Literárna cena Anasoft litera 18. marca 2015 vyhlási desať najlepších prozaických kníh vydaných v uplynulom roku. V desiatom ročníku bude o nich rozhodovať päťčlenná porota v nasledovnom zložení: literárny vedec a prekladateľ Adam Bžoch, filozof Marek Debnár, básnik a prekladateľ Valerij Kupka, literárna vedkyňa Zora Prušková a literárna vedkyňa Ivana Taranenková. 

V septembri 2015 rozhodnú v druhom kole literárnej ceny aj o laureátovi, ktorý získa cenu honorovanú 10 000 eur. Literárna cena Anasoft litera sa udeľuje za najlepšie pôvodné slovenské prozaické literárne dielo alebo za preklad pôvodného prozaického literárneho diela autorov, ktorí sú občanmi Slovenskej republiky a ich diela alebo preklady ich diel do slovenského jazyka sú knižne vydané v predchádzajúcom kalendárnom roku. Víťaznú odmenu udeľuje generálny partner literárnej ceny, spoločnosť Anasoft.

Momentálne je v zozname slovenských próz vydaných v roku 2014 až 179 kníh. Ich počet sa môže počas hodnotenia poroty zmeniť, ak sa zistí, že niektoré z nich nespĺňajú kritériá štatútu pre zaradenie medzi adeptov na cenu Anasoft litera. Desať najlepších kníh sa odprezentuje počas literárneho festivalu Anasoft litera fest, ktorý sa bude konať 20. – 25. apríla v bratislavských kultúrnych centrách, kníhkupectvách a školách. Už tradičnou súčasťou podujatia budú okrem autorských čítaní finalistov literárnej ceny aj koncerty, diskusie, filmové projekcie a program pre študentov stredných škôl. Doteraz sa finalistami literárnej ceny Anasoft litera stalo päťdesiattri spisovateľov.

Zoznam laureátov Anasoft litera:
2014 Pavel Vilikovský: Prvá a posledná láska
2013 Víťo Staviarsky: Kale topanky
2012 Balla: V mene otca
2011 Monika Kompaníková: Piata loď
2010 Stanislav Rakús: Telegram
2009 Alta Vášová: Ostrovy nepamäti
2008 Milan Zelinka: Teta Anula
2007 Marek Vadas: Liečiteľ
2006 Pavel Vilikovský: Čarovný papagáj a iné gýče

Okrem hlavnej ceny bola každoročne udeľovaná Cena čitateľov denníka SME. Získala ju kniha, ktorá dostala najviac čitateľských hlasov v internetovom hlasovaní. Doteraz boli ocenení autori: Pavel Vilikovský, Jaroslava Blažková, Dušan Dušek, Viliam Klimáček, Pavol Rankov, Lucia Piussi, Tomáš Varga a až dva razy Veronika Šikulová.

Zoznam všetkých hodnotených kníh nájdete tu.

O cene Anasoft litera

Literárnu cenu Anasoft litera organizuje občianske združenie ars_litera od roku 2006. Generálnym partnerom je spoločnosť Anasoft. Spolu s projektom literárnej ceny združenie organizuje aj literárny festival Anasoft litera a v spolupráci s regionálnymi knižnicami a inštitúciami autorské čítania. Medzi pravidelných podporovateľov literárnej ceny patrí predovšetkým Ministerstvo kultúry SR, Magistrát hl. m. SR Bratislavy, denník SME, .týždeň, dvojtýždenník Knižná revue, Rádio Devín a Rádio FM, Združenie vydavateľov a kníhkupcov SR, kníhkupectvá Artforum, Panta Rhei a Martinus.

Zdroj + Foto: TS Anasoft litera + Facebook AL

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *