Kolektív festivalu a kultúrneho centra Hviezdne noci (Bytča) rozširuje aktivity s uvedením koncertu legendárnej experimentálnej skupiny SWANS v Novej synagóge Žilina a s čerstvým formátom hudobného festivalu Hviezdne noci: Good Morning, ktorý sa bude s termínovou zmenou konať v polovici júna – 16. až 17.6.2023. Pestrý hudobný výber zahraničných i lokálnych interpretov zasadený do kulís malomesta a netradičných priestorov pozýva návštevníkov na „prebudenie“ festivalového leta práve v Bytči.

Unikátne spojenie dvoch mystík – priestoru Novej Synagógy a kapely SWANS

Zároveň, ako veľkú predohru pred letom kolektív Hviezdnych nocí uvedie v spolupráci s ľuďmi a priestorom Novej Synagógy koncert newyorkskej skupiny SWANS, ktorá stála pri základoch no wave a svojim dlhým pôsobením ohýbala hranice experimentálneho rocku s jeho množstvom inkarnácií.

Po šiestich rokoch pôjde o ich prvé turné, a to hneď so štvrtou zástavkou na Slovensku. Priestor, v ktorom sa hlukové mystérium SWANS odohrá je na jednu stranu kontrastom a na druhú ideálom. S týmto spojením pôjde jednoznačne o highlight slovenskej koncertnej sezóny ➤ Viac informácii nájdete vo Facebook evente.

Predbúdzať sa do festivalového leta v Bytči

Dlhoročná ambícia festivalu a kolektívu Hviezdnych nocí je prinášať nepočuté a bezhraničné hudobné produkcie na perifériu Slovenska a s tým súvisí i vkladanie do netradičných koncertných priestorov. Okrem veľkého koncertu SWANS v Novej Synagóge na festivale sa k hlavným industriálnym priestorom Ladovne pridá kaplnka Sobášneho paláca alebo areál zámku. Pôjde o kontrastný mix nielen v rámci žánrov a umelcov, ale i priestorov.

„Chceme rozšíriť naše aktivity a strhnúť nálepku toho, čo by mali Hviezdne noci byť a ako by mali znieť. Chceme byť hluční i stíšiť sa. Vstúpiť všetci spolu do leta, v Bytči.“

Festival Hviezdne noci: Good Morning z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Prevádzkovateľom Kultúrneho centra Hviezdne noci a usporiadateľom festivalu je občianske združenie Filmový klub Bytča.

Headlinermi programu budú vystupujúci z dvoch opozít. Naima Bock, príde z centra európskej hudobnej scény – z Londýna, so svojim mixom britského folku a jemného indie pesničkárstva. Predstaví svoj debutový album Giant Palm, ktorý minulý rok vyšiel na labely SubPop a patril k najsilnejším nahrávkam londýnskych skupín točiacich sa okolo súčasného revivalu folku vedľa skupín ako caroline alebo Black Country, New Road.

Na druhej strane to bude guatemalská čelistka Mabe Fratti. Na festivale predstaví s celou skupinou a priblíži tak svoju harmonický hudobný zjav a množstvo zvukových elektroakustických transformácií, na poslednom albume zaprášených o drsnú produkciu a rytmickejšie polohy vymedzujúce sa jej doterajšej ambientnejšej tvorbe. Práve jej posledný album Se Ve Desde Aquí a nielen ten si vyslúžil priazeň platforiem, ako sú Pitchfork alebo Guardian.

Cieľom festivalu nie je len závislosť na headlineroch, ale i predstavovanie mladých umelcov či prichádzať s čo najširším spektrom umelcov. Silnú líniu v programe tvorí viacero silných ženských performeriek – po rokoch sa do Ladovne vráti pesničkárka Amelie Siba, v Londýne usadená slovenská artpopová hudobníčka DASA a pulzujúcu ukrajinskú elektronickú scénu tentokrát na festivale zastúpi Maryana Klochko, ktorú nájdete aj vo výbere európskej platformy SHAPE+.

Žánrové spektrum značne rozšíri nezastaviteľné tsunami na slovenskej scéne s menom fvck kvlt, ten spolu s duom Zaffer 9 kombinujúcim prvky techna, witch house alebo glitchcore bude prezentovať tú drsnejšiu stránku festivalu.

„K nim sa z druhého opozita so svojim kontemplatívnym gitarovým ambientom pridá Tomáš Niesner, drone folkový projekt Line Gate alebo éterická Koruth. K novým menám a mnohým slovenským premiéram pribudnú aj autori úzko spojený s našou činnosťou. So svojim pestrým katalógom vystúpi Autumnist alebo producent rastúci spolu s Hviezdnymi nocami – Bulp,“ uzatvára Richard Michalík, dramaturg Hviezdnych nocí.

Festivalová mapa Hviezdne noci: Good Morning 2023

 

【 Viac o festivale sa dozviete na webstránke / Predpredaj lístkov nájdete tu

﹃﹄

Zdroj: TS Hviezdnych nocí a koncertu SWANS pre Swine Daily poskytol Richard Michalík

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *