializmom v Keni, ako aj nad všeobecnou nespravodlivosťou a krivdou vo svete. S excelentnými spojeniami s umelcami ako je Cardopusher/Safety Trance, bela, Brodinski, Scotch Rolex, DJ DIE SOON a ďalší, Spikeheart ponúka to najkvalitnejšie zo súčasnej experimentálnej scény.

Z oficiálneho popisu z Bandcampu: “The record is a tribute to the daily fight against oppression in all its forms and comes with a special dedication to Lord Spikeheart’s great grandmother Field Marshal Muthoni wa Kirima who was the only woman to earn the rank during the Mau Mau uprising against the British colonialists in Kenya.”

Kendrick Lamar – GNX

2024 patril v hip-hope jednozančne Kendrickovi Lamarovi. Po jednom z najväčších beefov roku s Drakeom, ktorý Kendrick grandiózne ukončil hitom “Not Like Us” (ktorý sa držal rekordných 21 týždňov na 1. mieste Billboard rebríčku a za ktorý Drake podal žalobu* na svoj vlastný label Universal Music za to, že uprednostňoval “Not Like Us” pred jeho vlastnými skladbami) vydal bez akéhokoľvek proma zo dnňa na deň svoj 6. štúdiový album GNX. Tento projekt od Kendricka mi osobne veľmi sadol. A to od španielskych úvodov mariachi speváčky Deyri Barrera, cez R&B refrény SZA, tanečné west coast bangre ako “Squabble Up” až po geniálne texty rapera. Analyzovať všetky stránky, odkazy a hĺbku albumu by bola diskusia na niekoľko strán. Poviem jedno: odporúčam vypočuť.

Mabe Fratti – Sentir Que No Sabes

Málo albumov a hudobných projektov zanechalo vo mne taký silný dojem ako v preklade “Cítiť, že nevieš” od guatemalskej (v Mexiku žijúcej) hudobníčky a speváčky Mabe Fratti. Podmanivé tóny plíživého violončela a spevu s experimentálnymi zvukmi a surreálnymi textami vytvárajú úplne jedinečný hudobný svet. Chvíľkami jednoduchý chytľavý popevok, potom skreslené zvuky, útržky jazzových nástrojov – Mabbe vytvára komplexnú skladačku. Je to ako čítať texty Jorge Luis Borgesa či Julia Cortázara.

P.S.: Vďaka Rišovi, že som mal tú česť starať sa o Mabe a jej kapelu počas festivalu Hviezdne Noci v Bytči, v krásny júnový podvečer 2023. Snáď k nám zavíta aj na ďalší rok.

Actress – Д​а​р​е​н Д​ж​. К​а​н​н​і​н​г​е​м

Repetitívny klavírny motív, ktorý sa opakuje na začiatku tohto 54 minútového mixtapu, sa mi neskutočne trafil do nálady, ktorú som mal počas upršaného, alebo zamračeného novembrového dňa. Veľa som cestoval vlakmi aj autobusmi a tento ambientno-elektronický mixtape od Darrena J. Cunninghama (Actress) takmer úplne presne opisoval vonkajšiu náladu a miernu depresiu zimného počasia. Spoločne s ďalším albumom Statik (taktiež 2024) reflektuje Д​а​р​е​н Д​ж​. К​а​н​н​і​н​г​е​м umelecký vývin Cunninghama a posun z klubových experimentov do viac snovej a meditatívnej roviny.

Kim Gordon – The Collective

RIP OG Maco. Je surreálne, že 70-ročná speváčka, skladateľka, basgitaristka Kim Gordon, ktorá sa preslávila najmä ako spoluzakladateľka kultových Sonic Youth vie, kto je Atlantský raper OG Maco a venovala mu post na Instagrame. Všetkým podobne vytrela zrak, keď vydala svoj druhý sólový album The Collective (Matador Records), na ktorom kombinuje gitarovú ostrosť a skreslenie s minimalistickými trapovými beatmi a špecifickým chladným vokálom. Niečo medzi rapovaním a recitovaním. The Collective je viac hard ako väčšina mladých pseudo-raperov, ktorí sa len snažia byť cool.

“Sleeping pills, sneakers, boots
Black dress, white tee, turtleneck
IBook, power cord, medications
Button down, laptop
Hand cream, body lotion
Bella Freud
YSL, Eckhaus Latta
Eyelash curler, vibrator, teaser
Bye-bye”

 

∎ Alexandra ∎

Bladee a Yung Lean – Psykos

Psykos bol mojim najpočúvanejším albumom na Spotify Wrapped. Oboch interpretov počúvam už roky, ale týmto albumom ma naozaj prekvapili. Najmä tým ako sa inšpirovali zvukom post-punku či alt-rocku. Album sa teda do istej miery odchyľuje od ich doterajšej tvorby, no veľmi ma bavil.

2hollis – boy

Tento rok som sa opäť do veľkej miery vrátila k počúvaniu hyper-popového/electro-popového zvuku o čom svedčí napríklad aj tento album. 2hollis úžasne mixuje žánre ako napríklad electroclash či industrial dance pop. Keby som mala album opísať troma slovami boli by to asi chaos, zraniteľnosť a eufória.

 

glaive – May It Never Falter

Myslím si, že glaive na tomto albume tiež posunul svoj zvuk trochu iným smerom, viac zaexperimentoval. Opísala by som ho slovami ako melancholický a introspektívny. Viem dokonca povedať, že je to podľa mňa jeho najlepšia tvorba.

DJ Venktovka – 356°F

356°F je síce EP no rada by som spomenula aj niekoho z našej domácej scény. Venktovka je jedným z mojich obľúbených českých hudobných umelcov. EP sa nesie v jeho signifikantnom ethereal až futuristickom zvuku, ktorý si odporúčam vypočuť napríklad pri prechádzke zasneženou prírodou (ak teda ešte bude snežiť).

Magdalena Bay – Imaginal Disk

Pri futuristickom zvuku ostaneme aj pri albume Imaginal Disk. Je to skvelý konceptuálny album, ktorý by som v skratke opísala ako prelínanie medzi technológiami a ľudským cítením. Nesie sa v jedinečnom zvuku s mixom žánrov ako napríklad electro-pop či art-pop.

∎ Natalie (poison ivy) ∎

JPEGMafia – I Lay Down My Life for You
Foxing – Foxing
Machine Girl – MG Ultra
Taemarina – Humor & Smrť
Yung Lean, Bladee – Psykos

 

Special Mention:

CharliXCX – Brat & Brat and It’s Completely Different but Also Still Brat 
Bladee – Cold Visions
Evanora Unlimited – Perfect Anwser
Bassvictim – Basspunk
Caroline Polachek – Desire I Want To Turn Into You: Everasking Edition
DRES – no entry

∎ Jan (yangovica) ∎

Bladee – Cold Visions

Bladeeho letošní desku Cold Visions považuji za spirituální pokračování jeho desky Working On Dying (2017), kde se o většinu produkce postaral F1LTHY ze stáje WOD/Opium, což je na zvuku desky velmi znát. Skrz desku zní zvuk rage beatů, které by nezněli od věci u umělci jako Carti nebo Ken Carson. Kromě excelentní produkce F1LTHYho se na desce podíleli i producenti z Drain Gangu, Woesum nebo experimentální umělec James Ferraro. Tato deska dokazuje, že Bladee dokáže i po více než deseti letech posouvat dál svůj zvuk a pravděpodobně nehodlá zpomalovat.

Goodnite Adam – Lovin Theory

Adamovo EP Lovin Theory považuji za velmi příjemné pohlazení po duši. Poprvé jsem EP slyšel někdy ve 4 ráno na cestě do Prahy po brněnském křtu SWINE WORLD 003, kdy jsem si ho pustil na spaní ve vlaku. Probuzení někdy nad ránem s Adamovými vokály v uších bylo pro mne překvapením a celý zbytek cesty hrálo Lovin Theory v mých uších.

Yung Lean/Bladee – Psykos

Chvíli mi trvalo, než mi první kolaborativní deska mezi Bladeem a Leanem přírostla k srdci. Produkci na Psykos obstarali Palmistry a silent$ky, kteří spolu v roce 2022 vydali desku TINKERBELL. Celou desku otevírá track „Coda“, reference na Palmistryho projekt Triad God, zbytek alba je velmi kytarový, post punk atd… Produkce této desky je excelentní, jak bývá zvykem a díky tomu je Psykos je zajímavým přírůstkem do Drain/SadBoys univerza.

04 AM Service – Service 1

Nový projekt dánů Isaka Hansena (IronSight) a Christiana Stasgaarda (The Empire Line, Vanity Production, Damien Dubrovnik) míchá prvky různých žánrů od techna, breakbeatu až po prvky hardstylu. Jako fanouška jak eluzivního Hansena, tak Posh Isolation mne tento release velmi potěšil, jelikož nový materiál od Hansena je darem.

GB – Gusse Music

Posh Isolation doesn’t miss. Další skvělý projekt, který vyšel pod záštitou tohoto dánského labelu. Druhá sólová deska zpěváka kapely Pardans, Gustava Berntsena, je posun od jeho první desky „Margara“, zvukem sice podobná, ale tento release působí více uceleně a vyzrátě. Osobně tato deska je pro mne objevem roku.

∎ Viki (½ Selenolar) ∎

Keď ma Krištof oslovil s prosbou vybrať mojich 5 favs, prvá myšlienka ktorá mi skrsla – ach tento výber bude schizofrenický 😀 Keďže sa snažím vyberať hudbu, ktorá je buď technicky inšpiratívna pre určenie si smeru a tvorenie vlastných skladieb, alebo zrkadlo mojej melancholickej a dancy povahy.

ZULI – Lambda

Alternatívna novinka, veľmi inšpiratívna pre Selenolar tvorbu. Dúfam, že zavíta do Prahy 🙂

Sega Bodega – Dennis

Jeho tohtoročné turné sa mi bohužial nepodarilo stihnúť naživo, no album Dennis je pre mňa príkladom, že sa lyricky nemusíme držať otrepaných tém ako sú smutné pocity and ťažký život, ale môžeme zabŕdnuť do tém ako sú napríklad starobylé civlizácie. Zvlášť pri elektronickom žánri, ktorého sa drží Salv, ide o pomerne nekonvenčnú kombináciu.

Kali Uchis – Orquídeas

Pre mňa Latino kráľovná. Orquídeas sú dancy a energické 🙂 Rada som tento rok pridávala do mojich setov.

Michael Kiwanuka – Small Changes

Dlho očakavaný, mnou vymodlený 😀 keďže posledný album z 2019 som žmýkala dookola. Kiwanuka znova nesklamal. Anjelský hlas a sprievodná gitara sú zárukou prehovorenia do srdiečka.

 

Sarah Kinsley – Escaper

Popová speváčka, ktorá má prvé európske turné za sebou a celú produkciu si menežuje sama. Pri svojich live vystúpeniach používa kontaktný mikrofón, ktorý dodáva jej hlasu vesmírny, “latency-heavy” podtón, ktorý je výrazným prvkom jej tvorby. Krásny naturálny vizuál.

 

Samozrejme musím spomenúť moju ultimate fav FKA twigs, ktorá vydáva album 24.1. čo je hneď za rohom Eusexua – prvé single sú už von a tak predpokladám, že nás čaká alternatívnejšia verzia oproti Caprisongs. Nový image, signifikantný názov a doslova celá nová kultúrna vlna okolo tohto albumu pohlcuje twiglets vrátane mňa 🙂 Dúfajme, že hudba bude rovnako unikátna a silná ako celý opar okolo.

∎ Milan (½ Selenolar) ∎

Geordie Greep – The New Sound

Keď sa rozpadli black midi, zamrzelo ma to, pretože som ešte nepočul kapelu, ktorá by ťahala hudobný experiment týmto smerom. The New Sound ma však milo prekvapil, pretože priniesol niečo tak iné a zároveň tak podobné ako Geordiho aktivita vo vyššie spomenutej kapele. Album je kabaretové vystúpenie, obskúrny cirkus hudby, ktorý je tak trochu konvenčný… a tak trochu aj nie.

The Body & Dis Fig – Orchards of a Futile Heaven

Hard as nails. Ak by sa ma niekto opýtal, akú hudbu chcem robiť, toto by bolo veľmi blízko. Kontrast je asi to slovo, ktorým by som to zastrešil. Produkcia je atmosférická, no zároveň je to práve dynamika, ktorá nás z nej vytrháva. Vokál Dis Fig je jemný, zároveň úderný, a dokonale dopĺňa to, čo sa deje na pozadí. Milujem aj mix, ktorý necháva každý element rozprávať nahlas. A ja si trhám vlasy pri každom breakdowne.


Iglooghost – Tidal Memory Exo

K tomuto až nemám čo povedať. Skvelý producent, ktorý pre mňa vytvára najkomplexnejšie kompozície v elektronickej hudbe. Tracky sú citeľne britské, no zároveň unikátne a svojské. Sound design neprelamuje konvencie až príliš, ale jednotlivé elementy sú usporiadané tak, že každá sekunda je adrenalínová jazda.

King Gizzard & The Lizard Wizard – Flight b741

Ako by som Gizzardov mohol nespomenúť? Akýkoľvek žáner sa momentálne rozhodnú nasledovať, automaticky si ho zamilujem tiež. Táto kapela má úžasnú schopnosť zredukovať atribúty čohokoľvek do koncentrovaných foriem, ktorými nám ukazujú, aká úžasná je hudba – či už ide o blues, elektroniku alebo metal.

ZULI – Lambda

Okrem Boards of Canada na mňa veľmi málo vecí zapôsobilo tak čarovne, ako ZULI. Tento album ma zoberie na miesto, ktoré nepoznám, a ťažko sa mi z neho vracia. Je to ako trip, ktorý je čistý a plný sound-designu. Jednoduchosť kompozície nám umožňuje absorbovať svet, ktorým Lambda je.

Honorary mention: Chat Pile – Cool World

Tento album bol pre mňa ako prvá séria True Detective. Citeľne americký, obskúrny, temný a záhadný, no nie nutne depresívny či pochmúrny. Okrem toho mám pocit, že Chat Pile sú stelesnením toho, ako progres v gitarových žánroch nemusí nutne reprezentovať len všadeprítomný post-punk a jeho 100 variácií. Mnoho albumov trpí fádnosťou, ktorá sa skrýva za koncept, pričom výsledok je na konci repetitívny. Cool World je presný opak.

Special Mention projekty roku 2024 si môžete >> prelistovať tu << ✽

Ďakujeme za podporu a že nás čítate, počúvate, či chodíte na naše podujatia. Vidíme sa v 2025! <3 S láskou, Swine Daily team 🐷

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *