Festival mediálneho umenia, technológií a digitálnej kultúry Art & Tech Days sa v Košiciach uskutoční po štvrtýkrát. Viac než dve desiatky podujatí, výstav, či inštalácií umožnia návštevníkom vytvoriť si predstavu o tom, čo môže vzísť zo spojenia umenia s modernými technológiami.

Technológie sú neodmysliteľnou súčasťou každodenného života a postupne zasahujú do ďalších oblastí fungovania spoločnosti. Mnohí umelci sa tomuto trendu rýchlo prispôsobujú. Nielenže technológie využívajú, ale často krát ich aj sami vytvárajú. Tak vznikla oblasť mediálneho umenia, ktorú chcú organizátori Art & Tech Days približovať čoraz širšiemu publiku. Sú presvedčení, že má obrovský potenciál osloviť súčasného človeka digitálnej éry.

Tohto roku bude pozornosť festivalu a najmä ústrednej konferencie upriamená na tému jazyka a komunikácie.

Jazyk je základom interakcie medzi ľuďmi a my si kladieme otázku, čo sa stane, ak do rovnice pridáme roboty, umelú inteligenciu či softvér“, hovorí Michal Hladký, riaditeľ neziskovej organizácie Creative Industry Košice, ktorá stojí za festivalom.

Presne to preskúmajú jednotliví spíkri na konferencii a umelci v rámci svojich produkcií a inštalácií. „Ukážeme, že komunikácia nie je len o slovách, ale aj o interakcii medzi človekom a softvérom, emóciou a kódom, ľudským telom a technológiou, virtuálnou realitou a fyzickým svetom,“ dodáva Hladký.

Dôležitou súčasťou festivalu sú praktické workshopy. Karol Piekarski z Medialab Katowice ukáže, ako môže kultúrna organizácia vďaka zberu dát lepšie plánovať svoju činnosť, Sean Mulholland z top dizajnérskej spoločnosti IDEO, ktorá je priekopníkom a lídrom v dizajne orientovanom na človeka, urobí workshop pre odborníkov v oblasti UX. Nespútaný storytelling povedú profesionálni rozprávači Jiří Charvát a Lukáš Venclík z pražskej Školy improvizace a umelkyňa Mária Júdová predvedie, ako je možné prenášať pohyb a tanec do virtuálnej reality. Deti sa môžu zúčastniť populárneho Zvukodromu s Ferom Királyom, na ktorom sa na chvíľu stanú skladateľmi a dirigentmi digitálneho orchestra.

Okrem populárno-vzdelávacích podujatí si návštevníci budú môcť vyskúšať interaktívne inštalácie a navštíviť kolektívnu výstavu „New Translation“ umelcov z krajín Vyšehradskej štvorky.

Výnimočnými udalosťami budú hosťovania dánskeho dua Silicium s vizuálnym koncertom PRIMORDIAL a portugalských umelcov Né Barros a Joaa Martinha Mouru s produkciou CO:LATERAL. Sú to formáty, ktoré do pôsobivého celku spájajú hudbu, interaktívne technológie, pohyb a digitálne vizuály. Produkcie týchto umelcov boli nedávno prezentované na prestížnych svetových podujatiach digitálneho umenia, akými sú napríklad Ars Electronica, NATO Arts Programme, alebo ISEA 2019 – Medzinárodné sympózium elektronického umenia.

Súčasťou Art & Tech Days budú Game Days Košice venované herným vývojárom a festival DAAVS z produkcie košického kolektívu VUNU. Performance umelca Jakuba Ra – Prenatal a piatkový večer Urbsounds v Kunsthalle sú skvelým príkladom, ako ozvláštniť týždňové umelecko-technologické podujatie v meste.

Art & Tech Days je miestom, kde možno stretnúť inšpiratívne osobnosti z oblasti IT, vedy, umenia a dizajnu. Vytvára priestor, na ktorom sa tieto na prvý pohľad odlišné svety stretávajú. Pozvaný je ktokoľvek, kto sa chce dozvedieť viac o súčasných trendoch, či zažiť atraktívny umelecký obsah.

Organizátorom festivalu Art & Tech Days 2019 je nezisková organizácia Creative Industry Košice. Festival sa uskutoční s podporou Medzinárodného vyšehradského fondu, Fondu na podporu umenia, Visit Košice a Ministerstva dopravy a výstavby SR.

Art & Tech Days bude prebiehať od 19.-24.11 2019 v Košiciach

https://www.facebook.com/artandtechdays/videos/2642166565803850/

Konkrétny časový harmonogram programu nájdeš tu. Vstupenky  k zakúpeniu tu, aktuality na webe alebo FB udalosti.

TS: Art & Tech Days Košice

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *